יצרנית הנייר הברזילאית Klabin השקיעה ב-Melodea הישראלית

מאת אבישג אשר       פורסם: 12.2.2018
חברת הסטרטאפ Melodea מרחובות, המפתחת יישומים תעשייתיים לתאית באמצעות תהליכי עיבוד נאנו-טכנולוגיים, הודיעה על גיוס 2.5 מיליון דולר מחברת Klabin מברזיל. בנוסף גייסה החברה 2.5 מיליון דולר נוספים ממענק מחקר של קרן BIRD ומתכנית הפיתוח היוקרתית Horizon 2020 של האיחוד האירופי.

״מלודאה רואה ערך רב בשותפות עם קלאבין, חברת ייעור, תאית, נייר ואריזות מהגדולות בעולם,” אומר ד"ר שאול לפידות, מנכ”ל מלודאה. “מחויבות קלאבין חדשנות ולפיתוח מוצרים בני-קיימא נמצאת בסינרגיה יוצאת דופן עם פעילותנו ומהווה אבן-דרך משמעותית בהתפתחות מלודאה". לדבריו קלאבין רואה חשיבות רבה לטכנולוגיה של מלודאה בפיתוח מוצריה העתידיים, שיאפשר לשפר את התכונות של אריזות הנייר ואת יכולת המחזור שלהן, וכמו כן ליצור הזדמנויות עסקיות מחוץ לתעשיית הנייר בזכות השימושים התעשייתיים הרבים של הטכנולוגיה.

מלודאה פיתחה טכנולוגיה להפקת גבישי תאית ננומטרים (Cellulose Nano Crystals – CNC)  מסיבי צמחים. חומר הגלם של התהליך הוא פסולת של תעשיות ייצור הנייר, שמושלכת במרבית המקרים ופוגעת בסביבה. התהליך הכימי שפיתחה החברה מאפשר לבודד את התאית לצורך ייצור חומרים חדשים, ולצמצם את כמויות השפכים התעשייתיים. 
תחילתה של הטכנולוגיה במעבדה של פרופ' עודד שוסיוב מהפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית, יזם סדרתי וזוכה פרס ראש הממשלה לחדשנות ויצירתיות. “גבישי ה-CNC משמשים כאבן בניין מרכזית בדופן הצמחים ונחשבים כיום כחומר גלם מתחדש וחליפי לפולימרים ממקורות מאובנים ונפט”, מסביר פרופ' שוסיוב. “מלודאה מציעה תהליך הפקת CNC מתוך תאית, כמו זו שמייצרת קלאבין, בתהליך חדשני וידידותי לסביבה המתאים לשימוש בשווקים רבים.”

אחד השימושים בטכנולוגיה הוא ליצירת ג’ל שקוף, שמשפר תכונות של חומרים הנמצאים בשימוש התעשייה ומאפשר לחסוך בכמויות של צבע, דבק ועוד. הוספת החומר לסבון לניקוי כלים, למשל, מאפשרת לחסוך בכמות הסבון באופן משמעותי. בתעשיית הנייר לאריזה מסייע החומר לחיזוק הנייר ולחיסכון בכמות הנייר הנדרשת. אריזות מזון העשויות מחומר משולב גבישים עשויות להחליף אריזות אלומיניום יקרות. כמו כן מפתחים במלודאה חומרי בידוד לתעשיית הבנייה ומוצרים לתחום האלקטרוניקה והמכשור הרפואי.

בשנת 2012 חתמה מלודאה על הסכם ההשקעה הראשון עם חברת הייעור והנייר השבדית Holmen, אשר הפכה לבעלת מניות מרכזית בחברה. בהמשך הודיעו השתיים על הקמת מפעל חדש בשוודיה  בעלות של 2 מיליון דולר, במימון הולמן וגופי ממשל שוודיים.

התאית, שמייצרות החברות קלאבין והולמן כחומר גלם לייצור נייר, מהווה גם חומר גלם לתהליך הייצור ה-CNC. ביחד עם הולמן, מלודאה משיקה בימים אלו מתקן הדגמה תעשייתי ראשון מסוגו בשוודיה לייצור CNC כחומר גלם למוצרים מתקדמים, כגון ציפויים מונעי חדירת חמצן ולחות לאריזות, תוספי צבע, תוספים לדיו, ועוד.

"ההשקעה האסטרטגית של חברה כמו קלאבין בנוסף להולמן, שותף אסטרטגי חזק בשוק, בצרוף הזכייה במענקי המחקר של קרן בירד ותכנית Horizon 2020 מהווים הישגים יוצאי דופן של מלודאה”, אומר אילן בירן, יו”ר הדירקטוריון. “ההשקעה והאמון במלודאה יאפשרו להאיץ את הפיתוח והמסחור של ייצור ויישום ה-CNC כדי לעמוד בביקוש העולמי העולה למוצרים פורצי דרך שיחליפו מרכיבים מסורתיים.”

חברת מלודאה הוקמה ב-2010 על ידי פרופ’ שוסיוב וד"ר לפידות מהפקולטה לחקלאות, וטורד גוסטפסון, תעשיין שוודי ומומחה בחומרים מרוכבים. בשנת 2016 החברה זכתה בפרסי החברה המבטיחה של השנה וההמצאה הננו-טכנולוגית של השנה.