מנתוני סקר בינלאומי עולה כי בישראל פעילים כיום (בממוצע) כ-31 רובוטים לכל 10 אלפים
עובדים – מקום טוב באמצע על המפה הגלובלית. סמנכ״ל המכירות והשיווק של חברת סו-פאד, נציגת UNIVERSAL ROBOTS בישראל, זיו שדה, מעריך שכ-300 רובוטים, מתוכם כ-50 קובוטים (רובוטים שיתופיים) נמכרו בישראל במהלך שנת 2018.

מתוך כ-300 רובוטים שנמכרו בישראל ב-2018
כ-50 היו קובוטים (רובוטים שיתופיים)

מאת יחיאל ינאי   פורסם: 8.6.2019
איגוד תעשיות הרובוטיקה (RIA) קבע: עד 2025 תחום הקובוטים ינגוס 34% משוק הרובוטים הארגוניים
לדברי זיו שדה, תופעת ה״קובוטים״ הולכת ומשתרשת בתעשייה. "תחום הקובוטים כיום הוא התחום בעל הצמיחה המהירה ביותר בקטגוריית האוטומציה התעשייתית". שדה מצטט את איגוד תעשיות הרובוטיקה (RIA) שקבע כי עד 2025 התחום ינגוס 34% משוק הרובוטים הארגוניים. על פי סקר של BIS Research, חברת UNIVERSAL ROBOTS מחזיקה בכ-60% מהשוק הגלובלי ועד היום מכרה מעל 35 אלף קובוטים ברחבי העולם, כולל בישראל. בין הלקוחות בארץ שנכנסו לתחום -  יוניליבר, ישקר, שמיר, כתר, אלביט ופלקס.
 
על פי מחקר חדש של חברת Energias מניו-יורק, שוק הרובוטים השיתופיים ערוך להתרחבות ולצמיחה בקצב שנתי  של 57% והוא צפוי להגיע לשווי של 4.4 מיליארד דולר עד שנת 2023. לפי המחקר, הצמיחה הזו מונעת מהרחבת ההשקעות בטכנולוגיות תעשיה 4.0 על ידי התעשייה, המחיר הנמוך יחסית של הרובוטים השיתופיים ושיעורי התשואה הגבוהים על ההשקעה (ROI).
 
״UNIVERSAL ROBOTS הייתה ונשארה מחלוצי ומובילי התעשייה בתחום הקובוטים מאז הומצא המושג״, אומר שדה. ״המהפכה הייתה ברעיון שרובוטים תעשייתיים לא צריכים להיות מנותקים מבני האדם. רובוטים שיתופיים, שתפקידם ביצוע משימות מרובות תוך קיום אינטראקציה פיסית עם בני אדם הנמצאים בסביבת העבודה, עובדים כיום בשיתוף מלא עם בני אדם, משלימים את ׳הראש האנושי׳. הקובוט אינו מחליף את כוח האדם האנושי אלא לוקח על עצמו את המשימות המאמצות, האוטומטיות ואולי גם המסוכנות יותר לבני האדם ומשחרר בכך את השותפים האנושיים למשימות מורכבות וקריאטיביות יותר״.
 
לדברי מנהל הפיתוח העסקי של יוניברסל רובוטס במזרח התיכון ותורכיה, קאנדאן אוזגור גוק (האחראי גם על ישראל), החברה רואה בישראל, הנחשבת לחלוצה בלא מעט תחומים, זירה אוהדת לקבלה של קונספט הקובוטים. ״יש כאן תעשייה חזקה ופתיחות רבה לאימוץ טכנולוגיות מתקדמות. אנו מתכוונים להרחיב את הפעילות למגוון תחומים ובהם תעשיות מסורתיות וחדשניות כאחד. נפעל ב׳ענפים מסורתיים׳, כמו פלסטיק, מתכת ומזון, שמאמצים בקלות יחסית את הקובוטים שלנו לפעילויות אריזה, הרכבה, טעינת מכונה ועוד. אחת המשימות בתוכנית העבודה שלנו לשנה הקרובה היא לשלב את הקובוטים בפעילות במגזרי ההייטק השונים. הם יכולים בהחלט לשחרר אנשים טובים ומוכשרים מביצוע עבודות שחוזרות על עצמן וממשימות משעממות״, אומר אוזגור גוק. ״אנו ממשיכים לראות את הקובוטים שלנו נכנסים לעבודה במקומות שלא דמיינו מעולם״. 
מנהל הפיתוח העסקי של יוניברסל רובוטס במזרח התיכון ותורכיה,
קאנדאן אוזגור גוק  צילום: יח"צ