חברת BMW עוברת לייצור המוני באמצעות מדפסות תלת ממד של HP

מאת אבישג אשר       פורסם: 19.1.2019
קבוצת BMW עושה שימוש בטכנולוגית תלת ממד כבר למעלה מ-25 שנים ובעשור האחרון ייצרה באמצעות מדפסות תלת ממד לא פחות ממיליון חלקים. השנה עומד צפי ההדפסות בתלת ממד על מעל 200,000 חלקים, עליה של 42% בהשוואה לשנה שעברה. קבוצת BMW מקדמת את טכנולוגיות הייצור התוספתי (additive manufacturing) במטרה להמשיך ולהוביל בתעשיית הרכב ולאמץ במהירות טכנולוגיות חדשניות.

מספר ד"ר ג'נס ארטל, מנהל מרכז הייצור התוספתי בקבוצה: "השימוש בחלקים שיוצרו בשיטת AM  גדל מאד לאחרונה. אנחנו עוקבים מקרוב אחר התפתחות ויישום שיטות ייצור מתקדמות, גם באמצעות שיתופי פעולה ארוכים עם יצרנים מובילים בתחום. במקביל, אנחנו מעורבים באיתור טכנולוגיה ממוקדת  ובחינת מערכות ייצור חדשניות".
המוצר המיליון שיוצר על ידי החברה הוא מסילה להכוונת חלון עבור רכב מדגם BMW i8 Roadster. פיתוח המוצר הסתיים תוך חמישה ימים בלבד והוא הוכנס לייצור סדרתי. החלק, הנמצא בדלת הרכב, מאפשר לחלון לפעול בצורה חלקה. המסילה יוצרה במדפסת HP Jet Fusion וכעת היא מיוצרת בייצור סדרתי  בתלת ממד, לראשונה בתעשיית הרכב. באמצעות טכנולוגיה זו ניתן לייצר עד 100 חלקים ב-24 שעות.

מסילת ההכוונה אינה החלק היחיד או הראשון שהודפס בתלת ממד בקבוצת BMW. הראשון היה חיזוק לגג הרכב, עשוי  סגסגת אלומיניום, המאפשר הרמה, הורדה וקיפול קל יותר וחזק יותר מהחלק המקורי שיוצר בהזרקת פלסטיק, אשר זכה על כך בפרס Altair Enlighten. ב-2010 החלה החברה להשתמש בפלסטיק ומתכת עבור ייצור סדרות קטנות  של חלקים כגון גלגלת משאבת מים, וב-2012 החברה החלה להשתמש בטכנולוגיית laser sintering לייצור מספר חלקים. בעוד חברות רבות בתחום הרכב עושות שימוש בטכנולוגית הדפסה בתלת ממד לצורך ייצור כלי עבודה, קבוצת BMW היא בין החברות הבודדות המייצרות באמצעות טכנולוגית התלת ממד חלקים פונקציונליים למכוניות.

טכנולוגיית HP Jet Fusion מתאימה לייצור סדרות קצרות ובינוניות של מוצרים פונקציונליים באיכות, במהירות של עד פי 10 ובעלות נמוכה ב-50% בהשוואה לחברות אחרות. מדפסות התלת ממד של חברת HP משווקות בישראל ע״י חברת מפעיל. החברה היא שותף פלטינה עסקי של חברת HP מעל 25 שנה וזוכת פרס השותף הצומח ביותר ב-CEMA לשנת 2017. חברת מפעיל מספקת שירותי התקנה, הדרכה, תמיכה כמו גם אופטימיזציה של ביצועי המדפסת התלת-ממד של HP.