עובדים מועצמים דיגיטלית - הדרך ליתרון תחרותי

מאת אבישג אשר    פורסם: 6.12.2017
עובדים שקיבלו גישה גבוהה יותר ליישומים טכנולוגיים ודיגיטליים גילו נכונות בשיעור של פי חמישה לשפר את תהליכי העבודה והפריון שלהם, והם הביאו לחסכון של 16% מהזמן שנדרש לביצוע תהליכים ידניים, כך מעלה מחקר שנערך על ידי חברת VMware ו-Forbes Insights. המחקר מצא כי 87% ממנהלי המחשוב (IT) בארגונים מעריכים, שעובדים שהועצמו על ידי טכנולוגיות מתקדמות יתרמו לצמיחת הרווח בשיעור של 5% במהלך שלוש השנים הבאות.

המחקר נערך במהלך ספטמבר 2017 בקרב 2,158 מנהלי מחשוב ומשתמשי מערכות מחשב ב-16 מדינות ברחבי העולם, 1,107 מהן באזור EMEA. חברת VMware עוסקת בתחום תשתית הענן וניידות עסקית. חברת Forbes Insights היא קבוצת מחקר וחשיבה אסטרטגית, מקבוצת פורבס מדיה.

מהמחקר עולה שמנהלי המחשוב מכירים בכוח הביצועי של הטכנולוגיות הדיגיטליות ושל היישומים הנמסרים לשימוש עובדיהם. המחקר עסק ב"העצמה דיגיטלית" של עובדים ובהשפעתה הצפויה על התוצאות העסקיות של החברות. נמצא כי העובדים שהועצמו דיגיטלית סבורים, שאפליקציות תורמות מאוד להאצת תהליך קבלת ההחלטות שלהם – בשיעור של 77%, כפליים ויותר מהעובדים המעדיפים כלים מסורתיים (37%(
על פי המחקר, להעצמה דיגיטלית יש השפעה ישירה על ביצועי הארגון. מרבית מנהלי המחשוב סברו, שהעובדים המועצמים דיגיטלית יתרמו משמעותית לגידול ברווחי הארגון. יישומים מאפשרים לעובדים גם לשתף פעולה ביניהם בהיקף של 15% יותר לעומת עובדים המשתמשים בכלי עבודה מסורתיים. מתברר כי אחד מתוך כל חמישה יישומים, שבהם משתמשים בארגון, הוטמע ביוזמת העובדים עצמם.

"אחת המהפכות המרכזיות, שהתחוללו בארגונים, הייתה ההגירה של טכנולוגיות עוצמתיות לידי העובדים, כאשר יישומים הפכו  למרכיב קריטי ביום העבודה וביכולת לבצע את התפקיד שלהם בחוכמה", אמר דנקן גרינווד, סמנכ"ל למחשוב משתמשי קצה ב-VMware EMEA. "ארגונים מחפשים אחר היתרון התחרותי באמצעות הטכנולוגיה, ועם זה עליהם לזכור שהיכולת לספק לעובדים את המידע בנקודה שבה הם צריכים אותו, ביחד עם תרבות הנשענת על אמון, נגישות ושיתוף פעולה, הם הכרחיים למעורבות ויעילות של העובדים".

מנתוני המחקר מתברר, שעובדים שהועצמו דיגיטלית נוטים להגדיר את מקום העבודה שלהם כ"מוביל טרנספורמציה דיגיטלית" בשיעור כפול לעומת עובדים אחרים (47%  לעומת 20%). בנוסף, הם יגדירו את החברה בה הם עובדים כ"מקום עבודה נחשק" בשיעור של פי ארבעה בהשוואה לעובדים שלא הועצמו דיגיטלית (51% אחוז לעומת 13%).
מוסיף גרינווד: "יישומים עסקיים ופתרונות שמסייעים ליעילות מניעים את העובדים להשיג יותר משהשיגו אי פעם ולקבל החלטות המבוססות על מידע ועל אפליקציות שיש להם גישה אליהן. זמינות היישומים גורמת להבדל בביצועים. ארגונים צריכים לקחת בחשבון שיישומים עוזרים להניע שינוי מהותי".