מפעלי תעשייה רבים בישראל יכולים לשפר את המאזן התפעולי שלהם עם מערכי הייצור הקיימים, על ידי השקעות בטכנולוגיות חדשות, שדרוג מערכות אוטומציה והתקנת מערכי רובוטיקה חדשים ומערכות לראייה ממוחשבות, כך טוען שי גרשון, סמנכ"ל להנדסה בקונטאל טכנולוגיות.

"בסיורי במפעלי תעשייה רבים בתעשייה הישראלית טרם נתקלתי במפעל בו לא ניתן לשפר את היעילות התפעולית באמצעות שימוש מושכל במערכי הייצור הקיימים," אומר גרשון, "כשאני נפגש ומשוחח עם מנהיגים בתעשייה הישראלית אני שומע פעם אחר פעם על הצורך בהתייעלות תפעולית. מפעלים שהשכילו להטמיע טכנולוגיות מידע חדישות אף הפחיתו את פגיעתם בסביבה ותרמו לשיפור הקיימות ושמירה על משאבי הטבע והסביבה".

בין המפעלים שהשקיעו בחדשנות תעשייתית מונה גרשון את מכון התערובת מילובר, המייצר מזון לבעלי חיים. בהחלטה ניהולית אסטרטגית החליט המפעל לשדרג את מערכות הבקרה והתוכנה שלו באמצעות מערכות חדישות ושינוי תהליכי עבודה קיימים. המפעל הגדיל את תפוקת המכונות הקיימות ב-30% ואף ייעל את הניצולת האנרגטית בשיעור ניכר. "מדובר בהישגים פנומנליים ומפעלי תעשייה רבים היו יכולים להתקנא בהם," מציין גרשון.

פרוייקט שידרוג נוסף בוצע בשנה האחרונה במפעלי המלט של חברת נשר ברמלה ובחיפה. החברה שידרגה את מערכות התוכנה התפעולית השולטת בתהליכי הייצור. באמצעות השקעות נוספות שנעשו בארגון בשנים האחרונות - בתשתיות תקשורת ובמחשוב ברצפת הייצור, השקעות בהטמעת כלי תוכנה לאיסוף וניתוח נתוני הייצור וכן בהטמעת כלים לחיזוי מגמות והתרעה בתהליכי הייצור באמצעות כלים סטטיסטיים - הצליחה החברה לשפר את היעילות התפעולית של מערכי הייצור הקיימים. 

חברה נוספת היא טחנת קמח רוט מפתח תקווה, שהשקיעה בתחום הרובוטיקה. החברה הטמיעה שני רובוטים תעשייתיים חדישים בקווי הייצור שלה, והביאה לייעול תפוקת קווי הייצור ולהפחתת הוצאות התפעול השוטפות.

עוד על הנושא, במאמרו של שי גרשון - המפעל החכם, הלכה למעשה

מפעלי תעשייה משקיעים בטכנולוגיות "תעשייה 4.0"

מאת אבישג אשר    פורסם: 2.11.2017
שי גרשון