חדשנות במזון: יקבי רמת הגולן פיתחו "מי יין"

מאת אבישג אשר       פורסם: 19.1.2019
המכינה למו"פ של רשות החדשנות היא מסלול ייחודי הפועל בזירת ייצור מתקדם ברשות, אשר נועד לסייע לחברות מוטות ייצור, שמעולם לא התנסו במו"פ ובהובלת תהליכי חדשנות, או שזקוקות למיקוד והכוונה בתהליכי המו"פ שלהן. במסגרת המכינה מוצעת תמיכה לחברות בגיבוש רעיונות חדשים למוצרים או תהליכים, בבדיקת היתכנות טכנולוגית, ובפיתוח פתרונות לכשלים בתהליכי הייצור, כל זאת בליווי יועצים טכנולוגיים.
חברה בולטת שנתמכה במסגרת המכינה היא יקבי רמת הגולן, אשר ביקשה לפתח מוצר חדש לגמרי: מי יין. במסגרת הפרויקט שנתמך, נבנה קונספט המבוסס על טכנולוגיה חדשנית: מיצוי הגפת, הפחת בתהליך ייצור היין, ומהילתו במים. כך, הרכיבים התזונתיים המצויים בקליפות הענבים והארומה והטעם הייחודיים ליין עוברים אל המים. המים מכילים חליטה של קליפות הענבים בלבד, כך שהם גם דלים בקלוריות.

המוצר הושק לראשונה ביולי 2018 בכנס Fancy Food בניו יורק וזכה להצלחה חסרת תקדים, כאשר מאות מפיצים מרחבי העולם מבקשים את זכויות השיווק עבורו והוא כבר מוצע למכירה ברשתות מובילות בארה”ב.

המוצר פותח בשיתוף חברת חדשנות מעשית (Practical Innovationשל טל לייזר, תחת ניהולה של ענת לוי, המנכ"לית לשעבר של יקב רמת הגולן, תחת המותג O.VINE. מי היין מוצעים בארבעה טעמים: לבן רגיל או מוגז מענבי גוורצסטרומינר, סוביניון בלאן וריזלינג ואדום רגיל או מוגז מענבי קברנה סוביניון, מרלו, פטיט ורדו, סירה ופינו נואר. ומי שטעם את המוצר החדש מעיד שהריחות מזכירים את ריחו של היין ואילו הטעם, שאינו מכיל את ארומה המלאה של יין אמיתי, הוא צעיר ותוסס ומתאים במיוחד למי שאינו שותה אלכוהול או אינו מחבב את טעמי היין.