מכון המתכות הישראלי מרחיב את המרכז לייצור בתלת-ממד עם מדפסת מתכת ExOne

מאת אבישג אשר       פורסם: 11.10.2018
לפני כארבע שנים הוקם במכון המתכות בטכניון מרכז לקידום ופיתוח של טכנולוגיות הייצור בתלת מימד. בשנים הראשונות לפעילותו, התרכז המכון בפיתוח מוצרים מתכתיים לתחום התעופה והחלל, לתחום הרפואי (שתלים והתקנים רפואיים) ולתחומים מתקדמים נוספים. לצורך קידום פעילות זו מופעלות במכון שתי מערכות ייצור מתקדמות למוצרי מתכת, הראשונה מבוססת על התכה בקרן אלקטרונים והשנייה מבוססת על התכה בקרן לייזר.
 
במסגרת הרחבת הפעילות בתחום הייצור בתלת ממד מצטייד המכון במערכת  חדשנית נוספת, המיועדת לייצור בתלת ממד של מוצרים קרמיים ושל רכיבים מתקדמים מחומרים מרוכבים (מבוססים על מערכת מתכת/קרמיקה). הצטיידות זו, שנתמכת בסיוע משמעותי של רשות החדשנות, תאפשר למכון המתכות לפתח תחום טכנולוגי מתקדם שיקדם את התעשייה הישראלית וימצב אותה בחזית הטכנולוגית העולמית.
המערכת שרכש המכון היא מתוצרת חברת ExOne והיא מיועדת להדפסת אבקות וחלקיקים שונים (מתכתיים וקרמיים) בשיטת הזרקת קשרן (Binder). תחום הטכנולוגיה של יצור רכיבים מחומרים מרוכבים על בסיס מתכת-קרמיקה (CMC-Ceramic Matrix Composite) הוא תחום חדשני ברמה בין לאומית בכלל ובהדפסה תלת ממדית בפרט. הטכנולוגיה כוללת הדפסה תלת ממדית של רכיבים בעלי גיאומטריה מורכבת מאבקה קרמית (חומר ראשוני, "גוף ירוק") ולאחר מכן ביצוע תהליך החדרת מתכת נוזלית (אינפילטרציה) לתוך הגוף הירוק המודפס. על ידי שילוב טכנולוגיות של הדפסה תלת ממדית יפותח תחום חדשני ברמה עולמית אשר נחקר כיום במוסדות מחקר מובילים וטומן בחובו פוטנציאל טכנולוגי וכלכלי משמעותי.

מכון המתכות הישראלי הוקם בשנת 1963 על מנת לשמש כגשר בין הקהילה האקדמית בטכניון ובין התעשייה הישראלית. בצוות המכון חוקרים ומהנדסים מנוסים המתמחים בתחומים רחבים הקשורים לטכנולוגיות המתכת. המכון מקדם חדשנות טכנולוגית ומדעית ומוביל פיתוח והטמעה של טכנולוגיות חדשות, חומרים מתקדמים ותהליכי ייצור חדשניים. המכון עובד בשיתוף פעולה מלא עם המדענים ואנשי צוות המחקר של הטכניון, תוך שימת דגש על ההיבטים היישומיים. לרשות חוקרי המכון עומד ציוד המחקר המתקדם המצוי בקמפוס הטכניון. חוקרי המכון מעורבים במחקרים בין-לאומיים רבים ומקיימים קשר רצוף עם מכוני מחקר מהמובילים בעולם. הידע והקשרים הטכנולוגיים המתפתחים במסגרת פעילות זו עומדים לרשות התעשייה הישראלית.