חדשנות פורצת דרך אצל יצרנית הדשנים אדמה – ריסוס אווירי אוטונומי

מאת אבישג אשר       פורסם: 6.4.2019
יצרנית הדשנים הישראלית אדמה (לשעבר מכתשים אגן) הכריזה על שיטה חדשנית לדישון והדברה רובוטית אוטונומית. החברה מפתחת את הרובוט החקלאי המעופף הראשון בשיתוף פעולה עם חברת טקטיקל רובוטיקס (Tactical Robotics) הישראלית. טכנולוגיית הריסוס האווירי הבלתי מאויש מבוססת על רחפן הקורמורן של טקטיקל רובוטיקס, שלו כושר נשיאת מטען של עד 500 ק"ג. הפיתוח צפוי להימשך כשלוש שנים.

חברת אדמה נמצאת בבעלות כמצ'יינה הסינית והיא מדורגת במקום השישי בתעשיית הדשנים העולמית. בחברה התקבלה החלטה אסטרטגית להשקיע בחדשנות תעשייתית טכנולוגית ובהייטק חקלאי (אגטק), בין השאר בחיישנים, רחפנים,IoT  ועוד.

אדמה וטקטיקל רובוטיקס מפתחות את "אג-קורמורן" (Ag-Cormorant), טכנולוגיה חדשנית לריסוס אווירי. הקורמורן הוא כלי טייס בלתי מאויש, קומפקטי ואוטונומי, בעל כושר נשיאה גבוה עם יכולת המראה ונחיתה אנכית, בדומה למסוק. כושר הנשיאה יוצא הדופן של הקורמורן מאפשר המראה עם מטען של 500 ק"ג. כלי הטייס אינו דורש מנחת לצורך המראות ונחיתות וניתן לשינוע במשאית.
יכולותיו האוטונומיות של האג-קורמורן ועיצובו הייחודי מקדמים סטנדרט חדש של בטיחות בריסוס אווירי. האג-קורמורן מבטל את הסיכון בפציעות טייסים והתרחשות תאונות הנגרמות עקב מדחף חשוף. כמו כן, יכולת טיסה ביום ובלילה וחתימת רעש נמוכה יחסית – יגדילו משמעותית את חלון הזמן הזמין לריסוס אווירי בהשוואה לקיים כיום. בנוסף, יכולתו של האג-קורמורן להתאים את גובה ומהירות הטיסה למשימה בשילוב תכונות אווירודינמיות ייחודיות מאפשרות רמת החדרה גבוהה יותר של החומר המרוסס, כיסוי אחיד ומיטבי המותאם למאפייני הגידול והחומר, הפחתת סחף ויכולת ריסוס מדויקת.

דני הררי, סמנכ"ל אסטרטגיה ומשאבים באדמה, אמר: "אנו שמחים לשתף פעולה עם טקטיקל רובוטיקס בפיתוח פתרונות חדשים ופורצי דרך לריסוס אווירי. אנו מאמינים שהאג-קורמורן יהיה פלטפורמה חדשה ומתקדמת לריסוס אווירי ורואים פוטנציאל עתידי בשילוב בין יכולותיו של הכלי לסל הפתרונות להגנת הצומח המקיף של אדמה. נמשיך לספק שירותים ומוצרים בעלי ערך שמסייעים לחקלאים לשפר את תוצרתם ולצמוח ביחד".
רפי יואלי, מנכ"ל טקטיקל רובוטיקס ומי שהיה בעבר ממפתחי מטוס הלביא, אמר: "כשאדמה פנו אלינו עם התובנה בנוגע לפוטנציאל של הקורמורן לפתור חלק מהבעיות המרכזיות כיום בתעשיית החקלאות, התפעלנו מצורת החשיבה והגישה החדשנית של אדמה. היכולות הייחודיות של הקורמורן מאפשרות פתרון אתגרים ממגוון תחומים, שיתוף הפעולה עם אדמה נותן תרומה חשובה לפיתוח יישום בעל ערך על בסיס פלטפורמת הקורמורן".

הפרוייקט המשותף יצא לדרך על-בסיס ההנחה שכ-20% מהריסוסים החקלאיים בעולם מתבצעים היום באמצעות מטוסים ומסוקים. אולם הפעילות הזאת נחשבת למסוכנת, וקיימת ירידה מתמשכת במספר הטייסים המוכנים לבצע את המשימה. האג-קורמורן יבטל את הצורך בטייס אנושי, ויחסוך את עלויות השכר והביטוח הגבוהות הנלוות לטיסוס ריסוס מאוישות. בנוסף, מעוף ריסוס לא מאוייש יוכל לעבוד בכל שעות היממה, ולא יוגבל לשעות הבוקר המוקדמות כמו מטוסי הריסוס הנוכחיים. כמו כן ניתן להתאים את תכונות הטיסה לכך שיבטיחו החדרה גבוהה יותר של החומר המרוסס, כיסוי אחיד, הפחתת סחף מהרוח ויכולת ריסוס מדויקת.