בכנסת מתכוונים לוודא שהממשלה מקדמת כנדרש את התוכנית לחדשנות בתעשייה. חברי כנסת לוחצים לאורך שנים על הממשלה לסייע לתעשייה, והכנסת קיימה על כך אינספור דיונים וישיבות. כעת מרשים לעצמם חברי כנסת להביע אופטימיות זהירה אבל מתריעים כי הם יוודאו שהתוכנית מתקדמת ואינה נותרת על הנייר בלבד.

נטו תעשייה: בכנסת מתכוונים לוודא שהתוכנית אכן מתבצעת

מאת טל שחף            פורסם: 9.1.2018
ח"כ איתן כבל: "אם לא יהיה שידרוג של התעשייה, היא תמות!"; ח"כ משה גפני: "לשנות את המציאות, שבה אין מענה למפעלים וחברות בקריסה"; ח"כ איילת נחמיאס-ורבין: "אם התוכנית תיושם, יתכן ומדובר בבשורה ראשונה אמיתית לתעשייה הנשחקת בישראל"; ח"כ רועי פולקמן: "זו בשורה אמיתית לתעשייה הישראלית שתצעד צעד נוסף לעבר הקדמה והטכנולוגיה"
ידיד נוסף של התעשייה הוא יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, שדרש מספר פעמים מהממשלה להציג תכנית לחיזוק התעשייה, במסגרת דיונים תחת הכותרת "מצבה העגום של התעשייה בישראל". גפני הביע אז תרעומת קשה על-כך שהממשלה מתמהמהת בגיבוש תוכנית מקיפה במקום אוסף של יוזמות: "המציאות של כל יום שעובר היא, שאין מענה למפעלים וחברות בקריסה. מפעלים נסגרים ואנשים מאבדים מקומות עבודה והצמיחה נפגעת".

שורה של חברי כנסת מתייצבים בכנסת לימין התעשייה, ואף הוקמו מספר שדולות ח"כים לנושא. בראש שדולת התעשייה ניצבת ח"כ איילת נחמיאס ורבין. בראש השדולה לקידום התעשייה והתעסוקה בפריפריה ניצבים חברי הכנסת מאיר כהן, חיליק בר ורועי פולקמן. קיימת גם שדולה לקידום תעשיות ההיי-טק בישראל, בראשות ח"כ רוברט אילטוב, שדולה לעסקים קטנים ובינוניים בראשות ח"כ טלי פלוסקוב, ח"כ רועי פולקמן וח"כ עודד פורר ושדולת ”כחול לבן” בראשות ח"כ מירב בן-ארי, ח"כ עפר שלח וח"כ איילת נחמיאס ורבין.
יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, אמר כי התוכנית הממשלתית אמורה להגיע לאישור הוועדה, וכי אם הוועדה תתרשם שאין כוונה רצינית מאחורי הצהרות הממשלה היא תעכב את התוכנית ואולי אף תכניס בה שינויים. "אם לא יהיה שדרוג של התעשייה הישראלית, היא תמות!" מתריע ח"כ כבל, "מי שלא יודע לראות מה דופק על הדלת שלו, ולא מצליח להבין לאיזה כיוון מתקדמת התעשייה, ימצא את עצמו מרסק את התעשייה. אנחנו נעשה את כל מה שנדרש כדי למנוע את זה".
ח"כ כבל פועל לאורך שנים לקידום נושאי תעשייה, כמו למשל קמפיינים לקנייה כחול לבן, חיבור מפעלי תעשייה לתשתית גז טבעי ועוד. "אני שמתי את ועדת הכלכלה בחזית, כדי לסייע לתעשייה" הוא אומר. לאחרונה התארח ח"כ כבל במועצת התאחדות התעשיינים בתל אביב, ודיבר על החשיבות העצומה של רכש כחול לבן ככלי מרכזי לצמיחת התעשייה בישראל. נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, הודה לו ואמר: "ח"כ כבל הנו ידיד אמת של התעשייה והוכיח את עצמו פעמים רבות בעבר כמי שעוזר ופועל לקידום התעשייה בישראל".
ח"כ נחמיאס ורבין אומרת כי המדינה נמצאת בפיגור משמעותי בכל מה שקשור בהשקעות ותמריצים. "צריך להבין שלטווח הארוך וגם הבינוני, זה עלול להרוס את התעשייה בישראל. כשאתה מוציא משאבי יצור אל מחוץ למדינה, אתה מוציא משאבי שכל ומשאבי פיתוח. זו לא רק מכונה, זו גם עבודה וגם תוצר סופי. ולכן הדרמה פה היא הרבה יותר גדולה".
איילת נחמיאס ורבין גדלה למשפחת תעשיינים. אביה אליעזר נחמיאס הקים את מפעל תבליט פלסטיק, ולאחר פטירתו איילת נטלה חלק בניהול המפעל ביחד עם אחיה יואב נחמיאס. "תעשיינים אמיתיים עובדים שכם לשכם עם העובדים ליד המכונות," היא אומרת. עם השבעתה לכנסת הקימה את שדולת התעשייה מתוך מחוייבות עמוקה לנושא: "התעשייה היא אבן הראשה של הכלכלה הישראלית," היא אומרת, "אבל המשרדים הכלכליים מתייחסים אליה רק כשעובדים מפוטרים ולא כתפיסת עולם אסטרטגית".
בין הנושאים שמעסיקים אותה - העדפת תוצרת ישראל במכרזים, שקיימת לכאורה אך אינה נאכפת, קידום צמיחה כלכלית על ידי חדשנות תעשייתית, היערכות למהפיכה התעשייתית שדורשת הכשרת עובדים ושינוי עמוק במגמות ההעסקה בתעשייה, קידום פחת מואץ על השקעות בתעשייה ובראשן מכונות הרכבה והפחתת הבירוקרטיה: "לא יכול שרשויות מקומיות ידעו לתבוע תשלום ארנונה ממפעלים וידחקו בממשלה להקים אצלם איזורי תעשייה, אבל לא יתנו שירותים".
ראש השדולה לקידום התעשייה והתעסוקה בפריפריה, יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן, אמר כי הוא מברך על התוכנית של שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן: "התוכנית תאפשר לתעשייה בישראל להיות תחרותית ויעילה יותר, תעודד צמיחה במשק, התמקצעות של כוח האדם ותפחית את הנטל הרגולטורי שעליו אנחנו נלחמים לא מעט במסגרת השדולה. יש כאן בשורה אמיתית לכלכלת ישראל ובפרט לתעשייה הישראלית שתצעד צעד נוסף לעבר הקדמה והטכנולוגיה".
יו"ר שדולת התעשייה ושדולת כחול-לבן, ח"כ נחמיאס ורבין, אומרת: "אם כל פרטי התוכנית אכן ייושמו, יתכן ומדובר בבשורה ראשונה אמיתית לתעשייה הנשחקת בישראל. במציאות שבה השקל מתחזק כבר כמה שנים, שמפעלים אינם מתחברים לגז ומתקשים לשפר את כושר התחרות, שיש מחסור יומיומי בעובדים מקצועיים וחסרים תמריצים ממשיים להקמת מפעלים חדשים ולאוטומציה של קיימים, יתכן ו'נטו תעשייה' מבשרת על מהפכה".
ח"כ נחמיאס ורבין הביעה תקווה כי מתחולל שינוי ביחסה של הממשלה לתעשייה הקטנה והבינונית. "דווקא תעשייה זאת, שזכתה לעידוד אולם לא להטבות מס בהיקפים להם זכו תעשיות ענק אשר כשלו, יכולה להיות מנוע הצמיחה העתידי של ישראל. טוב שמשרדי האוצר והכלכלה התניעו תהליך מטה מרוכז לעידוד התעשייה, אולם מניסיון עבר נהיה חייבים לעקוב על מנת לוודא שהיא מגיעה לתעשיינים אשר זקוקים לה כמו אוויר לנשימה ואשר יכולים להיות גורמים משמעותיים בשוק בהינתן התמיכה המתאימה".
יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל    צילום: אתר הכנסת 
יו"ר שדולת התעשייה, ח"כ איילת נחמיאס ורבין 
                                                צילום: אתר הכנסת