התעשייה הישראלית צריכה לעשות עוד כברת דרך טכנולוגית כדי ליישר קו עם המתחרים שלה בעולם המערבי. אורן הרמבם, מנהל תחום חדשנות ואיגוד מוצרי בניה וצריכה בהתאחדות התעשיינים אומר כי בחלק מהתחומים נפתח פער בין התעשייה המובילה בעולם לבין התעשייה הישראלית: "אין ספק, שאחת הסיבות לכך היא ההשקעה המועטה בחידוש ציוד ובשדרוג טכנולוגי והטמעה של ייצור מתקדם. יש תעשיינים, שמודעים לטכנולוגיות שהמתחרים שלהם בעולם משתמשים בהן, אבל אני לא יכול לומר שזה כולם."

המעבר לטכנולוגיות מפעל חכם הופכת כיום לתנאי להתמודדות במגרש המשחקים של הסחר העולמי. אם אתה לא חכם, אתה לא קיים. טכנולוגיה חכמה ביחד עם שינוי דפוסי פעולה ניהוליים וייעול הליכי הייצור ושרשרת האספקה הם הדרך לשמר את כושר התחרותיות בשווקים הבינלאומיים.

אורן הרמבם: "חלק ממפעלי התעשייה לא מודעים לחשיבות ההשקעה בייצור מתקדם"

מאת טל שחף    פורסם: 15.11.2017
לדברי הרמבם, אחד החסמים העומד בפני מעבר לייצור מתקדם הוא עצם המודעות, שקיימים פתרונות טכנולוגיים להגדלת התפוקה, הפיריון וכושר התחרות. הוא אומר שהתאחדות התעשיינים מקיימת סדנאות, ימי עיון וכנסים העוסקים בנושא המפעל החכם והייצור המתקדם, כמו למשל ועידת המפעל החכם שהתקיימה בחודש שעבר. אומר הרמבם: "אירוע כמו ועידת המפעל החכם, מטרתו לטפל בחסמים, להביא למודעות לבעייה ולפתרונות הטכנולוגיים להגדלת התפוקה והפריון ולגברת כושר התחרות. לאורך השנה האחרונה היו כמה ימי עיון וכנסים אבל המטרה של הכנס הזה היתה קצת יותר להעמיק, לא רק בחשיפה לנושא אלא גם לתהליכי ההטמעה. איך אני כתעשיין נכנס לתהליך של הטמעת טכנולוגיה חדשנית".

הרמבם מעריך שהפער הטכנולוגי מאפיין יותר תעשיות מסורתיות ופחות תעשיות היי-טק: "אין ספק שהתחום בו קיימת חדשנות ופריון בשיעור משמעותי הוא תחום התעשיות המתקדמות, הנמצא במקום מאוד גבוה ברמה עולמית. בהיבט של תעשיות יותר מסורתיות, כאן יש פער בין התעשייה הישראלית לבין מה שקורה בארה"ב ובמערב אירופה. המדינות שנחשבות למתקדמות ביותר הן גרמניה וארה"ב, אבל אתה שגם מדינות אחרות כמו איטליה, צרפת ובריטניה משכילות לאמץ מדיניות של העברת תעשיה לטכנולוגיות יצור מתקדם".

הרמבם קורא לממשלה לקבוע מדיניות בתחום הייצור המתקדם: "הממשלה צריכה להגדיר תוכנית אסטרטגית שתקבע יעדים, למשל הגדלת הפריון בכך וכך אחוזים, למשל לפעול לכך שאחוז מסוים מהתעשייה תטמיע ייצור המתקדם". לדבריו יש מרכיבים מהמדיניות הכוללת שכבר נמצאים בתהליכי עבודה, בהם הקמה של מסלולי מענקים להטמעת טכנולוגיות יצור מתקדם והקמה של מכון מחקר יישומי לטכנולוגיות ייצור מקדם. מרכיב נדרש אחר הוא לדבריו הכשרת כוח אדם לתחומי הידע הנדרשים במפעל החכם, כמו למשל הכשרת מדעני נתונים (Data Scientists). "בממשלה יש מודעות לחשיבות התחום הזה,משרד הכלכלה והתעשייה עובד על תוכנית אסטרטגית, הרשות לחדשנות הקימה זירה לייצור מתקדם אז בסך הכל יש התקדמות בממשלה ואנחנו כמובן מצפים שזה יבשיל לכדי תוכנית שלמה עם כל הנגזרות".