יצרניות מובילות בעולם הטמיעו טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית שפיתחה חברה ישראלית לזיהוי ולמניעת ליקויים בתהליך האריזה  

מאת יחיאל ינאי       פורסם: 21.10.2019
חברת לקטאליס (LACTALIS), יצרנית מוצרי החלב הגדולה בעולם, הטמיעה באחרונה את המערכת של החברה הישראלית Yoran Imaging. מדובר בטכנולוגיה פורצת דרך המבוססת על בינה מלאכותית ו-Big Data, ומאפשרת זיהוי ומניעת ליקויים באריזות בתעשיות המזון והפארמאצטיקה.

"היצרנים בתעשיית המזון בודקים את אטימת המוצרים בצורה מדגמית וידנית בלבד, כלומר בממוצע רק אחת מתוך 1000 אריזות נבדקת" מסביר ערן סינבר, מייסד שותף ומנכ"ל Yoran Imaging.

 
הפיתוח הישראלי נותן מענה ליצרני מזון, לחברות תרופות וקוסמטיקה וליצרני ציוד רפואי. אלה יכולים כיום לסרוק 100% מהמוצרים על פס היצור ולא להסתפק בבדיקות מדגמיות. באמצעות מערכת ההדמיה התרמית שפיתחה Yoran Imaging יכולות חברות בינלאומיות מובילות בעולם לבדוק את תהליך האריזה, לזהות ולמנוע ליקויים ולהקטין עד כמעט לאפס את כמות התלונות וההחזרות מהלקוחות. בכך הן חוסכות מאות אלפי דולרים בשנה. בנוסף לכך, המערכת מאפשרת איסוף מידע חשוב אודות תהליך האריזה, מנטרת בעיות בקו הייצור ומתריעה עליהן בזמן אמת, וממזערת ייצור פסולת וזיהום.

לדברי סינבר, "צרכן הקצה מקבל לראשונה מוצר שנבדק בוודאות לגביי איכות האריזה כך שבסבירות גבוהה הוא מקבל מזון שהטריות והסטריליות שלו נבדקה בניגוד למצב הקיים ברוב המוצרים כיום. אנחנו שומרי הסף האחרונים המוודאים שהמוצר יגיע עד ללקוח ארוז היטב ומוגן מפני פגעי הסביבה על מנת לשמור על טריות המוצר ובריאות הצרכן".  

איטום בחום – הדמיה תרמית

מוצרי צריכה רבים נארזים כיום באריזה ראשונית שנאטמת בחום. האריזה שומרת על איכות המוצר מרגע עזיבתו את מפעל הייצור, ועד לשימוש שעושה בו הלקוח הסופי. מכיוון שהאטימה נעשית בחום, הדמיה תרמית כפי שהמערכת של Yoran Imagin מבצעת מיד לאחר תהליך האטימה, מהווה דרך יעילה לביצוע בקרה בזמן אמת על איכות התהליך. כאשר מכונת האריזה מתחילה לבצע שגיאה כלשהי, מערכת הבקרה מזהה זאת מיד ושולחת פידבק למכונה לתקן את עצמה.
במכונות אריזה שעובדות בצורה לא מבוקרת וללא פידבק מיידי אין מה שיתריע על תקלה ועד שהיא מתגלית עלול לעבור זמן רב ומוצרים רבים מיוצרים באופן לקוי. מכונות ללא בקרה מבזבזות זמן, מזון וגם חומרי אריזה שמזהמים את הסביבה.
התמונה באדיבות yoran
מימין - יואב ויינשטיין וערן סינבר, מייסדי יורן
 מובילה עולמית

"בעוד מספר שנים, חברות שלא יטמיעו מערכות בקרה כאלו, לא יוכלו לעמוד בסטנדרטים של מהפכת התעשייה הרביעית המבוססת על מידע, בקרת תהליך, שיפור מתמיד והקטנת הזיהום הסביבתי", מסביר סינבר, שהקים את החברה בשנת 2017 יחד עם יואב ויינשטיין. השניים נחשבים מחלוצי הפיתוח של שיטות האפיון הרדיומטרי של גלאים מטריציים לתחום האינפרה אדום. השניים יזמו והובילו פיתוח שיטות פורצות דרך לחיזוי ביצועים ובקרת תהליך, באחד מאתרי ייצור הגלאים המוביל בעולם בתעשייה הביטחונית. כאמור, כיום הם מיישמים את ניסיונם העשיר לטובת פיתוח טכנולוגיה המוטמעת במפעלים ופסי ייצור בתחומי המזון והתרופות.

שילוב של מומחיות בהדמיה תרמית, עם רקע מעמיק מהתעשייה הביטחונית מצד אחד, וניסיון בינלאומי בקווי אריזה ברחבי העולם,הינו שילוב נדיר וייחודי שמאפשר לחברה להיות מובילה עולמית בתחום מתפתח זה. אבל חברת Yoran Imaging אינה לבדה - ישראל הולכת ותופסת מעמד של מעצמת Foodtech עולמית. יש הבנה רחבה, שחשוב לצמצם את רמת בזבוז המזון והזיהום הסביבתי,והקונספט של מפעל חכם ו-Industry 4.0  תופס תאוצה בכל העולם. סינבר מסביר: "יכולות ה-AI בזמן אמת ומחירים רלוונטיים לתעשייה של טכנולוגיות שהיו עד לפני שנים מועטות נחלתן של התעשיות הצבאיות בלבד, הפכו להיות נגישות לכולם. יש היום מודעות גדולה לסיכונים הבריאותיים, ולכן יצרנים מבינים שכל נושא האיטום הנו קריטי ומשמעותי לתהליך הייצור וההפצה".