מחקר חדש: החלטות על הטמעת IoT נעשו ללא ייעוץ צוותי אבטחה

מאת אבישג אשר       פורסם: 27.10.2018
חברת Trend Micro, המפתחת פתרונות אבטחת מידע וסייבר, פרסמה מחקר בו נמצא כי ארגונים ברחבי העולם חושפים את עצמם לסיכוני סייבר מיותרים בכך שהם לא מערבים את צוותי IT ואבטחת מידע בתכנון פרויקטים של פריסת טכנולוגיית האינטרנט של הדברים (IoT) ברכבי הארגון. המחקר נערך בקרב 1,150 מומחי אבטחת מידע ו-IT בגרמניה, צרפת, יפן, אנגליה וארה"ב והוא מגלה כי 79% מהארגונים מתייעצים עם מחלקת ה-IT שלהם בעת בחירת פטרונות IoT ארגוניים, אך רק 38% מתייעצים גם עם מומחי אבטחת המידע שלהם. 
"מדהים עד כמה לא מתחשבים במומחי אבטחת מידע בפרוייקטי IoT, כאשר ברור כי בכך נחשפים ארגונים לסיכוני סייבר מיותרים." אמר קווין סימזר, סגן נשיא ומנהל תפעול ב-Trend Micro. "המחקר שלנו מראה כי יותר מידי ארגונים ברכבי העולם אינם נותנים עדיפות לאבטחת מידע כחלק  מאסטרטגיית ה- IoT שלהם, מה שמשאיר אותם חשופים ופגיעים. כל עוד אבטחת מידע אינה חלק מפרויקט הטמעת IoT כל ההתקנים המקושרים לארגון יישארו פגיעים וחשופים מכיוון שהם לא תוכננו לקבל שדרוגים ועדכוני אבטחה."

עוד מצא המחקר כי ארגונים השקיעו יותר מ- 2.5 מיליון דולר ביוזמות IoT בשנה החולפת וישקיעו סכום דומה גם בשנה הנוכחית. בהתחשב בהשקעה הפיננסית המשמעותית יש להשקיע באמצעי אבטחת מידע השקעה שוות ערך, אך רק 56% מפרוייקטי IoT חדשים כוללים מנהל אבטחת מידע (CISO) בין מקבלי ההחלטות בבחירת פתרונות הגנה.

מחקר של חברת IDC מצא כי הטמעת IoT, אשר עשויה להיות כרוכה בחיבור מערכות בקרת תעשייה צרכניות לאינטרנט בפעם הראשונה, חושפת את הארגונים לפגיעויות תוכנה ומסכנת את המידע הארגוני ואף מאפשרת לתוקפים לתפעל מנגנוני בטיחות מבוססי תוכנה כדי לגרום נזק פיזי מכוון או לא מכוונת לציבור. המחקר שמצא כי ארגונים נתקפו שלוש פעמים בממוצע בשנה החולפת מוכיח כי הסכנה אינה תיאורטית אלא משפיעה על ארגונים ברחבי העולם. בנוסף, מצא המחקר כי 93% מהמשתתפים במחקר העידו כי לפחות התקפה אחת שחוו כוונה לתשתיות הקריטיות בארגון דרך הטמעת IoT . התקיפות השכיחות יותר עסקו בתשתיות מורכבות, כמות גדולה של תחנות קצה, ובמחסור של בקרת אבטחת מידע נאותות.