התעשייה המסורתית המתקדמת מובילה במדד "ת"א תעשייה" החדש

מאת אבישג אשר       פורסם: 25.4.2018
בבורסה לניירות ערך הושק הבוקר מדד חדש: מדד ת"א-תעשייה, שהדגש בו הוא על ייצור מתקדם. המדד החדש כולל למעלה מ-80 חברות תעשייתיות ממגוון ענפי הכלכלה הישראלית. ייחודו של המדד, שהוא מאפשר להשקיע בתעשייה הישראלית מוטת הטכנולוגיה והחדשנות גם בתחומי התעשייה המסורתית והייצור המתקדם. משקל חברות התעשייה המסורתיות במדד הוא 53%, חברות טכנולוגיה מהוות 29%  וחברות ביומד - 18%.
המדד הושק בכנס המשותף הראשון למשרד הכלכלה ולבורסה לניירות ערך - "אתגרים והזדמנויות בתעשייה הישראלית". הכנס נפתח בטקס פתיחת המסחר בבורסה בהשתתפות שר הכלכלה, אלי כהן. בכנס השתתפו בכירי ענפי הפיננסים והתעשייה בהם נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, יו"ר רשות ניירות הערך ענת גואטה, מנכ"ל משרד הכלכלה שי רינסקי, הממונה על שוק ההון דורית סלינגר, מייסדת אורמת דיתה ברונציקי, יו"ר שטראוס גרופ עפרה שטראוס, ועוד.
שווי שוק הכולל של החברות במדד החדש הוא למעלה מ-250 מיליארד שקל, והן פועלות במגוון ענפי תעשייה בהם: תרופות, אלקטרוניקה ואופטיקה, מתכת ומוצריה, תעשייה ביטחונית, אופנה והלבשה. על מנת לתת ביטוי לחברות יצרניות בגודל בינוני וקטן וכן כדי להשיג פיזור רחב, נקבעה תקרת משקל מקסימלית של 3% למנייה בודדת.

צופים כי המדד יהווה תמריץ נוסף לחברות תעשייתיות פרטיות לבחון אפיקי מימון חוץ-בנקאיים וחוץ-ממשלתיים ולגייס משקיעים באמצעות הנפקה בבורסה הישראלית. מבדיקה שביצעה הבורסה, נמצא כי התשואה האינדיקטיבית של מדד התעשייה, בהנחה שהיה מושק לפני שנה, היתה עומדת על 20% ואם הוא היה מושק לפני שלוש שנים, התשואה היתה מגיעה ל-130%.

בכנס הוצגו כלים שונים, המיועדים לקידום התעשייה הישראלית ומינוף אפיקי ההשקעה בבורסה לטובת גיוס משקיעים והרחבת הפעילות הכלכלית של חברות התעשייה. משרד הכלכלה בשיתוף הרשות לניירות ערך והבורסה הודיעו על קידום תוכנית לתמיכה באנליזות לחברות תעשייתיות, אשר תגביר את מידת חשיפתן של חברות התעשייה למשקיעים ואת יכולת גיוס המימון שלהן. היקף ההשקעה המשותפת בתוכנית יהיה כ-2.5 מיליון שקל במשך שלוש שנים.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, אמר: "התעשייה הישראלית המתאפיינת בחדשנות פורצת דרך, היא לא רק מקור לגאווה לאומית אלא גם השקעה כדאית. השקת המדד תהווה אפיק השקעה לגופים מקומיים ובינלאומיים, המעוניינים להיחשף לתעשייה הישראלית. על רקע התמורות הכלכליות ועלייתה של החשיבות הטכנולוגית, היצירתיות הישראלית תהווה מוקד משיכה למשקיעים וכך תגדיל את כדאיות ההנפקה בבורסה בתל אביב ותיתן תמריץ נוסף לגיוסים והנפקות שיתורגמו להשקעות במשק ולתמיכה בצמיחה".

מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, איתי בן זאב, אמר: "גילינו הרבה מאוד עניין מבורסות וגופי השקעה בינלאומיים. לשוק ההון המקומי והכלכלה הישראלי יש בהחלט מה למכור לעולם. לנו היה חשוב לשתף את הציבור הישראלי בבורסה ובכלכלה שלנו, דבר שלא מתאפשר במתן שליטה לבורסה זרה. זהו צעד חשוב מאוד בחינוך פיננסי של הציבור, הגדלת מעורבותו בשוק ההון והבטחת שיתופו בסיפור ההצלחה הישראלי. אנו משקיעים מאמצים רבים בכך שכל ישראלי יוכל להשתתף בהנפקה באופן קל ופשוט ב"דאבל קליק".

מנכ"ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל, אמר: "למרות השיפור הניכר בפעילות הבורסה, הרכב ההנפקות אינו ההרכב הרצוי לצמיחת המשק הישראלי. רק כ-15% מההנפקות הן של חברות תעשייה, טכנולוגיה וביומד, כ-50% מההנפקות הן של חברות נדל"ן, 20% הן של מסחר ושירותים ו-15% של חברות אנרגיה״. הוא הוסיף, כי יש להפוך את הבורסה הישראלית לאמצעי גיוס הון נוח וידידותי ולהפנות את כספי הציבור להשקעות בתחומים שיאפשרו את קפיצת המדרגה בפעילות היצרנית הישראלית.
פתיחת המסחר בבורסה, הבוקר                                                                                                           צילום: יח"ץ
מדד חדש בבורסה: מדד ת"א-תעשייה, שהדגש בו הוא על ייצור מתקדם. הושקה תוכנית לתמיכה באנליזות לחברות תעשייתיות. שר הכלכלה אלי כהן: "היצירתיות הישראלית תהווה מוקד משיכה למשקיעים". מנכ"ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל: "הרכב ההנפקות בבורסה אינו הרצוי לצמיחת המשק - רק כ-15% מההנפקות הן של חברות תעשייה, טכנולוגיה וביומד".