משרד הכלכלה והתעשייה ישקיע 920 מיליון שקל בשנה הקרובה בפריפריה הצפונית

מאת אבישג אשר       פורסם: 12.9.2018
משרד הכלכלה והתעשייה ישקיע 920 מיליון שקל בשנה הקרובה בפריפריה הצפונית, כך אמר שר הכלכלה אלי כהן בוועידת משרד הכלכלה והתעשייה "הפנים אל הצפון", שהתקיימה בנהריה. השר כהן הוסיף: "בעשור האחרון ממשלות ישראל איבדו את הצפון ולא הושקעו בו מספיק משאבים ולכן התפתחותו נעצרה. ערים חזקות הן כאלו שיש להן תעשייה חזקה, אזורי תעשייה מפותחים ותעסוקה איכותית. אנחנו כאן כדי לצמצמם את הפערים שנוצרו ונשקיע בפריפריה הצפונית בשיתוף רשות החדשנות".
מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, שי רינסקי, אמר: "בשנתיים האחרונות אנו מובילים את תוכנית צפון, שמים דגש על הצפון ומפנים אליו משאבים רבים: מעל מיליארד שקלים הושקעו בצפון בשנתיים האחרונות, עם תוספת של 1,200 משרות. אנחנו לא עוצרים כאן. בשנה הקרובה נקים את המכון ליצור מתקדם שיהווה מרכז ידע ארצי לתעשייה, הקמת מכון לחדשנות במזון באצבע הגליל, הקמת חממה ביוטכנולוגית, צמצום בירוקרטיה והנטל על העסקים הקטנים והבינוניים, תוך תוכנית ייעודית לליווי העסקים והחברות ועוד. אנחנו כאן כדי לקדם את התעשייה בפריפריה בכלל ובצפון בפרט. אנחנו הכתובת לתעשייה ולעסקים ומצפים שתפנו אלינו כל הזמן".

הנרי צימרמן, יו״ר התאחדות התעשיינים מרחב צפון, אמר: "מדינת ישראל חייבת תעשייה, שניתן להתפרנס ממנה בכבוד. מדינה ללא תעשייה לא יכולה להתקיים. מטרה מרכזית הינה להשאיר את הצעירים בצפון ולייצר להם תעסוקה איכותית ומספקת. אני מברך את השר והמשרד – במשך שנים לא היה לנו שותף אמיתי אבל בשנתיים האחרונות יש מהפך בלתי ניתן לתיאור מצד השר והמשרד. יש לנו שותפים אמיתיים!"

רים יונס, זוכת אות מנהיגי התעשייה לרגל שנת ה-70 למדינה, ביקשה: "תקצו עוד משאבים לפיתוח אזורי תעשייה בתוך הישובים בחברה הערבית, אני מבטיחה שיהיו ביקושים גבוהים, ואנו נפעל גם לשלב נשים במפעלי התעשייה שיקומו". יונס, שהיא הבעלים של מפעל אלפא אומגה, ציינה כי אין מספיק תקציבים לפיתוח אזורי תעשייה וככל שיהיו יותר תקציבים, יהיו גם ביקושים.
ג'וליה זהר, הבעלים של מפעל הטחינה אלארז, ציינה שהחלה את דרכה עם קשיים רבים -  כאישה במגזר הערבי, כאישה בתחום התעשייה וללא ידע בענף, אבל קיבלה סיוע ותמיכה והצליחה: "אנחנו צריכה לשלב בתעסוקה אנשים עם מגבלות ונשים מהמגזר. שילוב נשים בעבודה מסייע להן בכלכלת הבית, אבל גם לפיתוח הכלכלה הלאומית וזו מצווה עבורי".

עמי אפלבום, יו"ר הרשות לחדשנות והמדען  הראשי במשרד הכלכלה והתעשיה, אמר: "ישראל מושכת מדינות רבות שרוצות ללמוד איך עשינו את מהפכת ההייטק שלנו. התעשייה הזו מושכת את כל מנהיגי העולם והם לא היו מגיעים לישראל, ללא ההזדמנויות הכלכליות והטכנולוגיות הקיימות כאן עבורם. יש עודף כח אדם איכותי בצפון בתחום זה, אך מחסור משמעותי במקומות תעסוקה. זה האתגר שלנו – יצירת תעסוקת הייטק איכותית בצפון הארץ".

נחום איצקוביץ, מנהל הרשות להשקעות במשרד הכלכלה, ציין כי קרוב ל- 70 אחוז מהמשאבים של הרשות במסגרת חוק עידוד השקעות ומסלולי תעסוקה מופנים לצפון ואנו גאים בכך. אנחנו מסייעים בקליטת עובדים ועובדות חדשים בכל המיומנויות, ונותנים למעסיקים סיוע בהיקף של כ-25-35 אחוז מעלות השכר למספר שנים, כאשר המעסיק מחויב בשכר גבוה.  האתגר שלנו הוא לסייע בקליטת עוד עובדים ערבים, בדגש על נשים, גברים חרדים ואנשים עם מוגבלות. בעשור האחרון סייענו בקליטות למעלה מ-20 אלף עובדים.

מיכל פינק, סמנ"לית אסטרטגיה במשרד הכלכלה, סקרה את פעילות המשרד במסגרת תוכנית צפון ומספר תוכניות ייעודיות נוספות לצפון וכלי הסיוע השונים של המשרד ופנתה אל התעשיינים, המשקיעים וראשי הרשויות: "יש לנו מגוון פעילויות. תכירו את כלי הסיוע, תיפנו אלינו ותפנו אלינו. אנחנו לשירותכם גם לקידום כל מפעל ועסק וגם לייצר תשתית משמעותית שתאפשר לתעשייה הישראליות להיערך לאתגרים הצפויים לה בעשור הקרוב, בידע, בהון האנושי, בחדשנות ופיתוח".
השר אלי כהן בכנס הפנים אל הצפון                                                                                 צילום: ארז שטיינר