המחסור בעובדי ייצור בתעשייה גורם לבעלי מפעלי תעשייה לשקול חלופה טכנולוגית. אריאל גרופי, מנהל המכירות בחברת קונטאל טכנולוגיות, מוסר כי רובוטים שיתופיים הוטמעו לאחרונה במפעלים מתחום תעשיות הברזל, תעשיות הפלסטיק ואצל יצרני מערכות, שבקשו להתנסות באפליקציות חדשות, המשלבות עובדים ברצפת הייצור לצד רובוטים שיתופיים.

"העתיד מתבסס על שיתוף פעולה," אומר גרופי, "דמיינו עולם ללא גדרות בטיחות, עולם בו בני אדם עובדים בשיתוף פעולה לצד רובוטים. בעולם זה, יבצעו הרובוטים משימות הדורשות מאמץ פיזי ובכך יאפשרו לבני האדם להשקיע את זמנם במשימות הדורשות מיומנויות גבוהות יותר".

מפעלים ישראלים הטמיעו רובוטים שיתופיים של FANUC 

מאת אבישג אשר    פורסם: 27.12.2017
לדבריו, בעזרת הרובוטים השיתופיים ("קובוטים") של חברת Fanuc, עולם זה כבר מתקיים. על ידי הטמעתם במוצרים סביבתיים קיימים, הרובוטים משתפים פעולה עם בני האדם באופן ישיר ומהווים גורם מכריע בצוות העבודה. הם מבצעים לצד בני האדם משימות חד-גוניות החוזרות על עצמן. לא רק זאת, הקובוטים של פאנוק מסוגלים להרים משאות במשקל של עד 35 ק"ג, מה שהופך אותם לרובוט השיתופיים החזקים בעולם. בכך הם מסייעים לשמור על בריאות העובדים תוך כדי ביצוע אוטומציה מלאה של קווי ייצור והרכבה.

גרופי מדגיש כי מדובר בטכנולוגיה בטיחות מובנית היוצרת סביבת עבודה מוגנת: "המחסומים לשיתוף הפעולה בטלים בהתבסס על חיישנים בעלי טכנולוגיה חכמה, אשר משולבים ברובוטים וגורמים לעצירתם באופן מידי בכל מקרה של מגע עם בני אדם. בשונה ממערכות בטיחות מתחרות, זה יוצר אמינות מלאה וחוסר בבעיות. תכונה זו לא רק מבטיחה את בטיחותם של בני האדם, אלא אף חוסכת מקום עבודה חיוני".

הקובוט שלפאנוק  עוצר באופן מידי את משימתו ומפסיק לעבוד לאחר התנגשות עם בן אדם או חפצים קבועים, הודות לחיישנים עם טכנולוגיה חכמה שבו. ניתן לצייד אותו במצלמות דו-ממדיות או תלת- ממדיות, המאפשרות לו לאתר חפצים ולעקוב אחר עבודות. רובוט פאנוק מסוגל לחזור על אותה תנועה מספר רב של פעמים באותה רמת מיומנות, מה שעושה אותו מתאים לאוטומציה של פעולות הרכבה בתעשיות שונות כמו תעשיית הרכב, האריזה, ההפצה וההרכבה. ההתייעלות בייצור גדלה וכתוצאה מכך עולה היכולת להתחרות מול מחירים נמוכים של המתחרים.

פאנוק היא חברה יפנית, המעסיקה למעלה מ-5,000 עובדים, יצרנית הרובוטים התעשייתיים הגדולה בעולם. קונטאל טכנולוגיות מציעה פתרונות רובוטיים ופתרונות סוף קו כוללים למפעלי תעשייה בישראל באמצעות רובוטים פאנוק, שבאמצעותם מצליחים יצרנים לייעל את תפעול מערכי הייצור שלהם ולהפחית בהוצאות התפעול השוטפות. 
קובוט Fanuc לוחץ ידיים לשותף אנושי                                                                                       צילום: יח"ץ