טכנולוגיות סטארט-אפ מבשרות חדשנות בתעשייה המסורתית

מאת אבישג אשר       פורסם: 14.8.2018
האינטרנט של הדברים (IoT) משנה את התעשייה המסורתית וגורם לחברות וארגונים לבצע מעבר דיגיטלי ולאמץ טכנולוגיות חדשנות שמגבירות את הפיריון וכושר התחרותיות. רשות החדשנות מציגה באתרה שני סטארטאפים, שמקדמים את החדשנות בעולם התעשייה, בסיוע תמיכה של הרשות.

חברה אחת היא איגוואזיו (Iguazio), שהקימו ירון חביב וירון שגב ב-2014. החברה פיתחה טכנולוגיה לניתוח ולניהול נתוני עתק (ביג דאטה) שמיועדת לחברות ולארגונים עסקיים ותעשייתיים. מערכת ICDP  מאפשרת לאסוף כמויות נתונים אדירות שמגיעות למערכת הארגונית ולבצע בעזרת כלים של בינה מלאכותית פעולות שמוכרות מעולם מסדי הנתונים, רק בקנה מידה גדול. התוכנה של איגוואזיו משמשת כ'שכבה' מעל האחסון ומאפשרת בזמן אמת ניתוח מסות אדירות של מידע, המהוות בסיס מהימן של ידע עדכני לקבלת החלטות עסקיות. לדברי החברה, מדובר במהפכה בניהול, אחסון וניתוח של נתונים. היעילות של הפיתוח מתאפשרת בזכות שילוב של ביג דאטה ויישומי ענן.

החברה מעסיקה 90 עובדים ומוכרת את המוצר באסיה, בארצות הברית ובאירופה. החברה ביצעה שני סבבי גיוס הון ובין המשקיעים נמצאים קרנות הון סיכון ומשקיעים אסטרטגיים כמו חברת התקשורת האמריקאית וורייזון, חברת בוש הגרמנית ועוד.

אומר ירון חביב: "בעולם הישן תקלה במכונה גרמה להשבתה של פס הייצור, מה שגורר עלויות ישירות של תיקון ועלויות יותר משמעותיות של הפסקת ייצור הפוגעת בהכנסות. חשוב להבין שאחד הפחדים הכי משמעותיים של יצרן הוא שפס הייצור ייעצר. בעזרת בינה מלאכותית אנחנו מאפשרים ללקוחות לזהות שהתקלה מתקרבת עוד לפני שהיא מתרחשת בפועל ומשביתה את פס הייצור. על בסיס בינה מלאכותית המנתחת אירועים היסטוריים, המערכת מזהה אוטומטית את הדפוס ההתנהגותי שמשמעותו בעבר הייתה שתקלה מתקרבת. חשוב לציין שבתהליכי קבלת ההחלטות יש בהחלט מקום לשילוב חשיבה אנושית. העולם הזה של בינה מלאכותית עדיין בהתהוות ולאדם יש עדיין קונטקסט רחב יותר. בדוגמה שלנו, למשל, הוא יידע שפס הייצור יסיים את העבודה בעוד כמה שעות ואז התיקון יוכל להתבצע בצורה יותר נוחה". 
חברה נוספת היא אוגורי (Augury), שהקימו סער יוסקוביץ' וגל שאול ב-2014, וכיום מעסיקה החברה 75 עובדים בישראל ובניו יורק. החברה מפתחת טכנולוגיה שמקשיבה למכונות הייצור ולפי הצליל שהן מפיקות היא חוזה תקלות, שעלולות להתרחש בקו הייצור. אומר גל שאול: "השיטה רלוונטית לכל מכונה: אם יש במכונית רצועה חורקת - זה לא משנה מה סוג הרכב, היא תייצר רעש של רצועה חורקת. הרעיון שלמכשירים יש תבניות סאונד שניתן להשתמש בהן נשאר עד לאחרונה תקוע בשווקי קצה - בתחנות כוח יקרות ומרוחקות מהחוף, למשל. השיטה הישנה כוללת חיישנים יקרים וניתוח ידני. הסתכלנו מחדש על הבעיה והבנו שבעצם אפשר יהיה להשתמש בשיטה הזאת בכל מכונה, אם רק נהפוך אותה למשתלמת יותר כלכלית. הבנו גם שהפתרון טמון במומחיות של ניתוח הרעידות. כלומר, אנחנו פותרים גם בעיה של מחיר וגם נותנים מענה למומחיות והפתרון שאנו מציעים הוא לעשות את זה באמצעות חיישנים ומחשבים ולא באמצעות אנליסטים. זה גם מעלה אמינות וגם נותן שקט נפשי לצוותים".

לדבריו, לקוחות החברה הם מתחום התעשייה הקלאסית, שם יש שאיפה לחדשנות: "השילוב של היי-טק - טכנולוגיות מתקדמות - עם חדשנות בעולם הייצור נקרא Industrial IoT ואנו רואים את עצמנו בתור אחת החברות שמביאות גל חדש של חדשנות לתעשיית הייצור ולתעשיות אחרות".