כך ניתן לפתח ולהדפיס מכשור רפואי חדשני במדפסת תלת-ממד בתוך 4-5 שעות

מאת עדן שורץ * 

מדפסות תלת-המימד המקצועיות מבית Formlabs  ו-Markforged מאפשרות לחברת Allium Medical לתכנן ולפתח מכשור רפואי חדשני בלוחות זמנים ובתקציבים שלא היו אפשריים בעבר. "במהלך יום עבודה אחד אפשר לתכנן ב-SOLIDWORKS, להדפיס במדפסת תלת-ממד ותוך 4-5 שעות יש לנו את המוצר ביד".

ספרו לי עוד על יישומים בהדפסה בתלת-ממד לתהליכי פיתוח, עיצוב וייצור מוצרים – הקליקו

לסיכום

להדפסה בתלת-ממד ישנה השפעה מובהקת על תהליך פיתוח מוצרים –שילוב הדפסה בתלת-ממד כחלק אינטגרלי מתהליך הפיתוח וייצור מוצרים פיזיים, מאפשר ליישם תהליכי עבודה מהירים, נוחים ויעילים המיושמים כבר היום בעולם התוכנה. אלו כמובן גם מסייעים בחסכון בעלויות אל מול אלטרנטיבות ייצור אחרות.הדפסה בתלת-ממד אף מאפשרת לייצר מתקנים, ג’יגים ועזרים לטובת בדיקות איכות של אבות-טיפוס, והתאמת המכשירים לסוג המוצר הנבדק.

ישנו מרחב לטעויות - מדפיסים, בודקים את החלק המודפס על פי הצרכים הנדרשים, עושים תיקונים ולכל היותר מדפיסים שוב לאחר התיקונים, ללא בזבוז מיותר של זמן או כסף, תהליך שניתן לעשות שוב ושוב עד לקבלת תוצר נדרש.

פיתוח גמיש מקצר את סבבי הפיתוח והמעבר לייצור ומאפשר את המשוב המהיר של כל בעלי העניין כחלק אינטגרלי מתהליך הפיתוח עצמו, כולל שילוב של משוב הלקוחות כחלק מתהליך זה. כל זה תוך דגש על יכולת התגובה לשינוי, יעילות ואיכות.
מידע נוסף על חברתAllium Medical 

מאמרים טכניים, טיפים וטריקים מהמומחים בתחום, מידע על מדפסות תלת-ממד, טכנולוגיות חדישות ועוד, תוכלו למצוא באתר סיסטמטיקס – תחום מדפסות תלת-ממד


* עדן שורץ, תחום הדפסה תלת-ממדית, "סיסטמטיקס"
 

סרטון סיפור לקוח

חברת Allium Medical וחברות הבנות שלה מפתחות מספר מכשירים ופרוצדורות רפואיות מתקדמות ובינן המוצר NOBIX שייעודו הוא להחליף ניתוח מעקפים ומגוון פרוצדורות פולשניות. מוצרים אלו מיועדים לשפר את איכות החיים של חולים סוכרתיים ולהפחית את מספר הטראומות לגוף החולה הכרוכות בטיפולים הסטנדרטיים הקיימים כיום.

מדפסות תלת-הממד המקצועיות שמשווקת חברת 'סיסטמטיקס' מלוות את כל תהליך הפיתוח: החל מתהליך הגיית הרעיונות ובדיקת קונספטים, בניית המוצר בתוכנת SOLIDWORKS, הדפסת אבי טיפוס ועד לקבלת מוצר מושלם.

בנוסף משמשות תוכנת SOLIDWORKS ומדפסות תלת-הממד גם לתכנון וייצור בהדפסה של ג'יגים למכונות בדיקה, מתקנים ייחודים לביצוע בדיקות אבות הטיפוס ועוד.

מתקן מודפס לבדיקות אבי טיפוס
שחף, מהנדס פיתוח משתף אותנו בתהליך:

 Vertex Medical(חברת בת של Allium Medical) מפתחת מוצר שמטרתו להחליף ניתוח מעקפים ומגוון פרוצדורות פולשניות על מנת למנוע או לשפר איכות חיים של סוכרתיים כתוצאה מהשמנת יתר.
המוצר NOBIX SYSTEM הינו שרוול הנפרש לאורך המעי אשר מונע ספיחה של סוכרים במחזור הדם ובגוף. באופן זה, המוצר משפר את איכות החיים, מוריד את התלות באינסולין ומונע את הצורך בניתוח שעלול לגרור סיכונים מסוימים.

המוצר אמור לשהות בתוך הגוף במשך שנה, כאשר במהלך השנה הזו המטופל גם משפר את אורח חייו ולומד תזונה חדשה. אנחנו בעצם עוזרים לו לשנות את חייו עם כמה שפחות טראומה לגוף.
היות והמוצר שלנו נבנה מאפס, אז השימוש במדפסות ובתכנון בתלת-ממד נעשה לאורך כל שלבי הפיתוח - משלב תהליך הגיית הרעיונות ועד השלב של לבנות את המוצר ב- SOLIDWORKS, אנחנו מדפיסים אבות טיפוס, יש לנו גם בית מלאכה של ייצור באמצעות הדפסה, חריטה וכרסום. בשלב הראשון אנחנו עושים את הניסויים פה, In House, לאחר מכן אנחנו עושים את הניסויים ברמב"ם וחוזרים עם פידבקים, ריג'קטים, מתקנים את מה שצריך וממשיכים בתהליך, עד שהמוצר שלנו יהיה מושלם.

למידע נוסף על מדפסות תלת-ממד מקצועיות והשימוש בהן לטובת הדפסת אבי טיפוס לחצו כאן
אב טיפוס מודפס
חומר מודפס במוצר עצמו
סימולציות דיגיטליות לבדיקת החלק המודפס
מריה, מהנדסת פיתוח מוסיפה:

את אותם אבות טיפוס שאנחנו מפתחים, אנחנו בודקים דרך מספר אנליזות כדי לבחון האם מה שפיתחנו הוא מספיק טוב לייצור. האנליזה שאני עובדת איתה בעיקר היא SOLIDWORKS Simulation המאפשרת לי לבחון את התכונות הלא לינאריות של החומר ולראות איך הוא משפיע על הגיאומטריה.

זה חוסך לנו המון סבבי ייצור של אבות טיפוס. אנחנו יכולים לבצע כמה אנליזות ולהשוות בין שינויים שנראים על הנייר מאוד מינוריים, אבל בפועל יכולה להיות להם השפעה מאוד מאוד גדולה על המוצר אחר כך.