טכנולוגיה חדשנית מאפשרת הדפסת שתלים רפואיים כמו עצם בגולגולת, ברך ותותב באוזן  

מאת יחיאל ינאי       פורסם: 5.2.2020
חברת קליבר מקבוצת גסטטנרטק השיקה בישראל את ה-Apium M220 מדפסת התלת מימד השולחנית הראשונה בעולם שתוכננה במיוחד להדפסת מוצרים רפואיים ושתלים העשויים מחומר פולימרי בעל תאימות ביולוגית אישית לחולה.

אחד היישומים הראשונים בוצע בניו דלהי, הודו, על ידי ד״ר סאנג׳יי פאטאק מ- Global Health Care, במהלך בו הוחלף חלק פגוע בעצם הגולגולת בחלק חדש שהודפס תוך שימוש בחומר הפולימרי במדפסת Apium M220
השקת המדפסת בישראל מגיעה לאחר שבתחילת החודש נחתם הסכם ייצוג בלעדי בישראל בין קליבר
חברת Apium הגרמנית המתמחה בפיתוח וייצור מדפסות העושות שימוש בחומרים פולימריים מורכבים המאפשרים קיצור משמעותי של זמני הייצור והפחתת סבל החולים וגם הפחתה משמעותית בעלות הייצור.

לדברי דורון צינר, מנהל השיווק בקליבר, כירורגים ומנתחים מומחים בהשתלות מישראל לצד בתי חולים מגלים התעניינות רבה במדפסת ובחומרים המאושרים להשתלות. ״מדובר בבשורה לקהיליה הרפואית ולחברות העוסקות בפיתוח מוצרים רפואיים״, אומר מנכ"ל קליבר גיא אנגל. ״הם בוודאי ישמחו לקבל פתרון שיחליף את שתלי הטיטניום המאוד יקרים בהם נעשה שימוש כיום״.

שימושים נוספים בעולם הרפואה, דוגמת ייצור תותבים המחליפים עצמות זעירות באוזניים, מתבצעים באחרונה בסיוע מדפסות התלת מימד ProJetMJP של חברת 3DSystems, במעבדות חברת Potomac Photonics האמריקנית, המתמחה בפתרונות מיקרו-ייצור. בפרויקט של החברה התבקשו המומחים לייצר תותבים הניתנים להשתלה, שמחליפים עצמות זעירות באוזן התיכונה, במסגרת המאבק במחלת טרשת האוזן.

למחלה אין טיפול תרופתי ומכשירי שמיעה עונים רק חלקית על הבעיה. הטיפול הנפוץ הוא ניתוח והסרה של העצם הפגועה והחלפתה בתותב. הטכנולוגיה של 3DSystems ומדפסות ה- ProJetMJP המשמשות להדפסה מדויקת של חלקי רכב, מטוסים ומכשירים רפואיים, אפשרו גם לייצר את חלקי העצם מחומר אקרילי. בשלבים הבאים החלקים יודפסו ממתכת.

״הצורך בהדפסה של חלקים כה זעירים ובגיאומטריה מורכבת ומדויקת היא בהחלט אתגר לא קטן, אך, בהחלט הוכח כאפשרי״, אומר דורון צינר מחברת, קליבר, נציגת 3D Systems. "היתרון הגדול הוא בעובדה שניתן להדפיס בהרצה אחת מאות תותבים.
אין ספק שלהדפסה בתלת מימד יש פוטמציאל אדיר בפיתוח והדפסת תותבים ומכשור רפואי מסוגים מגוונים".
גולגולת חולה עם השתל החדש. צילום: Sanjay Pathak, Global Health Care, New Delhi
 
מדפסת Apium M220. צילום: אפיום
תותבים לאוזניים שיוצרו במדפסות ProJetMJP. צילום: 3DSystems