חדשנות תעשייתית אנרגטית: הושלמה הקמת קו הגז הטבעי לירושלים

מאת אבישג אשר       פורסם: 15.4.2019
שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ, ראש עיריית ירושלים משה ליאון והנהלת חברת נתיבי הגז הטבעי לישראל (נתג"ז) חנכו את פרויקט הובלת הגז הטבעי לירושלים. הקמת הפרוייקט ארכה חמש שנים ועלותו הכוללת הסתכמה ב- 290 מיליון שקל. הגז שיוזרם לבירה ישמש כמקור אנרגיה עיקרי למפעלי תעשייה, בהם מפעל תדמיר, אביק, המחצבות, מפעל מלט הרטוב, מפעלי אספלט, מנועי בית שמש, וכן מוסדות כמו בית החולים הדסה, קריית הלאום והכנסת, מאפיות ומפעלים נוספים. חלק מהלקוחות כבר חתמו על ההסכם וחלקם נמצאים במשא ומתן מתקדם. בהתאם לעדכון חברת החלוקה, התחלת חיבורי לקוחות בבית זית ומסילת ציון צפויים במהלך שנת 2020. 
קו הגז, שאורכו 34 קילומטרים וקוטרו 18 אינץ', נבנה בחלקו על תוואי דרך בורמה ההיסטורית. בימים אלה מסתיימת הקמתם של שני מתקני PRMS (הפחתת לחץ ומדידה) בקצוות הקו, האחד שמבוצע בתוך תחנת ההגפה מסילת ציון והשני בבית זית. שני מתקני ההפחתה מיועדים לשרת את חברת החלוקה רותם.
שר האנרגיה שטייניץ אמר: "באמצעות צינור גז זה ואחרים שמניחה חברת נתג"ז, אנחנו מרשתים את מדינת ישראל, משפרים ומרחיבים את הולכת הגז הטבעי לרחבי הארץ. כך נגיע ליותר צרכנים, כך נחבר יותר מפעלים, כך תוזלנה העלויות וכך כולנו נוכל לנשום אוויר נקי יותר. אנחנו בעיצומה של מהפכת הגז הטבעי בישראל, ומתוצאותיה כולנו נרוויח".

ראש עיריית ירושלים ליאון אמר: "זהו תחילתו של עידן חדש בעיר בכל נושא האנרגיה הירוקה. קשה להאמין שרק לפני קצת יותר מ- 70 שנה שחררנו את ירושלים, אז דאגו למים וחששו מ'איך יעלו את המים לירושלים'? זה כבר שייך להיסטוריה אך היום אנו חוזרים ומשחזרים את צעדי מקימי המדינה ומחברים את ירושלים לגז הטבעי. אני גאה להיות חלק מההיסטוריה הזו, ויודע שכולנו יחד עוד נמשיך לפתח את ירושלים תמיד".

יו"ר נתג"ז, איתן פדן, אמר: "אנו מחברים היום את אוטוסטרדת הגז לירושלים. זו אספקת חמצן אנרגטית לעיר הבירה. אני מבקש להודות לשר שטייניץ ולאנשי משרד האנרגיה, על החזון והנחישות שסייעו לנו להגיע לרגע הזה".

בתוך כך משרד האנרגיה ממשיך בתוכנית ההאצה של פרישת רשת הגז הטבעי בישראל. המשרד הודיע על הקצבת 100 מיליון שקל לחברות החלוקה במסגרת הפעימה השנייה של תוכנית ההאצה, זאת במטרה להביא לחיבורם של צרכנים נוספים לרשת החלוקה. 

הפעימה הנוכחית היא המשכה של התוכנית להאצת חיבור צרכנים גדולים לגז הטבעי, במסגרתה מעניקים משרד האנרגיה ומשרד האוצר 600 מיליון שקל להאצת חיבור צרכנים לגז הטבעי ו-100 מיליון שקל להקמת תחנות תדלוק בגז טבעי. התוכנית נועדה לקדם את החיבור לתחנות התדלוק, לשפר משמעותית את יתירות המערכת, להאיץ את פריסת רשת החלוקה ולאפשר חיבור של מאות צרכנים לגז הטבעי. חיבור המפעלים לגז טבעי יביא לתועלות משמעותיות למשק הישראלי, הנאמדות בכ-800 מיליון שקל בשנה. 

במסגרת הפעימה הראשונה של תוכנית ההאצה, כבר הוענקו כ-200 מיליון שקל חברות החלוקה. עד כה חוברו 121 צרכנים: 73 לרשת החלוקה, 40 לרשת ההולכה ו-8 לגט"ד (גז טבעי דחוס) ונפרשו כ-360-370 ק"מ של צנרת לחלוקת גז טבעי. בדומה לפעימה הראשונה, גם בפעימה השנייה יהיו שלושה חלקים מקבילים ומשלימים: בחלק הראשון, מרבית הסכום של 100 מיליון שקל יוקצו למענקים לפריסת קווים, לצורך האצת הפרישה וחיבור צרכנים. המענק יינתן בהתאם להתקדמות הביצוע, כאשר חלק מהסכום מוגדר כבונוס והוא יוענק לחברה בעת השלמת כל הקווים ברשימה.  החלק השני של הפעימה כולל מענק להגדלת ספיקות והוספת יתירות משמעותית לרשת החלוקה, מהלך שיכפיל את הקו המתוכנן לפרויקט 3700 בת"א ויאפשר את חיבור השכונה לרשת חלוקת הגז הטבעי. החלק השלישי של הפעימה כולל מענק להקמת תחנות הפחתת לחץ (PRMS), מה שיפחית את עלות חיבור הצרכנים לרשת החלוקה וישפר את יתירות המערכת.
קו הגז הטבעי לירושלים נחנך במעמד שר האנרגיה, ראש עיריית ירושלים והנהלת נתג"ז          צילום: שי שבירו