נוקיה מציגה: מפעל חכם בקופסה

מאת אבישג אשר       פורסם: 2.3.2018
Nokia מציגה "מפעל קונספט", רעיון למפעל חכם גמיש ומגיב לסביבה, קונספט אותו היא מכנה "מפעל מודע בקופסה". החברה צופה כי צרכי העתיד יחייבו ארגונים תעשייתיים להגיב במהירות לצרכים משתנים ולהעביר יכולות ייצור מתקדמות בין מקומות שונים בעולם, לעיתים תחת תנאי עבודה קשים. הפיתרון של קבוצת פיתוח' בהובלתה של נוקיה' מציג כיצד יצרנים יכולים להתאים את יכולות הייצור לדרישות המשתנות של השוק ולהעמיד מפעלים בטכנולוגיות תעשייה 4.0 , ארוזים בתוך מכולות ומוכנים להיות משונעים בתוך שעות ספורות.
קבוצה של 12 חברות אלקטרוניקה החלו לעבוד על הפרוייקט באספו, פינלנד בקיץ 2017. בקבוצה החברות נוקיה, Beta Layout, DHL, Fuji, HARTING, Isel, isoloc, MTEK Consulting Mycronic, Rehm Thermal Systems, Viscom ו-42Q. המשימה שהציבו לעצמם: בניית קו ייצור אלקטרוניקה בודד, הממוקם בתוך מכולה, שניתן להעבירה למקומות אותם מכתיב הביקוש. הצורך בהקמת הקבוצה נולד בעקבות השינויים הצפויים בתעשייה סביב טכנולוגיות תעשייה 4.0, בהן פתרונות מבוססי ענן, רובוטיקה והאינטרנט התעשייתי של הדברים, שכולם דורשים יותר גמישות וזריזות מהיצרנים.

בין התרחישים שהניעו את פתרונות הקבוצה:
  • התאמה לארץ הביקוש - ניתן להעביר את המכולה למיקום הנדרש, לייצר את נפח המוצרים שנדרש, ואז להעביר אותה למקום אחר לשם ביצוע תהליך ייצור אחר.
  • הצגת מוצר חדש - בעת הצגת מוצרים חדשים, זמן ההגעה לשוק הוא יתרון תחרותי. על ידי שינוע מפעל בקופסה אל שותפי הפיתוח במקומות שונים, ניתן לפתח אבות-טיפוס במהירות, לתקן את התקלות ולבחון את המוצר הסופי. 
  • התאוששות מאסון - כאשר אתר ייצור נפגע על ידי אסון טבע, נכנסת לפעולה תוכנית המשכיות עסקית, אלא שהפעלה עלולה לארוך יותר מדי זמן. מפעל חלופי נייד עשוי להיות פיתרון לייצור הזמנות קריטיות מלקוחות בלוח זמנים סביר.
בסוף 2017 צעד הפרוייקט צעד גדול קדימה, כשנוקיה פתחה את מעבדת החדשנות Digital Creativity Lab במינכן, גרמניה. כאן בנתה קבוצת הפיתוח תחנת הרכבה מצויידת ברובוט שיתופי, המותקנת בתוך מכולת מטען. המכולה הועמסה על משאית, הועברה למיקום חדש ואז חידש המפעל את פעולתו בתוך שעות ספורות. אגב, תהליך ההרכבה שנבחר לצורך הדגמה היה של מכוניות לגו קטנות, כדי להמחיש את הדיוק של המכונות ואולי גם את האחווה שבין נוקיה הפינית ולגו הדנית.

בתחילת פברואר הוצג השלב הבא בהתקדמות הפרוייקט, כשבתוך המכולה נבנה קו ייצור של מעגל מודפס אלקטרוני, הכולל הרכבה רובוטית ובדיקת איכות. הקבוצה תציג את קו הייצור הנייד החדש בתערוכת הנובר מזה באפריל 2018.

מרכז החדשנות של נוקיה במינכן, גרמניה                                                                                              צילום: יח"ץ 
מה היה חלקה של כל חברה בפרוייקט?  נוקיה בנתה את מערך התקשורת אלחוטית ואת הידע שלה בפריסה של מערכות תעשייתיות, Beta Layout השתתפה בתחום ה-PCB, חברת הלוגיסטיקה תרמה את הידע בתחום ההובלה הבינלאומית, חברת Fuji תרמה טכנולוגיות SMT, חברת HARTING טכנולוגיות מעקב ואיתור מבוססות RFID, חברת Isel תמיכה בתחנות עבודה עם משטחי העמסה מותאמים, חברת Isoloc פתרונות למניעת זעזועים בהובלה, חברת MTEK פתרונות תפעול ורובוטיקה, חברת Mycronic טכנולוגיות הדפסה במהירות גבוהה, חברת Rehm פתרונות הלחמת PCB, חברת Viscom בדיקות אופטיות וחברת 42Q טכנולוגייית MES לניהול ייצור מבוסס ענן.

"המפעלים בקופסה מתאימים באופן מושלם לדרישות מקומיות ולדרישות חדשנות, וניתן לבנות אותם בכל גדול שעונה על הצרכים פשוט על ידי הוספת מכולות נוספות זו לצד זו," אומר גראנט מרשל, ראש אגף הספקה והנדסה ב-Nokia Operations. "זהו מודל עסקי חדש, שנוקיה רוצה להציע ללקוחותיה ואנחנו מוכנים לנסות אותו עם לקוחות ראשונים ב-2018."