ענף המפעל החכם יצמח ל-339 מיליארד דולר בעשור הקרוב

מאת אבישג אשר       פורסם: 28.8.2018
ענף המפעל החכם העולמי יציג צמיחה מהירה ויגיע להיקף של 339 מיליארד דולר עד שנת 2028, כך עולה ממחקר של חברת Future Market Insights (FMI). ככל שהעולם התעשייתי מתקדם לעבר פתרונות משולבים אוטומטיים מלאים, כך צומח ענף המפעל החכם בעולם. הקצב החזוי נאמד כעת בשיעור של 13.2% CAGR. קצב הגידול הזה נובע מטכנולוגיות חדשניות, בהן האינטרנט התעשייתי של הדברים (IIoT), ניתוח נתוני עתק (ביג-דאטה), בינה מלאכותית, רובוטיקה מתקדמת, הדפסה בתלת-ממד ומחשוב ענן. מהניתוח של FMI עולה כי מנועי הצמיחה המיידיים הם תעשיות האוטומוטיב המתקדמת במהירות לזירה הדיגיטלית, והתנופה בשוק הרובוטים התעשייתיים שימשיכו לדחוף את התעשייה לצמיחה בשנים הקרובות.
הגידול בענף המפעל חכם צפוי להדגיש פונקציות מרכזיות כגון איכות זמן אמת ותועלות הנובעות מלוחות זמנים, יכולות מודיעין גבוהות ופעולות ייצור מבוזרות על פני הגלובוס. כמו כן, הביקוש הגובר לייצור בלוחות זמנים מהירים מאפשר צמצום בצריכת האנרגיה ויעילות ייצור משופרת, אשר ישפיעו באופן חיובי על צמיחת ענף המפעל חכם. טכנולוגיות חדשניות כמו חיישנים ולוחות הפעלה מציעים פתרונות אוטומציה מתקדמים, אשר צפויים להביא לגידול בביקושים.

החוקרים קובעים: "הביקוש לרובוטים תעשייתיים הואץ במידה ניכרת בהתחשב במגמות מתמשכות של אוטומציה והמשך השיפורים הטכנולוגיים החדשניים ברובוטים תעשייתיים. אימוץ הרובוטים התעשייתיים ימשיך בקצב גבוה, בעקבות תהליך הדיגיטליזציה ותהליכי ייצור תחת תקשורת מחשבים. צמיחת תחום הרובוטים התעשייתיים צפוי להיות מהגורמים שיביאו להתקדמות שוק המפעל חכם עד שנת 2028".

לצמיחת שוק המפעל החכם יתרמו גם ענקיות הטכנולוגיה הפועלות בארה"ב ובאסיה. שיעור החדירה של חברות אלה צפויה להגיע ל-28% מכלל השוק ב-2018. חדירת טכנולוגיות מתקדמות כמו IoT להודו ולמדינות דרום מזרח אסיה תביא להזדמנויות צמיחה פוטנציאליות במדינות אחרות בעולם. באסיה פסיפיק מציינים החוקרים כי יש עדויות להשקעות מקסימליות על ידי חברות תעשייתיות. ההתפתחויות בעולם התעשייתי שצפויות לתמוך בהתפתחות המפעל החכם כוללות פתרונות IIoT על רצפת הייצור, מעקב אחר מלאי, מערכות ייצור וניהול שרשרת אספקה. להרחבת מספר מכשירי IoT על רצפת הייצור תהיה השפעה חיובית על הצמיחה בשוק המפעל חכם.

התעשיות שיובילו את ענף המפעל החכם בעולם כוללות את תחום ייצור כלי הרכב, מזון ומשקאות, חשמל ואלקטרוניקה, תעופה וחלל, נפט וגז, טקסטיל, כימיקלים ופרמצבטיקה.