מחקר: היקף תעשייה 4.0 צפוי להגיע לטריליון דולר עד שנת 2030

מאת אבישג אשר       פורסם: 20.2.2018
היקף ענף תעשייה 4.0 צפוי להגיע ל-1 טריליון דולר עד שנת 2030, כך מעריכה חברת מחקרי השוק  האמריקנית HSRC. להערכה, בתוך חמש שנים יגיע היקף השוק ל-214 מיליארד דולר. לפי הערכת החוקרים השוק ישלט על ידי ענקיות טכנולוגיה כמו אלפאבית (Google), HP, מיקרוסופט, NEC, סמסונג ואחרות.

ב-HSRC סבורים כי במרוץ לתעשייה 4.0 מובילות כבר היום חברות ענק גלובליות, שמשקיעות מיליארדי דולרים בטכנולוגיות תעשייה 4.0, במחקר ופיתוח, מיזוגים ורכישות, מסחור ובשימוש עצמי. חברות אלה אף רכשו חברות טכנולוגיה קטנות יותר, במיוחד בסקטור הבינה המלאכותית (AI), כדי לחזק את היכולות שלהם בתחום התעשייה 4.0

החוקרים מעריכים כי לתעשיית 4.0 יש פוטנציאל עצום: מפעלים חכמים יאפשרו לתת מענה לדרישות מצד לקוחות בודדים, כך שניתן לייצר מוצר בודד כך שהוא עדיין רווחי; עסקים דינמיים ותהליכים הנדסיים יאפשרו שינויים של הרגע האחרון בייצור ותגובה גמישה בעקבות תקלות בקרב הספקים או שינויי דרישה של הלקוחות. הטכנולוגיה מעניקה שקיפות מקצה לקצה לאורך שרשרת הייצור כולה, דבר המאפשר קבלת החלטות אופטימלית. תעשייה 4.0 תוביל לדרכים חדשות ליצירת ערך ומודלים עסקיים חדשים. היא תעניק לחברות הזנק ולמפעלים קטנים ובינוניים הזדמנות לפתח ולהעניק שירותים שישתלבו בשרשרת הייצור והערך של המפעלים הגדולים.
החוקרים מאפיינים את התחרות הצפויה בשוק בשנים הקרובות: המרוץ לתעשיית 4.0 הוא לא רק על הטכנולוגיה או הצעת המוצרים הטובים ביותר. הוא גם יתנהל בין חברות שאוספות נתוני שוק בכמויות אדירות, משלבות אותם לכדי שירותים דיגיטליים ומשתמשות בהן כדי להפיק יתרון עסקי תחרותי. חברות שידעו קודם מה הלקוח רוצה, לאילו כיוונים מתפתחים הביקושים בשוק, יוכלו לספק את המידע הזה לענקיות התעשייה ולהשפיע על תוצאות התחרות בשוק. מובילי השוק עשויים גם לצוץ מקרב החברות השולטות בפלטפורמות של תעשייה 4.0 - שכבות תוכנה, או שירותי ענן, שמשמשות לסינדיקציה של שירותים שונים, מידע ושירותים, אשר על בסיסם חברות אחרות יבנו את היכולות שלהן.

על פי הדו"ח, המהפכה של תעשיית 4.0 מונעת על ידי ארסנל של טכנולוגיות מתפתחות כמו האינטרנט התעשייתי של הדברים (IIoT), ניתוח נְתוּנֵי עָתֵק (Big Data), רובוטים תעשייתיים מתקדמים, בינה מלאכותית (AI)  ותחזוקה תחזיתית (predictive maintenance). אפשר להניח שעם הזמן יופיעו טכנולוגיות מטלטות שוק חדשות.

בעשורים הבאים קונגלומרטים טכנולוגיים יקימו רשתות בינלאומיות מכונות, מרכזי לוגיסטיקה חכמים ומפעלי תעשייה 4.0 ויקימו מבנים עסקיים סייבר-פיסיקליים חובקי עולם, מנוהלים בזמן אמת מנקודה אחת ובכפתור אחד.רשתות ערך גמישות במיוחד אלה ידרשו צורה חדשה של שיתוף פעולה בין חברות, הן ברמה הלאומית והן ברמה הגלובלית.


המחקר מצביע על תחומי התעשייה המרכזיים שצפויים להשתלב בעולם התעשייה 4.0, בהם תעשיית האירו-ספייס, האנרגיה והתחנות כוח, הטכנולוגיה הצבאית, החקלאות, הייצור התעשייתי, המזון, התרופות, הרכב, הביוטכנולוגיה, התעשייה הכימית, המוליכים למחצה, האלקטרוניקה והחשמל.
אילו חברות יהיו שם, בעולם התעשייה 4.0 העתידי? ב-HSRC מונים חברות כמו 3D Systems, יבמ, HP, ABB, אינטל, Alphabet, סמסונג, Rockwell Automation, סימנס, Arm, מיקרוסופט, Dassault Systèmes , ג'נרל אלקטריק, Huawei, Kuka, מיצובישי, Oculus, קוואלקום, Rethink Robotics ועוד.


חברת  HSRCמוושינגטון היא חברת מחקרי שוק בינלאומית המתמחה בתחומי המעבר הטכנולוגי, התעשייה הבטחונית וביטחון המולדת. בין לקוחותיה נמנים האיחוד האירופי, נאט"ו, הקונגרס האמריקני, וממשלות בריטניה, אוסטרליה, יפן, ישראל ואחרות. המחקר הנוכחי מבוסס על 31 קבוצות מיקוד ב-17 מדינות עם 87 מנהלים בתעשייה, 79 ראיונות פנים אל פנים עם מנהלים בכירים, מטא-מחקר המתכלל את עמדותיהם של 4000 משיבים, אנשי התעשייה ב-2000 חברות ב-27 מדינות וסקירה של 477 דוחות.

 

מהפיכת תעשייה 4.0 תונהג על ידי תאגידי ענק בינלאומיים