חברת TTM רכשה עוד שתי מערכות של ננו דיימנשן

מאת אבישג אשר       פורסם: 30.4.2019
חברת מדפסות התלת-ממד ללוחות אלקטרוניים ננו דיימנשן הודיעה על מכירת עוד שתי מדפסות תלת-ממד מסוג DragonFly Pro לחברת TTM Technologies האמריקאית, יצרנית מעגלים אלקטרוניים מודפסים (PCB). החברה האמריקאית כבר רכשה בעבר מדפסת DragonFly Pro אחת, ובעזרת שלוש המדפסות החברה מרחיבה את יכולות הייצור התוספתי (additive manufacturing) שלה עבור אלקטרוניקה מודפסת והיא מאפשרת יכולות חדשות ללקוחותיה, שהם תאגידים גדולים במגוון תעשיות, כגון ביטחון ותעופה.

חברת TTM מספקת תמיכה בתחומי הנדסה וייצור עבור מגוון יישומיים ניסויים מתקדמים, אשר חיוניים לתעשיות הרבות בהן פועלים הלקוחות של TTM. השקעה במערכות ה- DragonFly Pro תאפשר לצוותי ההנדסה של TTM לנצל את היכולות הייחודיות והמדויקות של טכנולוגיית הדפסה מתקדמת בתלת מימד, לרבות שילוב של מוליכים ופולימרים בהדפסה אחת. רכישה של שתי מערכות מוכיחה את המחויבות של TTM להציע לקהל לקוחותיה פתרונות מתקדמים עבור אבות טיפוס וייצור, וכן לספק שרות יעיל וחדשני יותר ליצירת מעגלים אלקטרוניים מודפסים רב שכבתיים ופונקציונאליים, אבות טיפוס של אנטנות RF עם גאומטריות מורכבות, חיישנים, ועיצוביים חדשניים התומכים בדרישה ההולכת וגוברת בשוק ה- IoT
"עברה מעל שנה מאז ההשקה המסחרית של ה-DragonFly Pro. אחד ההישגים הגדולים ביותר שלנו הינו לראות כיצד לקוחות המשתמשים במערכת שלנו יכולים להתגבר באופן עקבי על מכשולי פיתוח וייצור, להגביר את החדשנות ולשפר תהליכי עבודה, על מנת לקצר את זמן ההגעה לשוק ולהשיג ביצועיות טובה יותר", אמר עמית דרור, מנכ"ל ננו דיימנשן. "השילוב של המערכת הייחודית שלנו עם המומחיות המובילה של TTM בעיצוב, פיתוח וייצור חדשניים, מאפשרת להם לספק שירותים כפי שאף אחד אחר לא יכול, להשיג יתרון תחרותי בשוק עם תהליכים מסורתיים ותהליכי ייצור תוספתי. אנו נרגשים לשתף פעולה עם TTM, חברה שמנצלת את הערך של טכנולוגיית ייצור תוספתי מדויקת עבור אלקטרוניקה מודפסת".

באמצעות שילוב של מדפסת הזרקת דיו מדויקת במיוחד עם ננו-דיואות ייעודיים ותוכנת תלת ממד מתקדמת, מערכת ה-DragonFly Pro משנה את עולם פיתוח האלקטרוניקה ומאפשרת לחברות לקבל שליטה מלאה על תהליך הפיתוח כולו. המערכת מאפשרת למעצבים ומהנדסים להדפיס בתלת ממד מתכות ופולימרים בו זמנית על מנת ליצור בכותלי החברה אבות טיפוס פונקציונאליים של אלקטרוניקה, כגון מכשירי תקשורת IoT, חיישנים, צורות גיאומטריות מוליכות, אנטנות, התקני חיבור יצוק, מעגלים אלקטרוניים, ורכיבים אלקטרוניים חדשניים נוספים. במקרים מסויימים, המערכת אף מאפשרת מזעור של האלקטרוניקה, כך שמכשירים ומעגלים מודפסים יכולים להיות יעילים יותר מבחינת גודלם וכן מבחינת הביצועיות שלהם.

בתוך כך ננו דיימנשן הודיעה על התקדמות טכנולוגית נוספת: מערכת ה- DragonFly Pro הצליחה לקצר ולפשט את משך תהליך ההשמה של רכיבי BGA (ball grid arrays) ורכיבי SMT (surface mount technology), המשמשים למעגלים משולבים, מימים לשעה אחת בלבד. עד כה תהליך זה ארך זמן רב בשיטות הייצור המסורתיות. בדרך כלל, התהליך משלב העיצוב הראשוני, דרך ההדפסה, הלחמה, ייצור, השמה ובדיקה, אורך מספר שבועות עד להשלמתו.

במבחני איכות אחרונים שביצע צוות הנדסת האפליקציות של ננו דיימנשן, הם הדגימו את תפקוד מדפסת התלת ממד בקיצור ופישוט תהליך השמת BGA מתחילתו ועד סופו, וכן בעבור רכיבים אלקטרוניים נוספים מסוג SMT במעגלים אלקטרוניים מודפסים. על ידי מבנה שכבות מיוחד, הניתן להשגה בעזרת ייצור תוספתי של PCB ,אין צורך בכלים מיוחדים להשמת הרכיבים. על ידי כך, ניתן להרכיב ידנית במפעל עצמו רכיבי BGA ו-SMT בעת תהליך העיצוב והפיתוח.

מכשירים אלקטרוניים עם רכיבי BGA ורכיבי SMT נוספים, נמצאים בכל מקום, החל ממכשירים קטנים כמו טלפונים ושעונים ועד רכבים גדולים ומטוסים. BGA הינם סוג של אריזת רכיבים חיצוניים (נשאי שבב) המשמשים במעגלים משולבים. רכיבי BGA מספקים חיבור טוב יותר של פינים מאשר כאלה הניתנים להרכבה באריזה שטוחה או בפס זוגי, מכיוון שניתן להשתמש בכל המשטח התחתון של המכשיר ולא רק בבסיס.