טכנולוגיה ישראלית: רובוט מבצע בדיקת איכות בקו הייצור

מאת אבישג אשר       פורסם: 29.12.2018
חברת הסטארט-אפ הישראלית כיטוב מערכות פיתחה טכנולוגיית רובוטיקה שנועדה לבצע בדיקות איכות מוצרים בתהליך הייצור. בחברה מכוונים לענף הבדיקות הידניות בתעשייה, שהיקפו מוערך בכ-15 מיליארד דולר בשנה. באמצעות פיתוח כלים בחזית הטכנולוגיה כמו ראיית מכונה, בינה מלאכותית ולמידה עמוקה החברה מציעה זרוע רובוטית שמצלמת את המוצר מכל הכיוונים ובונה הדמייה בתלת ממד של המוצר.

על רקע המעבר לייצור מתקדם בתעשייה, עד כה לא הוצע פתרון מוצלח המחליף את היכולת האנושית לאתר פגמים חזותיים בתהליך הייצור של מוצרים שונים. בהיעדר פיתרון כזה נאלצים תעשיינים להוציא עשרות מיליארדי דולרים על בדיקות ידניות לגילוי פגמים ועל החלפת מוצרים פגומים שלא התגלו ונמכרו ללקוחות. ועם זה היכולת של העובדים האנושיים אינה עקבית והיא פוחתת עם הזמן, העייפות והירידה בתשומת הלב. חברות חדשנות ניסו להציע פתרונות אוטומטיים ואולם הבעייה העיקרית עד כה היא בחוסר היכולת לבדוק מגוון של מוצרים שונים ולהתאים תכנית בדיקה מיטבית לכל מוצר. לדברי כיטוב המערכת שלהם היא הראשונה שמציעה יכולת כזו.

דר’ יוסי רובנר, מייסד כיטוב המשמש בתפקיד מנהל הטכנולוגיה של החברה, אומר: "אנחנו מפתחים מערכת אוניברסלית, אשר המפעיל שלה אינו חייב להיות מתכנת או מומחה לרובוטיקה ולראייה ממוחשבת. המפעיל יכול ללמד את המערכת, בשפה פשוטה ואינטואיטיבית בתוך שעות, כיצד לבצע בדיקה חזותית תלת ממדית ברמה הגבוהה ביותר, של מוצרים בעלי מורכבות גבוהה. המערכת שלנו נמצאת בחזית הטכנולוגיה ופותרת בעיה שנחשבה בתעשייה כבלתי פתירה במשך עשורים שלמים. אנו חלוצים בתחום ומובילים את המהפכה הזו, בזכות היכולת למנף ולשלב באופן סינרגטי טכנולוגיות שונות ומשלימות כגון למידה עמוקה, ראייה ממוחשבת, ביג דאטה ורובוטיקה וליצור פתרון מערכתי".
בין לקוחות החברה אפשר למנות חברות טכנולוגיה כמו רפא"ל ומלאנוקס, חברות אלקטרוניקה כמו ג'ביל ופלקס וגם יצרנית ריהוט פלסטי כמו כתר פלסטיק. שיטת העבודה דומה: סורקים מספר מוצרים וכך מלמדים את המערכת כיצד נראה המוצר התקין, ולאחר מכן משווים את הסריקה של המוצרים החדשים למוצר התקין.

לאחרונה הודיעה כיטוב על גיוס הון בהיקף 10 מיליון דולר, בהובלת חברת HAHN הגרמנית, המתמחה באוטומציה וברובוטיקה מתקדמת, ובהשתתפות קרן ההשקעות היפנית GITV. עד כה גייסה החברה 3.5 מיליון דולר ממקורות עצמיים. מטרת הגיוס החדש היא הרחבת המכירות והמשך הפיתוח של המערכת.

חנן ג’ינו, מנכ"ל כיטוב מערכות, אומר: "הגיוס ממשקיעים אסטרטגיים מובילים בתעשייה העולמית מהווה הצבעת אמון ביכולת שלנו לפרוץ לשוק העולמי. המערכת כבר נמצאת בשימוש של יצרנים מובילים בתחומים שונים ויש לנו התקנות של גרסת מוצר ראשונה בסין, בארה"ב, באירופה ובמקסיקו וכמובן גם בישראל. ההשקעה תתמוך בהרחבת פעילות המכירות ובהגדלת צוות המו"פ".
תומס האן, מנכ"ל קבוצת HAHN, אומר: "לטכנולוגיה של כיטוב מערכות יש פוטנציאל לשנות את התעשייה בכך שתאפשר ליצרנים להתגבר על האתגר של בקרת איכות - הפחתת עלויות תוך שיפור משמעותי באיכות המוצרים. אנו מאמינים שהטכנולוגיה של כיטוב מערכות, תהווה נדבך חשוב בהשתלבות של יצרנים, ובכלל זה לקוחותינו בענף הרכב, בגל הרביעי של המהפכה התעשייתית. זאת, בכך שתרתום את כוחם של אלגוריתמים מתקדמים, ביג דאטה ובינה מלאכותית בעידן הסייבר".