לשפר את תפוקת המפעל ב-40% בסיוע נדיב של המדינה

מאת אבישג אשר       פורסם: 24.5.2018
״במסגרת עבודתי כיועצת בתחום הייצור המתקדם ובהטמעת מערכות לניהול דיגיטלי של סביבת הייצור אני פוגשת בעלי מפעלים ואנשי תעשייה רבים הנאבקים – לעיתים אף מאבק הישרדותי – למען שיפור בתפוקה וברווחיות, ואינם מודעים לאפשרויות הנמצאות בהישג ידם היכולות לשמש להם קרש קפיצה לחוסן והצלחה עסקיים טובים הרבה יותר, ״ כך אומרת אתי שטיינגרט, יועצת בכירה בחברת LeaderMES הישראלית. 

לדבריה, האפשרויות האלה קיימות ממש "מתחת לאף״ של התעשיינים הישראלים: זירת הייצור המתקדם של הרשות לחדשנות הוקמה כדי לבסס תעשיה בת קיימא מתקדמת, המהווה מקור לצמיחה כלכלית למשק. הזירה מתמקדת ביישום של תהליכי מו"פ וחדשנות בחברות התעשיה היצרנית בישראל, כדי לחזק את כושר התחרות שלהן בזירה הגלובלית ולשפר את הפיריון בענפי תעשיה אלה. מענקי התמיכה הניתנת במסלולי זירת הייצור המתקדם מיועדים להזניק קדימה תעשיות מוטות ייצור, ולעודד בעלי מפעלים, בעיקר קטנים ובינוניים, לפתח את יכולותיהם וייחודם בשוק.
לאחרונה אמר אהרון אהרון, מנכ"ל הרשות לחדשנות בראיון בוואלה, כי לרשות לחדשנות יש כ-1.6 מיליארד שקל בשנה, ובנוסף לזה השקעות בינלאומיות, ובסך הכול יש 2 מיליארד שקלים שאותם הם משקיעים בסטארטאפים, חברות גדולות ובינוניות וגם בהעברת טכנולוגיה מהאקדמיה לתעשייה. מתוך אותם מיליארדים מוקדש חלק ניכר להטמעת המהפכה הדיגיטלית בתחום התעשיה הייצרנית. ״מהיכרותי את אנשי הרשות לחדשנות, מדובר בכסף שרק "מחכה שיאספו אותו מהרצפה״, אומרת שטיינגרט.

מתברר שיש פתרונות שמאפשרים לכל מפעל יצרני את הקידמה הטכנולוגית שכולם מדברים עליה בשילוב עם תמיכה מקצועית וכלכלית, באופן שלא יוסיף דאגות ו"צרות" אלא יפחית אותן. אחד הפתרונות האלה היא מכינת מו"פ לחברות תעשיית הייצור שמפעילה הרשות לחדשנות. במסגרת המסלולים השונים יכולה חברה תעשייתית לקבל מימון ותמיכה מקצועית להטמעה של תהליכים וכלים לייצור מתקדם, כאשר הרשות מעניקה תמיכה בשיעור של 66% מתקציב הבקשה, ועשויה להגיע לעשרות אלפי שקלים. תמיכה זו כוללת את שכר היועץ, סקרי שוק, טכנולוגיה ופטנטים, בדיקות מעבדה, רכש חומרים וציוד ייעודי, שכר יועצים טכנולוגיים נוספים והוצאות שונות אחרות הקשורות בתכנית המאושרת.

עם תמיכה כזו אפשר להטמיע מערכת כמו LeaderMES, שתוכל לעזור לזהות כשלים וחסמים בתהליך הייצור, לשפר ולראות כבר בשבועות הראשונים התייעלות של 10% בממוצע, להגיע לשיפור של 30-40% בתפוקה כעבור מספר חודשים, וכל זה במימון הרשות לחדשנות בגובה של שני שליש מעלות התהליך.

מערכת LeaderMES אינה דורשת תהליך הטמעה מורכב או ארוך והיא בנויה ככלי Plug & Play המבוסס על טכנולוגיות ענן ואפליקציות מבוזרות. המערכת אושרה על ידי הרשות לחדשנות ככלי התואם את תהליכי השיפור המוצעים במסלול מכינת המו"פ, ועל ידי שילוב של המערכת עם הייעוץ המקצועי והתמיכה הכלכלית של הרשות לחדשנות יכולים כעת מפעלים רבים ליהנות מייצור מתקדם, המוביל לחסכון, רווחיות ויכולת תחרות.

המערכת של  LeaderMES מאפשר למפעלי תעשייה קטנים ובינוניים לייעל את תהליכי העבודה שלהם באמצעות חיבורם לענן וניהול כל התהליך באופן דיגיטלי. הפלטפורמה מתחברת למגוון רחב של מכשירים – מכונות מכאניות לחלוטין או ציוד בקרה מתקדם, באמצעות קריאה של האותות החשמליים המופקים מהם. התקשורת עם הענן מתבצעת על ידי ראוטר ייעודי שמעביר את הנתונים ברשת תקשורת נפרדת מרשת המפעל הרגילה. הראוטר אוסף את המידע ומעביר אותו לענן באמצעות תקשורת חד כיוונית ולא דו כיוונית, בה הסיכון גבוה יותר. המידע מעובד בענן, ונמסר למפעילי המכונות ולדרגי ההנהלה השונים דרך שורה של אפליקציות, שמספקות לעובדי המפעל מידע ותובנות מעולם התעשייה והניהול.