"זוהי קריאת השכמה: הדור החמישי יחולל את המהפכה התעשייתית הרביעית"

מאת אבישג אשר       פורסם: 22.12.2018
לקראת כנס המובייל בברצלונה בשנה שעברה חשפה אינטל  את המודם הראשון בטכנולוגיית הדור החמישי, שמאפשר העברת נתונים במהירות שעולה על 1 ג'יגאביט לשנייה. רבים זוכרים את קריאתו של מנכ"ל אינטל אז, בריאן קרזניץ', שאמר: "דור 4 היה לסמארטפונים ואילו דור 5 מבשר את עידן המכונות. זוהי קריאת השכמה: הגיע העת להניח את הסמארטפון בצד כי הדור החמישי יחולל את המהפכה התעשייתית הרביעית".

חוויית המשתמש בדור החמישי יוצאת דופן, מהירה יותר מכל מה שאנחנו מכירים. קצבי תקשורת שנחשבו דמיוניים בסלולר יהפכו להיות מציאות והלקוחות יקבלו מהירויות של מאות מגאביט בשנייה. הדור החמישי אמור לאפשר מהירות של 1 גיגאביט לשניה אבל כבר עתה אפשר לראות מהירויות גבוהות יותר. חברת AT&T פרסמה דו"ח המתאר כיצד תיראה המציאות כשטכנולוגיות דור חמישי ייכנסו לשימוש. בין השאר בצריכת המדיה והבידור שתתאפשר בכל מקום, על מסכים ובאמצעות מציאות רבודה, בבית, ברחוב או במכונית, והכל בסיוע בינה מלאכותית שתדע להציע לנו את מה שבאמת רלוונטי או מעניין אותנו. 
  
אבל מומחים מציינים כי את המהפיכה האמיתית תחולל טכנולוגיית התקשורת החדשה בתחומי התעשייה 4.0. היצרניות הגדולות ובראשן אריקסון, וואווי, נוקיה, סמסונג, קוואלקום, סיסקו ואינטל מתכוונות לביזנס, לא לצרכנים הפרטיים. באינטל מתארים את הדור החמישי כמהפיכת עידן המכונות, שבה רכבים אוטונומיים, מכונות תעשייתיות, בתי חולים, כולם ידברו עם כולם, יעבירו כמויות עתק של נתונים ויאפשרו התייעלות בשיעור ניכר וקבלת החלטות עסקיות שלא ניתן היה לקבל עד כה. 
על פי נתוני אינטל, בתוך שלוש שנים יחוברו 50 מיליארד מכשירים ומתקנים לתקשורת 5G כאשר 47% מהתקשורת תהיה בין מכונות למכונות. ובעוד שצרכן פרטי ישתמש ב-1.5 גיגאבייט מידע ביום, מכוניות אוטונומית תדרוש 4,000 גיגאבייט מידע ביום ומפעל חכם יצרוך מיליון גיגאבייט מידע מידי יום. זו הסיבה שהדור החמישי נועד בעיקר לתעשייה.

שלומי אנג'י, סמנכ"ל טכנולוגיות בנוקיה ישראל, אמר בכנס גלובס בשבוע שעבר כי הייתרון האמיתי של הדור החמישי לא יהיה במהירות הגבוהה אלא ביישומים שלה: "היכולת הנוספת תהיה בפרישה מאסיבית של IOT, מיליארדי התקנים שונים ותקשורת מהימנה עם שיהוי נמוך, שיהיו גורמים שישלמו על זה הרבה כסף". לדבריו פרויקטים כמו נהיגה אוטונומית או צפייה במשחקי ספורט מעשרות זוויות בו זמנית הם פרוייקטים שיתבססו על יכולת העברת הנתונים של הדור החמישי ועליהם הציבור יהיה מוכן לשלם.

מנכ"ל אריקסון ישראל, אלון ברמן אמר כי תקשורת הדור החמישי תאפשר יישומים מסחריים ותעשייתיים מסוג חדש: "זה יעזור בשליטה מרחוק על ציוד מכאני כבד, בניתוחים מרחוק, מדובר בסט חדש של שירותים שעד היום לא היו אפשריים". רונן שעשוע, מנהל פיתוח טכנולוגיות הדור החמישי בקוואלקום ישראל, אמר כי יתרון נוסף של הדור החמישי הוא בתאי התקשורת הקטנים יותר, שיאפשרו תקשורת יותר כיוונית: "זה יהיה שינוי גדול, כשבמקומות הומי אדם כמו שדות תעופה ואצטדיונים הדור ה-5 יביא חוויית משתמש משופרת פלאים".