טכנולוגיה ישראלית: מכשיר MRI מודפס באמצעות מדפסת תלת-ממד

מאת אבישג אשר       פורסם: 19.1.2019
חברת Aspect Imaging הישראלית פיתחה מכשיר MRI קטן וזול, המיוצר ברובו בהדפסת תלת-ממד. המכשיר של החברה מתחרה מול חברות ענק כמו פיליפס וג'נרל אלקטריק, שטכנולוגיית ה-MRI שלהן יקרה הרבה יותר, וכמו כן התחזוקה ועלויות התפעול שלהן גבוהות הרבה יותר בשל הצורך להחזיק חדר מיוחד עם בקרה נפרדת וצוות עובדים מיוחד. את יישום טכנולוגיית התלת-ממד עשתה החברה בסיוע חברת "לייזר מודלינג", על בסיס מדפסות תלת-ממד וחומרים מתוצרת חברת STRATASYS הישראלית. חברת "סו-פאד" היא הנציגה והיבואנית של מוצרי סטראטסיס בישראל.

לייזר מודלינג היא לשכת השירות, שסייעה לאספקט אימג'ינג לפתח את המכשיר, והיא הפכה ליצרן של המכשיר בקבלנות-משנה. בתהליך הפיתוח התברר, הן לחברה המפתחת והן לקבלנית-המשנה שלה, שפרט לחלקים גדולים והיקפיים, שניתן וכדאי לייצרם בתהליכים תעשייתיים מקובלים, את רוב החלקים הפלסטיים הפנימיים והקטנים של המכשיר כדאי לייצר בהדפסה תלת-ממדית מחומרים המיועדים לשימוש בתעשיית הרפואה, וכך לחסוך כסף רב ולהפחית משמעותית את המחיר הסופי של המערכת.
אספקט אימג'ינג שוקדת זה מספר שנים על פיתוח אמצעי סריקה ייעודים לתעשיות שונות, החל מתעשיות כבדות וכלה בתעשיות "קלות", כמו שירותי הרפואה. מכשיר ה-MRI של החברה תוכנן ועוצב לבדיקות של תינוקות בחדרי לידה של בתי יולדות, ולמנוע את הסיכונים הכרוכים בהוצאת התינוק לסריקה מחוץ למחלקה. גודלם של המכשירים שפיתחה החברה נעים מממדים של מקרר משרדי בגודל בינוני עד ממדים של מקרר ביתי גדול. המכשיר ניצב דרך קבע במחלקת היולדות. כשהוא לא בשימוש הוא סגור ומוגן, וכאשר רוצים להשתמש בו, מסיעים את העריסה מתוך תא הסריקה החוצה, מניחים בתוכה את התינוק ומסיעים אותו פנימה.

ב-2017 קיבלה החברה אישור ממנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, עבור מערכת ה-MRI שלה. אחד המקומות בהם מיושמת המערכת הוא בית החולים שערי צדק בירושלים. מערכת MRI נוספת, שמיועדת לסריקת פרק כף היד, פועלת בבית החולים אסף הרופא. החברה מפתחת טכנולוגיה נוספת למכשיר MRI ייעודי לטיפול בשבץ שימוקם בחדרי מיון. באמצעותו, מטופלים המגיעים לחדר המיון לא יצטרכו להישלח למיקום מרוחק כדי לעבור סריקת MRI דחופה, אלא יוכלו לעשות זאת באופן מיידי.

החברה גם מפתחת טכנולוגיה ללקוחות תעשייתיים גדולים, מכשיר FN-NMR (תהודה מגנטית גרעינית) הראשון מסוגו בעולם, שיכול לנתח חומרים אטומים, תרכובות נוזליות, נפט גולמי, ומוצרי נפט תעשייתיים. בשוק התעשייתי החברה פונה למפעלים לייצור סיליקון ומפעלים לייצור מונומרים ופולימרים.