מאת אבישג אשר        פורסם 23.12.2017

חברת סיסקו פרסמה ממצאים מסקר שערכה בקרב 3000 צרכני IoT, אשר  בחן את יחסם של צרכני הטכנולוגיה לערך שלה עבורם לעומת האמון שהם נותנים בה. התוצאות מפתיעות: למרות שרוב הצרכנים סבורים ששירותי IoT מספקים עבורם ערך משמעותי, רק מעטים נותנים אמון באופן שבו נתוניהם האישיים מנוהלים ומשמשים את האינטרנט של הדברים.

בסיסקו מסבירים כי מטרת הסקר היתה לספק לעסקים תובנות, המאפשרות פעולה לגבי דרכים להגברת האמון והאימוץ של שירותי האינטרנט של הדברים בקרב הלקוחות. חשיבותו בולטת במיוחד לאור הנתונים, שפרסם מכון המחקר גרטנר בשנה האחרונה, לפיהם כי עד שנת 2020 למעלה מ- 20 מיליארד מכשירים בעולם היו מחוברים ל-IoT לעומת 8.4 מיליארד כיום.

נתוני הסקר של סיסקו מלמדים על מספר דברים, בנוגע למשתמשי האינטרנט של הדברים. כך לדוגמה, צרכני ה-IoT מכירים הרבה יותר שימושים פרטיים של הטכנולוגיה מאשר שימושים ציבוריים או תעשייתיים.  כאשר הוצגה בפני הנשאלים רשימה ארוכה של התקנים והם התבקשו לזהות אילו מהם הם חלק מהאינטרנט של הדברים, 63% מהנשאלים זיהו התקני IoT אישיים (כמו התקנים לבישים ומערכות אבטחה ביתיות) אבל רק 27% היו מודעים להתקנות IoT במרחב הציבורי (כמו תאורת רחוב, מדי אנרגיה ומערכות תעבורה). 

מבחינת הערך אותו מספקת הטכנולוגיה, ענו 53% מהמשיבים כי ה- IoT עושה את חייהם נוחים יותר; 47% השיבו ש-IoT מייעל את חייהם; 34% השיבו ש-IoT משפר את בטיחותם.

לעומת אלה, הצרכנים מוטרדים מאוד מאבטחת נתוניהם האישיים והשימוש שנעשה בהם. רק 9% מהמשיבים ציינו שהם נותנים אמון באבטחת האיסוף והשיתוף של נתוניהם ורק 14% סברו שהחברות מקפידות ליידע אותם על אופן האיסוף והשימוש בנתונים. עם זה, 42% מהנשאלים אמרו שהאינטרנט של הדברים כבר הפך לחלק בלתי נפרד מחייהם והם לא יתנתקו מההתקנים ומהשירותים למרות הסיכון שלדעתם כרוך בכך.

תשובות אלה חושפות פרדוקס מעניין בנוגע למשתמשי הטכנולוגיה: חרף חוסר האמון שהם רוחשים לאבטחת נתונים באינטרנט של הדברים, צרכנים ככלל אומרים שהם אינם מעוניינים להתנתק משירותי IoT, גם לא באופן זמני. זאת מכיוון האינטרנט של הדברים משתלבת יותר ויותר עמוק בחוויות היומיום של הצרכנים ולכן קל יותר לשאת את האי-וודאות והסיכון הכרוכים בשימוש בה מאשר להתנתק מהשירותים.

מנכ"ל סיסקו ישראל, אורן שגיא, אמר: "כחברה שמובילה את המסע הדיגיטלי, אנו מודעים לחשיבות העצומה של טכנולוגית ה-IoT בקידומו של מסע זה, ופועלים כל העת על מנת לייצר פתרונות טכנולוגיים המאפשרים ניצול מירבי של יתרונות הדיגיטאציה. במסגרת זו, אנו מתמקדים בניהול המידע ואבטחתו מתוך הבנה כי אמון המשתמשים הינו רכיב קריטי באימוצה של הטכנולוגיה. בעידן הדיגיטלי, חברות שלא ישכילו לאמץ את הטכנולוגיה המאפשרת בעולם האינטרנט של הדברים, ישארו מאחור ויאבדו את היתרון התחרותי."

סקר: משתמשי טכנולוגיית IoT חוששים ממנה, אבל לא יכולים בלעדיה