"משבר הקורונה האיץ בחברות רבות את הרצון להשקיע בתהליך החדשנות". מנהל מינהל תעשיות במשרד הכלכלה והתעשייה עוז כ"ץ על ערוצי הסיוע לחברות המעוניינות לעבור לייצור מתקדם 

מאת יחיאל ינאי       פורסם: 30.7.2020
בישראל קיימים כיום כ-12 אלף מפעלים יצרניים מכל הסוגים (לא כולל בתי מלאכה, בתי תוכנה ומרכזי מחקר ופיתוח).  מינהל תעשיות במשרד הכלכלה והתעשייה, האחראי על קידום התעשיות בישראל, פועל לשיפור הסביבה העסקית, להקלות בדרישות הרגולציה, ולהאצת התעשייה לכיוון ייצור מתקדם וחדשנות.

במינהל פועלים שישה אגפים וכל אחד אחראי על תחום מסוים – כימיה ופארמה, מזון ומדעי החיים, מתכת, פלסטיק, אלקטרוניקה, סביבה וקלינטק.

לדברי מנהל מינהל תעשיות עוז כ"ץ, "יש חברות גדולות שיודעות להסתדר לבד, שועטות קדימה, פועלות בסטנדרטים בינלאומיים ומייצאות במיליארדים. הן הקטר של התעשייה הישראלית, והן צריכות בעיקר וודאות רגולטורית, סביבה עסקית תומכת וכוח-אדם מיומן וזמין. במינהל תעשיות פועלים רבות כדי לאפשר זאת במספר כיוונים, בין היתר באמצעות רפורמות משמעותיות לשיפור הסביבה העסקית".
לצד החברות הגדולות, יש כ-4500 חברות קטנות, שמספר עובדיהן נע בין 20 ל-250. "הפריון של החברות הגדולות בממוצע גבוה בכ-85% מהפריון של החברות הקטנות. דבר זה טבעי בכל כלכלה בעולם אולם בישראל הפער גבוה יותר", אומר כ"ץ, "רמת הפריון הנמוכה בחברות הללו היא בין היתר תוצאה של היעדר חדשנות ויעילות בתהליך הייצור ובמוצרים. באופן מסורתי, לחברות קטנות יותר - קשה יותר להתחרות. ואולם, בשל החשיבות שלהן, ומכיוון שהן השדרה המרכזית של התעשייה ומשמשות כקבלני משנה - החלטנו לרכז בהן את המאמץ לעידוד החדשנות".

במטרה לעזור לחברות האלה הקים מינהל תעשיות לפני כחצי שנה את המכון הלאומי לייצור מתקדם שזכו להפעלתו חברת הייעוץ TEFEN ואורט בראודה. בראש המכון, הפועל בכרמיאל, עומד בני אמויאל, בעל ניסיון עשיר בניהול מפעלי תעשייה, ולצדו יועצי טכנולוגיה והטמעה ויועצים עסקיים.
"מנהלי מפעלים חיים את היום-יום", מדגיש מנהל מינהל תעשיות עוז כ"ץ, "אין להם זמן להסתכל מעבר לכתף, ולא תמיד הם יודעים מה חסר להם בעולמות הייצור, האספקה והדאטה, ומול איזה בעיות הם מתמודדים.

"אנו מציעים להם אבחון - מיפוי הבעיות, הצעת פתרונות ואפשרויות לצמיחה באמצעות הטמעה של טכנולוגיות חדשות תוך ליווי צמוד של יועצים חיצוניים, וכל זאת בשיעורי סבסוד נדיבים. המטרה היא לייעל את המפעלים, להגדיל את הפריון, לשמר את העובדים וגם לחזק את הפריפריה (שם נמצא חלק ניכר מהמפעלים).

"המכון מלווה את המפעל גם אחרי האבחון והייעוץ, ולכל אורך תהליך ההטמעה. ואולם, אם ההנהלה לא תגלה מחויבות מוחלטת לתהליך –לא נוכל להיות שם בשבילה".

עלות תהליך של אבחון, ייעוץ והטמעה עשויה להגיע לכמה מאות אלפי שקלים (לא כולל מרכיב הציוד). התהליך מסובסד על ידי משרד הכלכלה בשיעור המשתנה על פי גודל המפעל: מענק למפעל קטנים - בשיעור 70% מההשקעה, לבינוניים - 50%, ולגדולים - 20%. משרד הכלכלה הקצה למינהל התעשיות 50 מיליון שקל לעידוד המעבר לייצור מתקדם במסגרת פעילות המכון. 

כמה עשרות חברות כבר נמצאות בהליך סיוע של המכון שקיבל חיזוק בתקופה זו במשבר הקורונה. "משבר הקורונה האיץ בחברות רבות את הרצון להשקיע בתהליך החדשנות", אומר עוז כ"ץ, "הן מבינות שזוהי ההזדמנות להתייעל".

על רקע המשבר הוקצה למינהל תעשיות תקציב נוסף. היעד ל-2020 הינו כ- 100 חברות. "אנו מקווים שאם נוכיח את עצמנו בשנה הבאה נגדיל את מספר החברות שייכנסו לתהליך", אומר כ"ץ, "ואכן, חובת ההוכחה עלינו".

המסלול המהיר של רשות ההשקעות

רשות ההשקעות, באמצעות החוק לעידוד השקעות הון, היא שמסייעת לחברות במענקים לרכישת הציוד לצורך הטמעת האוטומציה והמיכון (מכונות, חיישנים, תוכנה). בדרך כלל מדובר בהליך בירוקרטי, אבל בתקופת הקורונה הוכרז על מסלול מהיר תוך הקלה בנהלים. לכל בקשה למענק עבור הצטיידות עד סך של 750 אלף שקל ניתן אישור מיידי בהתאם להצהרה בלבד. גובה המענק עד 30% מגובה ההשקעה. נכון להיום, המסלול המהיר תקף  עד 3 בספטמבר.

במסלול הרגיל, כל מפעל זכאי למענק עד 30% בעבור השקעות נרחבות בהרבה. יש, כמובן, גם מסלול לעידוד השקעות הון שיכול לתת מענה להשקעות בהיקפים גדולים בהרבה.

המרכז להתייעלות ומשאבים

מינהל תעשיות הקים השנה את המרכז להתייעלות ומשאבים כדי לסייע למפעלי תעשייה להתייעל, להגדיל הפריון ולהפחית את ההשפעות הסביבתיות - פסולת, שפכים, זיהומים. יש מפעלים שתהליך הייצור שלהם מותיר פחת גדול, שלפעמים מזהם את הסביבה באמצעות השפכים. המרכז מסייע למפעלים האלה לייעל את קו הייצור כדי להקטין את הפחת, ולחסוך באנרגיה ובמים (למשל, שימוש חוזר במים באמצעות טכנולוגיה פשוטה). המרכז מציע חבילות ייעוץ מסובסדות (בשיעורים משתנים – 20%, 50%, 70%, לפי גודל המפעל). 80 מפעלים כבר נעזרים במרכז הזה.

מרכז הידע ומרכז ההדגמה

שני מרכזים פועלים במסגרת המכון הלאומי לייצור מתקדם: מרכז הידע מכשיר מנהלים להטמעת טכנולוגיות, וכן מארגן כנסים והאקתונים. מרכז ההדגמה נועד להציג מודלים של תהליכי שינוי בקווי הייצור למפעלים המעוניינים לעבור את התהליך הזה.  

רשות החדשנות

בשעה שהמכון לייצור מתקדם מציע למפעלים המסורתיים פתרונות שכבר נמצאים על המדף ומעודד אותם להטמיע טכנולוגיות קיימות, רשות החדשנות פועלת לפיתוח טכנולוגיות חדשות, תומכת בפרויקטים של מחקר ופיתוח (מו"פ) ומציעה מענקים.
 
***
 
מנהל מינהל התעשיות במשרד הכלכלה והתעשייה עוז כץ (42) הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במדיניות ציבורית וכלכלה מהאוניברסיטה העברית. לפני שהצטרף למגזר הציבורי עבד במגזר הפרטי בתחום הפיתוח העסקי והשיווק - ניהל את הפעולות בארץ של קרן השקעות בינלאומית, ייצג חברת אלקטרוניקה ישראלית בניו יורק, וריכז השקעות לחברת סטארט-אפ.
עוז כ"ץ, מנהל מינהל תעשיות במשרד הכלכלה והתעשייה