התעשייה האמריקאית בדרך לדיגיטיזציה מלאה של תהליכי הייצור

מאת אבישג אשר       פורסם: 16.3.2019
סקר מגמות במעבר הדיגיטלי (digital transfer) של מפעלי תעשייה מגלה אופטימיות רבה בקרב מנהלים בכירים בתעשיות הייצור: 93% מהנשאלים העריכו כי המפעל שלהם עומד בפני צמיחה משמעותית בתחום זה – חד ספרתית או דו ספרתית, במהלך 2019. 84% מהנשאלים ציינו כי המפעל שלהם כבר נמצא במהלך של מעבר דיגיטלי שרק ילך ויתרחב במהלך השנה הקרובה.

הסקר מגלה עוד, שהמעבר הדיגיטלי בתעשייה מתבטא בארבע מגמות מרכזיות: דיגיטיזציה של תהליכים ידניים ומבוססי נייר, שיתוף פעולה בשרשרת האספקה, חיישנים ברצפת הייצור ואוטומציה ורובוטיקה. ממצאי הסקר מעלים כי קיימת קבוצה של חברות, "מובילות התעשייה", שמצויות בתהליך צמיחה דו ספרתי ובו בזמן מדווחת על תקני איכות יוצאי דופן. מנהלים בחברות אלה, כ-24% מכלל החברות שהשתתפו בסקר, הציגו נתונים העולים על שאר החברות, למשל ב-37% מהן רמת הדיגיטיזציה הוגדרה כדיגיטלית ברובה, בעוד שהממוצע של שאר החברות עומד על 25% דיגיטיזציה בלבד.

סקר מגמות הייצור הדיגיטלי נערך במשותף על ידי ארגון מהנדסי התעשייה האמריקאי SME וחברת פלטיין (Plataine) הישראלית, המפתחת פתרונות אינטרנט תעשייתי של הדברים (IIoT) ואופטימיזצית ייצור מבוססת בינה מלאכותית (AI). בסקר השתתפו כ-400 מנהלים בכירים (C-level) מתעשיות שונות - תעופה, כלי רכב, רהיטים וכימיקלים, והוא נועד לסייע למנהלי ייצור להתכונן להתקדמות המהירה של הטכנולוגיה הדיגיטלית. 
בניתוח הממצאים לפי סוגי החברות התעשיות נמצא שיצרני ציוד מקורי (OEM) השקיעו משמעותית יותר בחדשנות מאשר הספקים שלהם. לדוגמה, 67% מיצרני OEM משקיעים בדיגיטיזציה של תהליכים ידניים או מבוססי נייר, לעומת 21% אחוזים או בקרב חברות אחרות.

כאשר מנהלי החברות התעשייתיות נשאלו אילו בעיות עיקריות הם מצפים שפתרונות IIoT ותעשייה 4.0 יוכלו לסייע לפתור, הם הציגו חמישה נושאים מרכזיים. הנושא שמעסיק את מרבית המנהלים,  62% מהמשיבים, הוא הכוונה שהמעבר הדיגיטלי יסייע להגדיל את נפח הייצור.

החברות דיווחו על האתגרים העומדים בפני הדרך לדיגיטיזציה מלאה, אתגרים טכניים וארגוניים בעיקרם. האתגר הטכנולוגי המרכזי היה החשש שלמפעל אין את המומחיות הדרושה לאימוץ טכנולוגיה דיגיטלית מתקדמת והאתגר הארגוני העיקרי היא בתחום משאבי האנוש - הכשרת הצוות לניהול עיבוד הנתונים בזמן אמת למשל.

"הבנת האתגרים העומדים בפני קהילת הייצור התעשייתי והתכניות שלה לאמץ טכנולוגיות מתקדמות, היא עניין קריטי להצלחה", אומר ג'ף קראוס, מנכ"ל ארגון SME. "סקרים כגון זה נותנים לנו תחושה טובה של התקדמות, מגמות שיש לאפיין וגם הבנה כמה עבודה עוד נותרה לנו". אבנר בן-בסט, נשיא ומנכ"ל פלטיין, מוסיף: "זה מרגש, אם כי לא מפתיע, לגלות שכמעט לכל המשיבים יש תוכניות לקדם יוזמות דיגיטיזציה השנה. פלטיין גאה לשתף פעולה בסקר זה עם SME, ולהיות שותפה של ארגונים מובילים ברחבי העולם במסעם הדיגיטלי".

פלטיין מפתחת טכנולוגיות של מסייעים דיגיטליים חכמים למנהלי מערך הייצור במפעלים ולצוות עובדי הפיקוח על הייצור, ומאפשרת ליצרנים לקבל החלטות מיטביות בזמן אמת. הטכנולוגיות של פלטיין משמשות יצרנים ברחבי העולם, בהם איירבוס, GE, התעשייה האווירית, טריומף, ג'נרל אטומיקס, PCC, סטילקייס וארגוסי אינטרנשיונל. פלטיין היא שותפה לפתרונות עם גוגל קלאוד, GE סימנס, מקינזי, פרוייקט  AMRC של בואינג, ו-CTC-Stade של איירבוס, כדי לקדם את 'מפעל העתיד' ברחבי העולם. על הישגיה החברה קיבלה את אות המנהיגות מ- Frost & Sullivanב-2018, ואותות הערכה נוספים.

“במפעל העתיד”, לפי פלטיין, יהיו למנהלים מערך כלים, שיסייעו להם לקבל את ההחלטות הנכונות בזמן אמת, ימנעו תקלות חמורות, יחסכו עלויות וזמן יקר וישפרו תהליכים מורכבים. הטכנולוגיה מאפשרת חיבור של מספר רב של מכונות לרשת ושימוש בחיישנים על רצפת הייצור, וכך מאפשרת זרימת נתונים בזמן אמת אודות מיקום חומרי גלם, מצב סביבת הייצור ועוד, נתונים שמאפשרים אופטימיזציה של תהליכי הייצור, בקרת איכות והתייעלות. המערכת מתחברת למערכות ERP ו-PLM של המפעל וכך ניתן לקבל פקודות ייצור והזמנות לקוח, לנהל את חומרי הגלם ולהמליץ למנהלי רצפת הייצור על החלטות אופטימליות.

חברת פלטיין הוקמה ב-1997 על ידי פרופ' משה בן בסט, יזם סידרתי שמאחורי חברות כמו IET וקליקסופטוור, שעשתה אקזיט משמעותי בשנת 2000. משה בן בסט משמש יו"ר החברה ומנכ"ל החברה הוא בנו, אבנר בן בסט. החברה מעסיקה 60 עובדים בפתח תקווה, ארה"ב וסין, ובין לקוחותיה GE, CTC AIRBUS, התעשייה האווירית , אלביט, GKN, MT Aerospace ועוד.
                                     צילום: דו"ח Plataine