ענף תעשייה 4.0 העולמי צפוי להגיע לטריליון דולר בשנת 2030

מאת אבישג אשר       פורסם: 17.5.2018
המרוץ בענף התעשייה 4.0 מובל על ידי ענקי הטכנולוגיה העולמיים, המשקיעים מיליארדי דולר בפיתוח יכולות תעשייה 4.0, כך עולה ממחקר שמפרסמת חברת Research and Market. החוקרים מצאו כי השוק יעבור שינוי משמעותי בשנים 2018-2023: השוק צומח במהירות והוא צפוי להגיע להיקף של טריליון דולר בתחילת שנות ה-30 של המאה. מאפיין נוסף הוא התחרות במגזר התעשייתי, שהולכת ומחריפה. נוצרות הזדמנויות שטרם היו כמותן לייעול תהליכי הייצור ולשיפור הפיריון. לפי הדו"ח הן הממשלות והן המגזר הפרטי משקיעים בתחום התעשייה 4.0 כדי להגדיל את יכולת הייצור ולהתמודד מול מדינות הנהנות מעלות עבודה נמוכה. ממשלות מעודדות את התעשייה לחדשנות והתייעלות טכנולוגית באמצעות מימון ישיר של פרוייקטים של תעשייה 4.0, מחקר ופיתוח ממוקד חדשנות תעשייתית, סובסידיות ותמריצי מס. עוד נמצא כי תחום תעשייה 4.0 מציע זירה חדשה ובעלת פוטנציאל נרחב לחברות סטרטאפ וחברות טכנולוגיות לפתח שירותים וכלים חדשים עבור התעשייה המתחדשת.
בעשורים הבאים חברות יקימו רשתות גלובליות המשלבות מכונות, מערכות אחסון ומתקני ייצור במבנים של מערכות סייבר-פיזיות. בסביבת הייצור, המערכות הסייבר-פיזיות האלה משלבות מכונות חכמות, מערכות אחסון ומתקני ייצור, המסוגלים לשתף מידע באופן אוטומטי, להתניע פעולות ולפקח זה על זה באופן עצמאי. מצד אחד, שינויים אלה מגבירים את הלחץ העיסקי על היצרנים, אך מצד שני הטכנולוגיה גם מציעה הזדמנויות חסרות תקדים לייעול הייצור ושיפור התהליכים.

טכנולוגיות תעשייה 4.0 מאפשרות שיפור יסודי בתהליכים התעשייתיים הקשורים לייצור, הנדסה, רכישת חומרים ושימוש בהם, שרשרת האספקה ​​וניהול מחזור החיים, תחזוקה תחזיתית וניהול מערך הייצור בזמן אמת. המפעלים החכמים שכבר פועלים ברוב ענפי התעשייה מציגים גישה חדשה לייצור. מוצרים חכמים ניתנים לזיהוי בקלות, ניתן לדעת את מיקומם בכל עת, לדעת את ההיסטוריה שלהם, את מצבם הנוכחי ואת הנתיב שבו הם נעים אל עבר היעד שלהם. מערכות הייצור החדשות מקושרות אנכית לתהליכים עסקיים בתוך מפעלים ואופקית לרשתות ערך מבוזרות, הניתנות לניהול אותן בזמן אמת מהרגע שבו נכנסת הזמנה ועד לשלב שבו צריך לייצר את הלוגיסטיקה למשלוח המוצר המוגמר.

לתעשיית 4.0 יש פוטנציאל עצום. מפעלים חכמים מאפשרים להתאים את הייצור לצרכי הלקוח הבודד, וגם פריטים מותאמים ניתנים לייצור מבלי לאבד רווחיות. בתעשייה 4.0, תהליכים עסקיים ותהליכים דינמיים מאפשרים שינויים של הרגע האחרון בייצור ומאפשרים להגיב באופן גמיש על שיבושים וכשלים מטעם הספקים. שקיפות מקצה לקצה על פני תהליך הייצור מקלה על קבלת החלטות אופטימלית. תעשיית 4.0 מולידה דרכים חדשות ליצירת ערך מודלים עסקיים חדשים. היא מספקת לחברות הזנק ולמפעלים קטנים ובינוניים הזדמנות לפתח ולספק שירותים חדשים. החברות יכולות לאסוף את הנתונים המתאימים, לשלב אותם כדי לספק את השירותים הדיגיטליים הטובים ביותר, ובנוסף, לנצל
את הנתונים לטובתם. מי יודע מה הלקוח רוצה, יכול לחזות הביקוש הצרכני, יספק את המידע ויפתח יתרון תחרותי. הזוכים העיקריים בתחרות יהיו אלה שישלטו בפלטפורמות תעשייה 4.0.

חדשנות תעשייתית פירושה בין השאר שתהליכים עסקיים כגון אספקה, ייצור, אחזקה, אספקה ​​ושירות לקוחות יהיו כולם מחוברים באמצעות מערכות אינטרנט תעשייתי של הדברים (IIOT). כך יווצרו רשתות ערך גמישות, אשר ידרשו צורות חדשות של שיתוף פעולה בין חברות, הן ברמה הלאומית והן ברמה הגלובלית.