חברות ישראליות יקבלו סיוע עד 210 אלף שקל להגשת בקשות מימון מתוכנית הורייזן 2020

מאת אבישג אשר       פורסם: 27.3.2018
תקציב לקבלת תקציב: מועצת רשות החדשנות אישרה תקציב של 6 מיליון שקל לצורך סיוע לחברות ישראליות להגשת בקשות תקציב מתוכנית הורייזן 2020, תכנית המחקר והפיתוח המשותפת של האיחוד האירופי וישראל. המטרה: לאפשר לחברות להגיש בקשות מקצועיות ולסייע במציאת שותפים איכותיים במסגרת התקציבית של האיחוד האירופאי.

רשות החדשנות מתכוונת ליצור מסלולים חדשים לשם סיוע לחברות בעלות פוטנציאל לקבל מימון. במסגרת כלי סיוע במסלול קצר טווח תינתן תמיכה לכתיבת בקשה וכן להשתתפות באירועי חיפוש שותפים בהיקף של עד 30,000 שקל. כמו כן תינתן תמיכה למשל עד שלוש שנים לחברות מובילות, לשם מעורבות ארוכת טווח בתכנית. במסגרת התמיכה יוכרו הוצאות השתתפות באיגודים תעשייתיים באירופה, נסיעות והשתתפות באירועים למציאת שותפים ועלות יועץ לסיוע בכתיבת בקשה למימון בתכנית הורייזן, בהיקף כולל של עד 180,000 שקל. 

דגש מרכזי במתן הסיוע הממשלתי יהיה לעידוד חברות תעשייתיות. בשנים האחרונות יש מגמה אירופית לחזק את ההשתתפות התעשייתית בתכנית המסגרת, בדגש על חברות קטנות ובינוניות. ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות ויו"ר ועדת ההיגוי של ISERD, המנהלת הישראלית למו"פ האירופי, מסביר: "הרשות רואה במגמה זו הזדמנות ומעוניינת לפעול לחזק גם את ההשתתפות התעשייתית הישראלית בתכנית, בשל העובדה שלהשתתפות בתכנית המסגרת יתרונות רבים: מענקי מו"פ נדיבים, אחוז מימון גבוה שיכול להגיע גם עד 100% מימון לפרויקט, ללא צורך בהחזר תמלוגים, ללא מגבלות על שימוש בקניין רוחני ובעיקר תוך יצירת שותפות רבת ערך עם מכוני מחקר, אוניברסיטאות וחברות אירופיות".
בטקס הענקת אותות הוקרה של ISERD הוענקו אותות לחוקרים ולחברות הישראליות הראשונות שזכו במענקי של "הורייזן 2020" בשנים 2016 ו-2017. אפלבום אמר כי תכנית המסגרת האירופית היא תכנית מאוד תחרותית, ששיעור ההצלחה בה עומד על כ- 14% בלבד. לדבריו זכיה בתכנית מהווה תו איכות ומצוינות לחוקרים ולחברות שהשיגו את המענק. המצוינות הישראלית בתכנית הורייזן 2020 בולטת במיוחד במחקר מדעי בסיסי (תכנית ה- ERC), בה 190 חוקרים קיבלו מתחילת התכנית 247 מיליון אירו. במקבילה התעשייתית, תכנית ה-SME Instrument לחברות קטנות ובינוניות, זכו עד היום כ-130 חברות ישראליות במענקים של 65 מיליון אירו.

בין הפרוייקטים שזכו לאותות הוקרה:
  • פרויקט YPACK שמפתחת חברת MELODEA הישראלית עם שותפות מבריטניה, ספרד  ופורטוגל לייצור אריזות חדשניות, המאריכות את חיי המדף של מוצרי מזון ותורמות להפחתת כמות פסולת המזון. 
  • פרויקט SOLIS שמפתחת חברת Solight הישראלית לייצור מערכת תאורה סולארית חדשנית המחליפה את מערכות התאורה המלאכותיות הקיימות בכל סוגי החללים הסגורים.
  • פרויקט GENESIS, בהשתתפות חברת יודפת מהנדסים, עם חברת LEITAT מספרד, לפיתוח פתרון לבעיית ההתחממות הגלובלית באמצעות טכנולוגיה מתקדמת לקשירת פחמן דו חמצני הנפלט משריפת דלקים מאובנים.
שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, אמר: "במסגרת תכנית הורייזן 2020 קיבלו 888 גופים בישראל מענקים בהיקף של מעל 440 מיליון אירו. אנו מבקשים לסייע לעוד חברות לקבל מענקים מהאיחוד האירופי בתמורה להשקעת הממשלה. הורייזן 2020 היא פלטפורמת המו"פ הגדולה בעולם. שיתוף הפעולה בין ישראל לאיחוד האירופי במחקר ובחדשנות הוא גורם מפתח ביחסים, ולא רק שהוא מביא לישראל מימון למינוף תחום המחקר והפיתוח אלא שהוא מאפשר לנו להיות חלק מהזירה הבינלאומית של המדע והטכנולוגיה הנוכחית והעתידית". ב- 21 שנות שותפות בתכנית השקיעה ישראל בתכנית כ- 1.4 מיליארד יורו וקיבלה החזר במענקים לאקדמיה ולתעשייה בהיקף של 1.8 מיליארד יורו.