טכנולוגיות בינה מלאכותית המשפיעות ביותר על התעשייה: למידת מכונה ואוטומציה רובוטית של תהליכים

מאת יחיאל ינאי     פורסם: 20.7.2019
המכון לניהול פרויקטים (PMI) פרסם דוח המספק מבט מעמיק על האופן שבו הבינה המלאכותית משפיעה על פרויקטים ועל המקצוע של ניהול פרויקטים. ממשאל שנערך בקרב 551 אנשים שעוסקים בניהול פרויקטים בכל העולם עולה שהנוכחות של טכנולוגיות בינה מלאכותית תמשיך לגדול, ותחייב שינויים באופן שבו פרויקטים מנוהלים ובאופן שבו ארגונים מיישמים אסטרטגיה. 
81 אחוז מהמשיבים מדווחים שהארגון שלהם מושפע מטכנולוגיות בינה מלאכותית; 37 אחוז אומרים שאימוץ טכנולוגיות בינה מלאכותית נמצא בעדיפות גבוהה בארגון שלהם; ואנשי מקצוע בתחום הפרויקטים אומרים שהם צופים שאחוז הפרויקטים שהם מנהלים באמצעות בינה מלאכותית יזנק מ-23 ל-37 אחוז בשלוש השנים הבאות.
הדוח מזהה שש טכנולוגיות בינה מלאכותית שמשפיעות על ארגונים בכל העולם. שלוש טכנולוגיות הבינה המלאכותית משפיעות כיום על המספר הגדול ביותר של ארגונים ואחת מהן היא למידת מכונה - ניתוח נתונים כדי לבנות מודלים על ידי זיהוי תבניות, הפקת קבלת החלטות משופרת עם התערבות אנושית מינימלית.

בשלוש השנים הבאות, אנשי המקצוע בתחום הפרויקטים צופים שההשפעה של טכנולוגיות הבינה המלאכותית האלה תגדל ואחת מהן תשפיע בתחום האוטומציה הרובוטית של התהליכים - חיקוי ואוטומציה של מטלות של בני אדם כדי לתמוך בתהליכים תאגידיים.

"מה שמראה הדוח הזה הוא שעכשיו הזמן להתחיל לחשוב על איך ארגונים יכולים לנצל טכנולוגיות בינה מלאכותית כדי להשיג הצלחה בפרויקטים", אמר מייקל דהפריסקו, סגן נשיא לפתרונות גלובליים ב-.PMI "כיוון שאנשי המקצוע בתחום הפרויקטים אחראים במידה רבה לעזור ליישם שינויים, הם ימלאו תפקיד קריטי בהשפעה על האימוץ של הטכנולוגיות האלה בארגונים שלהם. הם מבינים שלכידת הערך של הבינה המלאכותית תחייב יותר מרק להכניס לשימוש את הטכנולוגיה. היא תצריך דפוס חשיבה חדש, תרבות למידה ותמיכה מלמעלה כדי ליצור תשתית ארגונית שמובילה להצלחה".
על פי הנתונים, לארגונים שמתקדמים מבחינת בינה מלאכותית יש יתרון ברור. הביצועים שלהם עולים על אלה של משתרכים מאחור בבינה מלאכותית בכמה מדדים חשובים של פרויקטים:

·מסירה בזמן טובה יותר: חדשנים בבינה מלאכותית מדווחים שהם מסרו 61 אחוז מהפרויקטים שלהם בזמן, לעומת 47 אחוז אצל משתרכים מאחור בבינה מלאכותית.
·מימוש טוב יותר של יתרונות: חדשנים בבינה מלאכותית מדווחים ש-69 אחוז מהפרויקטים שלהם מימשו 95 אחוז או יותר מהיתרונות העסקיים שלהם, בהשוואה ל-53 אחוז מהפרויקטים אצל משתרכים מאחור בבינה מלאכותית.
·תשואה גבוהה יותר על ההשקעה: חדשנים בבינה מלאכותית מדווחים ש-64 אחוז מהפרויקטים שלהם עמדו או עברו את ההערכות המקוריות לגבי התשואה על ההשקעה, לעומת 52 אחוז מהפרויקטים אצל משתרכים מאחור בבינה מלאכותית.
 
יישום מוצלח של בינה מלאכותית מחייב ארגונים לשנות את העדיפויות שלהם. זה יהיה חשוב במיוחד כשעוד ועוד טכנולוגיות בינה מלאכותית ישולבו לתוך פעילויות בשנים הקרובות.