מפעל חכם כשירות, המפתח למפעל של העתיד

מאת אבישג אשר       פורסם: 31.7.2018
טכנולוגיות תעשייה 4.0 והמעבר הדיגיטלי מאפשרות להפעיל שיטות ייצור חדשות אך בו בזמן הן מחייבות מודלים עסקיים חדשים. החברות הגרמניות MHP, KUKA ו- Munich Reהציגו רעיון חדש בתחום זה: SFaaS - שירות SmartFactory as a service, מפעל חכם כשירות.

רעיון השירות כתחליף למוצר מותקן במפעל הולך ןמתרחב בתחומי תוכנה רבים בשנים האחרונות והוא מגיע גם לתחומי עיסוק נוספים. כעת מציעות החברות להשתמש ב-SFaaS כדי לאפשר למפעלי הייצור להתמקד בשביעות רצון הלקוחות מבלי להידרש למאמץ בתחומים המקצועיים של הדיגיטליזציה המפעלית, הכוללים עלויות השקעה וסיכונים. מדובר בשירות שמאפשר לראשונV למפעלים לייצור באצוות קטנות תוך שמירה על התאמה לדרישות כל לקוח ועל עלויות ייצור רווחיות.
באמצעות שילוב חדשני של ניהול מקצה לקצה וניהול מוטבע של נתונים וסיכונים, SFaas מאיץ את תהליך פיתוח המוצר ומאפשר בדיקות מוצר ופיתוח בהתאם לדרישות השוק. כמו כן, שימוש בטכנולוגיית מפעל חכם כשירות תאפשר לחברות לארח אירועים וסדנאות ולהחליף רעיונות ואתגרים עם יצרנים אחרים, תוך בניית אקוסיסטם משותף על בסיס הטכנולוגיה.

למודל העסקי החדש יש פוטנציאל לחולל מהפכה בין השאר בתהליכי ייצור הרכב בעתיד. שלוש החברות המשתתפות בפרוייקט מייצגות את תחומי הפעילות השונים: KUKA מפתחת את המפעל המבוסס עבודה רובוטית, MHP מספקת את המומחיות בתחום הדיגיטליציה, ו- Munich Re מוסיפה את ההתמחות בבניית מודל הסיכונים ומימון השירות.

התעשייה חווה בתקופה זו טווח רחב של שינויים, טכנולוגיות חדשות שצצות בכל תחום ותחרות הולכת ומתעצמת, וכל אלה מחייבים את מפעל התעשייה לקדם חדשנות בקצב מהיר ולהסב תהליכי ייצור מסורתיים לתהליכים חדשניים. המעבר לטכנולוגיות החדשות דורש גמישות רבה ושקיפות לאורך כל שרשרת הערך, וגישה למשאבים קריטיים, והוא יוצר עלויות גבוהות ואי ודאות לגבי סיכויים וסיכונים.

שלוש החברות טוענות כי מודל SFaaS נותן את המענה הטוב ביותר לאתגרים, וכי שימוש בו יקצר את זמן הגעת מוצרים חדשים לשוק עד 30%, ובכך ישפר באופן משמעותי את אחד מוגרמי התחרות המשמעותיים ביותר עבור היצרנים. האינטגרציה בין מרכיבי המודל החדש מאפשרת סינרגיה בין התחומים המאתגרים את התעשייה כיום. מאפשרת לתעשיינים להפיק תועלת מהמודלים החדשים תוך שמירה על השקעות מדודות בתחום החדשנות.