מדפסת BigRep שימשה לייצור האופנוע המודפס הראשון בעולם 

מאת אבישג אשר       פורסם: 8.12.2018
כשבוחנים מדוע הדפסת תלת מימד בקנה מידה תעשייתי מתקדמת לאט, מגלים כי הבעיה המרכזית שמונעת אימוץ רחב היקף היא בגודל החלקים המודפסים. חברת BigRep הגרמנית, חלוצת הפיתוח והייצור של מדפסות תלת מימד במידות גדולות, השיקה שתי מדפסות שמגיעות בדיוק כדי לפתור את הבעיה ועל הדרך לכבוש את השוק העולמי.

המדפסות - שהחברה מציגה כ״מדפסות FDM הדור הבא בתלת מימד״ - מצוידות בתא הדפסה מחומם ומבוססות על טכנולוגיה חדשה של החברה – MXT ExtrusionMetering Extruder Technology. בשילוב מערכת בקרת הנעה מתוצרת Bosch המדפסות מסוגלות להדפיס חומרים עמידים במיוחד במהירות העולה על פי 5 ממהירות ההדפסה של פתרונות הקיימים היום בתעשייה. כמו כן, הן מצוידות בקישוריות IoT, כך שניתן לשלבה במפעלים חכמים, ללא כל בעיה. יכולות אלו מהוות פריצת דרך משמעותית בכל הקשור להטמעה מהירה של טכנולוגיות תלת מימד בתהליכי יצור של חברות גדולות.

אחד הפרוייקטים הראשונים שבחנו את היכולת של המדפסות החדשות הוא פרוייקט Nera e-bike – אופנוע מירוץ שהודפס כולו במעבדת החדשנות של החברה באמצעות המדפסות של BigRep – כולל הצמיגים המיוחדים נטולי האוויר, מערכת ההיגוי, השלדה ומערכת המתלים הייחודית. 

ה- BigRep Pro בעלת תא מחומם של כ-70 מעלות, תוכננה עבור ייצור של חלקים תעשייתיים גדולים (בשטח של עד 1 מטר מעוקב). העובדה שהיא בנויה כולה מסגרת מתכת מבודדת וכוללת יחידה מבוקרת טמפרטורה, מאפשרת להדפיס חומרים עמידים וחזקים במיוחד, 
דוגמת ASA, ABS, ניילון ואחרים והיא בעלת חלון זכוכית מאפשר מעקב אחר התהליך כולו. ה-BigRep EDGE מפגינה  טכנולוגיה מתקדמת של תא מחומם עד 180 מעלות ועם שטח הדפסה גדול במיוחד של 1500x800x600 מ״מ והיא מהווה פתרון מתקדם עבור חברות תעשייתיות המחפשות יכולות הדפסה מהירות של חלקים גדולים מחומרים חזקים במיוחד.
שתי המדפסות מצוידות בשני ראשי הדפסה במהירויות של עד 600 מ״מ בשנייה - כאמור – עד פי חמש ממדפסות תלת מימד מקבילות בשוק בטכנולוגיית FDM. טכנולוגיה ייחודית זו המאפשרת הפרדה בין תהליך ההזנה של חומר הגלם להתכתו, דבר המקנה שליטה מלאה על מהירות ההדפסה לפי הצורך.

לדברי גיל לביא, מנהל BigRep ישראל, טכנולוגיית ה- MXTיוצרת אבחנה ברורה בין המדפסות החדשות ובין כל שאר המדפסות בקנה המידה הגדול המתחרות בשוק, שכן הן מאפשרות למעשה ייצור של חלקים גדולים במהירות ובזול, לעומת פתרונות מסורתיים קיימים ואו פתרונות הדפסה ותיקים ומוכרים בתעשייה. בנוסף לכך, החברה תאפשר ללקוחותיה להשתמש בחומרי גלם שיסופקו ע"י יצרנים אחרים, והיא לא תגביל אותם לרכישה בלעדית מהחברה עצמה. דבר זה חשוב ביותר למשתמשי הקצה, המחפשים גמישות בכל הקשור להוצאה השוטפת ובקרת העלויות של חומרי הגלם.
לביא אומר גם כי שיתוף הפעולה עם Bosch הכניס גורם משמעותי חשוב נוסף למדפסת: מערכות בקרה CNC. ״תודות לשת״פ הזה, הדפסת התלת מימד יכולה לבסס עצמה מעתה ככלי ייצור תעשייתי במפעל של העתיד. המדפסות החדשות מהירות יותר, מדויקות יותר ומספקת תוצאות איכותיות יותר מכל מה שהשוק מכיר כיום. זהו זינוק גדול קדימה לכל התעשייה״.

לביא מציין כי החברה מתעדת להתקין בקרוב את אחת המדפסות באחת מחברות התעשייה הגדולות בישראל, על מנת להתחיל בהטמעתה המהירה בשוק המקומי. "לשוק הישראלי יש תמיד מקום של כבוד בכל הקשור לשימוש בטכנולוגיות חדשות, במיוחד אם זה קשור לאימוץ והטמעה של טכנולוגיות פורצות דרך. החברה המקומית תצטייד ביכולות ייצור חדשות ומתקדמות, ואנחנו נוכל להאיץ ולשפר את היכולות שלנו הודות לשיתוף הפעולה העמוק והמקצועי שיש לשוק הישראלי להציע".