מכון פראונהופר: הפיריון בתעשייה יזנק עד 2025 בזכות טכנולוגיות תעשייה 4.0

מאת אבישג אשר       פורסם: 8.7.2018
מכון המחקר Fraunhofer, בו נולדה תפיסת התעשייה 4.0, יציג בכנס הבינלאומי לטכנולוגיות ייצור IMTS 2018 בשיקאגו (10-15 בספטמבר 2018) את השקפתו לגבי התעשייה של העתיד - האבולוציה של תעשייה 4.0. המכון מציין כי העתיד והשגשוג של מדינות שלמות תלויים בתעשייה היצרנית. העתיד של הייצור הדיגיטלי ותעשייה 4.0 נשען לחלוטין על היכולת לשתף משאבים ומומחיות. המומחיות המערכתית הבינתחומית של מכון פראונהופר מניעה את הרעיונות החדשים, העונים על אתגרי העולם התעשייתי המשתנה, והיא מסייעת ביצירת פתרונות מותאמים אישית לאורך שרשרת הערך.

בכנס מציג המכון תמהיל מגוון של טכנולוגיות חדשות בתחומים כמו מציאות רבודה (AR) כשירות, בינה מלאכותית, אבטחת סייבר ובעלות נתונים ((data sovereignty, חיישנים ומערכות קלט מגע, הנדסה דיגיטלית , אינטראקציה אדם-מכונה וחומרים חכמים. כל אלה הם המעצבים של עתיד התעשייה.

טכנולוגיות הייצור הדיגיטליות משנות את המודלים העסקיים ואת מבנה השוק. מושגים כמו תעשייה 4.0 ואינטרנט של דברים מייצגים שינוי פרדיגמה בעסקים ובחברה, הנוצר בשל המספר הגדל והולך של מכשירים מחוברים ואוטומטיים. התחזיות מלמדות כי עד 2020 יהיו 32 מיליארד מתקנים מחוברים לאינטרנט. ההשפעה הכלכלית של הדיגיטליזציה היא מרחיקת לכת: מחקרים מראים כי בששה מתחומי התעשייה החשובים, טכנולוגיות תעשייה 4.0 יביאו לעלייה בפיריון בהיקף עשרות מיליונים עד 2025.
"הפיריון יבוא מתוך ההזדמנויות החדשות, המלוות את הדיגיטליזציה, ואשר מגדילות את הציפיות. ייצור דיגיטלי צריך להיות חסכוני ובר קיימא, מאובטח, גמיש ואינטואיטיבי", אומר נשיא מכון פראונהופר פרופ' ריימונד נויגבאואר. "לגישה זו יש השלכות על ייצור מותאם אישית, עד כדי גודל אצווה של יחידה אחת, כמו גם על ייצור בהיקף גדול, על לוגיסטיקה ועל תקשורת".

מכון פראונהופר מציע תובנות לתוצאות המחקר העדכניות ביותר בתחומי הייצור, הדיגיטליזציה, אוטומציה ורשתות, שמביאות לשיפור היתרון התחרותי עבור עסקים. כדי להציג את השינויים שישפיעו על הייצור בעתיד, מומחי פראונהופר מתמקדים בפתרונות שכוללים מציאות וירטואלית (VR), טכנולוגיות ייצור תוספתי (AM – הדפסה בתלת-ממד) חדשניות, רשתות דיגיטליות שמחברות בין מכונות, מוצרים וספקים, יכולות ייצור באצוות קטנות וייצור מותאם אישית המוני, תחזוקה חכמה, מערכות תמיכה חדשות ויכולות לימוד מכונה.
ריימונד נויגבאואר, נשיא מכון פראונהופר.                                                                                              צילום: יח"צ