חברת XJET הישראלית מציגה פריצת דרך עולמית בתחום ההדפסה במתכת

מאת אבישג אשר       פורסם: 20.10.2018
החברה הישראלית XJet חשפה בשבוע שעבר לראשונה את הטכנולוגיה שפיתחה במשך מספר שנים: הדפסה בתלת-ממד של חלקי מתכת וקרמיקה, שמבוססת על נוזל הדפסה במקום אבקה. מדובר בתרחיף נוזלי בתוכו מעורבים חלקיקי מתכת בגודל ננו, שמודפסים בהתזה של מיליוני טיפות זעירות בשכבות דקיקות וכך מתאפשר להפיק מוצרים מתכתיים באיכות גימור גבוהה, ללא צורך בליטוש והברקה, גיאומטריות מסובכות ללא צורך בהסרת תמיכות ידנית, רכיבים בעלי גלגלי שיניים וצירים המודפסים כשהם מוכנים לפעולה, וחוזק מתכת רב, שלא היה ניתן לביצוע בהדפסה עד כה.
באירוע רב משתתפים ואורחים רבים מחו"ל החברה חנכה בפארק המדע ברחובות מרכז להדפסות בתלת ממד וייצור תוספתי, בהשקעה של מעל 40 מיליון שקל והוא הגדול מסוגו בעולם. החברה מדווחת על שורה של עסקאות למכירת המדפסות החדשות לחברות תעשייתיות גדולות בעולם, בארצות הברית, גרמניה, איטליה, שוויץ ובמדינות נוספות ואף בשוק הישראלי. החברה גייסה עד כה כ-100 מיליון דולר ממשקיעים והיא נמצאת בעיצומו של מהלך גיוס כספים משמעותי בהיקף של עשרות מיליוני דולרים נוספים. שווי החברה מוערך במאות מיליוני דולרים. עד כה רשמה XJET מעל 80 פטנטים חדשים על הטכנולוגיות שפיתחה ובימים אלה היא מבצעת גיוס כוח אדם בהיקף גדול לפיתוח ולמערך ההפצה הגלובלי.
המדפסת הראשונה שהושקה היא Carmel 1400, שמיועדת להדפסת מתכת וקרמיקה, ומסוגלת להדפיס גופים בשכבות בעובי של מספר מיקרונים בודדים, ערוכה ליצירת גיאומטריות מורכבות ביותר ועם פרטים קטנים. בין השאר המדפסת נמכרה לקבוצת טכנולוגיות התעשייה Oerlikon השוויצרית.

XJet הוקמה על ידי חנן גוטהייט, יזם סדרתי ומי שהיה בין מייסדי Objet Geometries, יצרנית מדפסות התלת ממד שהתמזגה ב-2012 עם המתחרה הגדולה שלה Stratasys האמריקנית. החברה הממוזגת, הנקראת סטראטסיס, היא כיום חברה ישראלית ומתחרה ב-XJET.