מדפסת התלת ממד Metal-X של Markforged תוצג לראשונה בישראל

מאת אבישג אשר       פורסם: 9.2.2019
חברת Systematics תציג לראשונה בישראל את ה-Metal-X, מערכת ההדפסה המשרדית השלמה והראשונה בעולם להדפסת אבות טיפוס, עזרי ייצור, חלקים ומוצרים סופיים במתכת. מדובר במדפסת מדור רביעי למדפסות שפיתחה חברת Markforged האמריקאית והיא מבוססת על טכנולוגיות ייחודיות ופורצות דרך בתעשייה.

ניר גלזר, מנהל תחום הדפסת תלת ממד בחברת סיסטמטיקס, אמר: “מדובר במוצר ובטכנולוגיה פורצי דרך, אשר ישפיעו על תעשיות רבות בעולם ובישראל. תחום ההדפסה בתלת ממד בחומרי מתכת צומח בעשרות אחוזים בשנה, ובזכות הפתרון החדשני של Metal-X הוא הופך להיות נגיש גם לחברות בינוניות וקטנות המפתחות ומייצרות מוצרים ממתכת. זהו הפתרון המלא, הראשון והיחידי בישראל שהוא גם יישומי וגם בר השגה”.
מדפסת Metal-X עושה שימוש בטכנולוגיות חדשניות במילוי קרמי, החוצץ בין המודל לתומכות החלק, ובטכנולוגיית ADAM (Atomic Diffusion Additive Manufacturing), המייתרות את הצורך בהליך שחרור מאמצים עם חומרים מסוכנים ואת השימוש במסכות וציוד מגן. העובדה ש- Metal-X היא המדפסת היחידה בעולם המסוגלת להדפיס עם סליל רציף של מתכות מובחרות (פלב”מ PH17-4, פלדת כלים 13H, טיטניום ואלומיניום), מאפשרת יכולת ייצור של חלקי מתכת באיכות הדפסה וטיב פני שטח מעולים.

למדפסת המתכת Metal-X יתרונות משמעותיים אל מול שיטות הייצור המסורתיות כגון עיבוד שבבי, יציקה או חישול במתכות, באמצעות טכניקות ייצור המאפשרות השתלבות מלאה ופשוטה בתהליכי הפיתוח והייצור בתעשיות שונות ותחומים מגוונים. יכולתה להדפיס חלקים בעלי גיאומטריה מורכבת בזמן קצר, יחד עם עלות נמוכה משמעותית בייצור כלים וחלקי מתכת קלי משקל ובעלי תכונות מכאניות וחוזק גבוהות, שמה אותה בחוד החנית הטכנולוגית של הדפסה שולחנית במתכות.
 
חברת Markforged פעילה בתחום הדפסת התלת-ממד משנת 2013, והיא גייסה הון מחברות כמיקרוסופט, סימנס ופורשה מקבוצת פולקסווגן. חברת פולקסווגן דיווחה בשנת 2017 על חסכון משמעותי של כ-325,000 אירו באחד מפסי הייצור שלה בזכות שימוש בטכנולוגיית הדפסה בתלת ממד. החיסכון הכולל נוצר כתוצאה מחסכון של כ-90% בעלויות הייצור לעומת טכנולוגיות מסורתיות, ובכ-95% חסכון בזמן ייצור של חלקים וכלים.

חברת Markforged זכתה בשנים 2017 ו-2018 בפרס היוקרתי “Enterprise 3D printer of the year” בתחום הדפסת התלת ממד. התמחותה היא בפתרונות להדפסת חלקים ומוצרים חזקים במיוחד ועל בסיס הידע הטכנולוגי שנצבר בחומרים העשויים פלסטיק משולב בחומרים מרוכבים, הביאו את החברה לפריצת דרך משמעותית בהדפסת תלת מימד במתכות כגון טיטניום, ברזל, פלדה ואלומיניום.