תחת הכותרת "נטו תעשייה", האוצר, הכלכלה והתעשיינים הציגו אתמול במסיבת עיתונאים בירושלים את המלצות הוועדה הציבורית לחיזוק כושר התחרות של התעשייה הישראלית כשבראשן קידום חדשנות טכנולוגית ומעבר למפעלים חכמים בטכנולוגיות תעשיה 4.0.

הוועדה הוקמה בינואר 2017, כשבראשה מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ובין משתתפיה נציגי משרד הכלכלה והתעשייה, רשות החדשנות, בנק ישראל, משרד ראש הממשלה, המועצה הלאומית לכלכלה, התאחדות התעשיינים והתאחדות המלאכה והתעשייה. הוועדה ממליצה על נקיטת פעולות בשלושה תחומים: מו"פ וחדשנות טכנולוגית, כוח אדם מיומן והפחתת נטל הרגולטורי. לשם יישום המלצות הוועדה יוקצו 1.15 מיליארד שקל בשנים הבאות. התוכנית תובא לאישור הממשלה בימים הקרובים, במסגרת דיוני תקציב 2019.

נטו תעשייה: הממשלה תקציב 1.15 מיליארד שקל למהפכת תעשייה 4.0

מאת אבישג אשר    פורסם: 5.1.2018
הישג לתעשיינים: תקציב של יותר ממיליארד שקל, לקידום חדשנות טכנולוגית ומעבר למפעלים חכמים. הממשלה תעניק מסלולי סיוע מורחבים למו"פ תעשייתי, תקים רשת מכוני מחקר יישומי, תתמוך בהשקעות הון, תשדרג את מערך החינוך הטכנולוגי ותפחית את הרגולציה המכבידה על התעשייה. ברוש: "זו בשורה ממשלתית רשמית על הנעת מהפכת תעשייה 4.0 בישראל!"
הוועדה ממליצה על קידום המחקר והפיתוח ליצירת יתרון תחרותי על פני מדינות בהן הייצור זול, וכן על הטמעת טכנולוגיות ייצור מתקדם, שיאפשרו להקטין את פערי עלויות הייצור, תוך דגש על עידוד מפעלים קטנים ובינוניים. התקציב שנקבע לפעולות אלה - 675 מיליון שקל.

לצורך כך יורחבו  מסלולי הסיוע ברשות לחדשנות ליצירת מחקר ופיתוח בתעשייה היצרנית, תוקם רשת מכוני מחקר יישומיים בדומה לגרמניה וארה"ב, יוצעו מסלולי סיוע לביצוע השקעות הוניות בתעשייה המסורתית הלא-מייצאת לשם הגדלת פריון העבודה, יגובשו כלים ייעודיים לתעשייה הקטנה והבינונית בתחומים אלה ודרכים לגשר בין כלי הסיוע של המדינה בשלב יצירת מו"פ לבין כלי הסיוע בשלב ביצוע ההשקעות ההוניות, מה שמכונה "עמק המוות", שבין סיום המחקר והפיתוח לבין הייצור המסחרי.

כמו כן המליצה הוועדה על פתרונות למחסור בכוח אדם מיומן בתעשייה בתקציב של 365 מיליון שקל: הרחבת ההכשרות המקצועיות בשילוב מעסיקים ורפורמה לשיפור רמת המקצועיות במכללות הטכנולוגיות ושדרוג מערך החינוך הטכנולוגי. כמו כן ינקטו צעדים להפחתת הרגולציה המכבידה על התעשייה בעלות תקציבית של 110 מיליון שקל.

שר האוצר, משה כחלון, אמר: "תכנית נטו תעשייה היא זריקת מרץ משמעותית לתעשייה והיא תאפשר לה לחזור ולהיות אחד ממנועי הצמיחה העיקריים של מדינת ישראל. יש כאן בשורה אמתית לתעשייה, לתעשיינים, לצמיחה, לפריון ולמשק הישראלי כולו." שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, אמר: "התעשייה הישראלית חייבת להיערך למהפכה התעשייתית הבאה, הן ביכולות טכנולוגיות והן בהכנת ההון האנושי ולבצע התאמות לאתגרים של השנים הקרובות. השינויים הטכנולוגיים ועלויות כוח האדם בישראל מחייבים אותנו לקדם חדשנות טכנולוגית בתעשייה המסורתית, התאמות בהון האנושי וחיזוק התעשיות בהן ישראל מתאפיינת ביתרון יחסי. נטו תעשייה היא האבא והאמא של כל תכניות הנטו."

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר: "המלצות הצוות הציבורי שהובילו משרדי האוצר והכלכלה והתעשייה, הן למעשה בשורה ממשלתית רשמית על הנעת המהפכה התעשייתית 4.0 בישראל. הסביבה העסקית של התעשייה הישראלית צפויה להשתפר באופן משמעותי ולסחוף איתה תנופת צמיחה, שתבוא לידי ביטוי בהרחבת והקמת חברות תעשייה ישראליות פורצות דרך וחדשניות. בשלוש השנים הקרובות יוזרמו תקציבים של 2 מיליארד שקל לפיתוח ההון האנושי, הטמעת טכנולוגיות חדשות וייצור מתקדם, הנעת תהליכי מחקר ופיתוח והסרת הרגולציה שמעכבת את פיתוח התעשייה."

ברוש סיפר כי הציג לפני כשנה לכחלון גרף פשוט: פחות ופחות חברות מקימות מפעלים בארץ ויותר ויותר מקימות מפעלים בחו"ל. "לא לקח יותר משניה ששר האוצר אמר: "אנחנו עושים נטו תעשיה", כלומר לבנות את הדור הבא של התעשייה", אמר ברוש והוסיף: "תעשיה לא צומחת בשנייה ואני שמח שנעשתה עבודה מקצועית של כל הגורמים. אין לי ספק שזו עבודה מאוד משמעותית, ששמה אותנו בפתחה של מהפכה תעשייתית 4.0."
שר האוצר כחלון, שר הכלכלה כהן, מנכ"ל האוצר באב"ד ונשיא התעשיינים ברוש אתמול.           צילום: דוברות האוצר