מכונת ניקוב הוסבה למערכת בחזית הטכנולוגיה בזכות זרוע רובוטית מסוג Sawyer, שהוטמעה על ידי חברת iCobots הישראלית. המשימה היתה פשוטה - להכניס חלק מתכת, להמתין שהמכבש ינקב אותו, ואז להעיף אותו עם לחץ אויר החוצה. מספר גל ענבר מ-iCobots: "כשהתחלנו, אמרו לנו שהסוייר איטי ולוקח לו 16 שניות למחזור, ואילו עובד חרוץ עושה את זה ב-10 שניות. חייכנו. עובדים חרוצים עובדים בקצב שונה אחרי 2-3 שעות עבודה, וקובוטים לא יוצאים לסיגריה ולא מסתכלים בווצאפ..." לדבריו לאחר מספר ימים התברר שהקובוט (רובוט שיתופי) עובד מהר פי שלושה. 
לדברי ענבר, אחד מיתרונויו של הסוייר היא יכולת החישה - במקום לנסות ולתחוב את החלק לנקודה מדוייקת ולהיכשל אם קיימת סטייה במיקום החלק, הסוייר מגשש וחש מתי החלק הגיע למקום הנחוץ. כמו כן הוא יכול לתת פקודות הפעלה למכונה, ובאמצעות צינורית לחץ אויר שמחוברת לזרוע הוא נושף בחלק לאחר הניקוב ומטיל אותו אל ארגז הקליטה. ואם לא די בתכונות האנושיות האלה, הסוייר יודע לחוש כאשר אין יותר חלקים במחסנית. הוא עובר למחסנית הבאה ואם גם היא ריקה הוא מניף את ידו, והמפעיל האנושי ניגש לחדש את המלאי. בסיום ההכנה, המפעיל טופח על כף הרובוט, "נותן לו כיף", והסוייר חש בטפיחה, וחוזר לעבודה.
לדברי ענבר הסוייר הפתיע את כולם בקצב העבודה שלו, וסיים בתוך שבוע עבודה שתוכננה למספר שבועות. בעקבות זאת יזם המפעל את הצבת הרובוט בעמדה חדשה, תוך תיכנותו באופן עצמאי על ידי צוות המפעל, שמאפשר להמשיך את עבודתו 24 שעות ביממה. למעשה מדובר ברובוט שמדלג בין שני תאי עבודה ממש כמו עובד אנושי, כשעובדי המפעל נדרשים רק להסיעו בין שתי הנקודות. על הפרק - הכשרתו של הרובוט למשימות נוספות במפעל.
חברת iCobots עוסקת ביישום ובהטמעה של מערכות רובוטיות במפעלים. החברה מאפשרת ללקוחות להתנסות, לשכור ולבדוק את עבודת הרובוט על רצפת הייצור ללא סיכוני רכישה גדולים.

עוד על שיקולים ברכישת קובוט, במאמרו של גל ענבר - "המדריך לרכישת קובוטים" 

מכונה בת 50 שנה הפכה ל"תעשייה 4.0"

מאת אבישג אשר    פורסם: 6.11.2017