ענקיות הטכנולוגיה במירוץ חדשנות אל המפעל החכם

מאת אבישג אשר       פורסם: 6.4.2018
ענף החדשנות התעשייתית העולמי רותח מפעילות. שורה של הסכמים בין חברות מובילות בענף, שנחתמו בתקופה האחרונה, יכולה להעיד על מגמת פניה של התעשייה המתעוררת סביב טכנולוגיות תעשייה 4.0, מעבר דיגיטלי, אינטרנט תעשייתי של הדברים (IIoT) והדפסות בתלת-ממד.

חברת אריקסון וחברת צ'יינה מובייל הכריזו על שותפות אסטרטגית בתחום תעשייה 4.0 וטכנולוגיית האינטרנט התעשייתי של הדברים (IIoT). מטרת שיתוף הפעולה היא להוביל פרוייקטי DCP-IoT, פרוייקטים של קשוריות מתקנים בטכנולוגיות IoT , שישמשו תשתית טכנולוגית לחדשנות התעשייה, בבריאות בתחבורה החכמה ועוד. שתי החברות גם יקדמו פרוייקטים של הדור החמישי הסלולרי עבור מפעלים חכמים. הסינים מבקשים להשתמש ביכולות אריקסון כדי לקדם את מוצרי ה-IoT שלהם לשווקים עולמיים ולתמוך ביוזמת "חגורה אחת דרך אחת", יוזמת דרך המשי החדשה של הממשל הסיני, שמביאה השקעות תשתיות סחר ושיתוף פעולה כלכלי עם 70 מדינות סביב סין. 
עוד בסין, חברת Huawei חתמה על הסכם עם ענקית האנרגיה הסינית Sinopec להטמעת טכנולוגיות ייצור מתקדם בתעשיות ייצור האנרגיה. תאגיד הפטרוכימיה של סין, הממוקם במקום השלישי בדירוג פורצ'ן 500 לשנת 2017, יזם את הקמתם של ארבעה מפעלים חכמים, בהם נעשה שימוש בטכנולוגיות נתוני עתק (Big Data) ולמידת מכונה לצורך איסוף נתונים וניתוחם, ובאמצעותם האצה ושיפור של התהליכים הכימיים במפעלים. כך נוצר תהליך התאמה דינמי של נפחי הנפט הגולמי, הדלקים והקטליסטים הנדרשים בתהליך הזיקוק והתוצאה היא שיפור ל 10% בפיריון העבודה, חיסכון באנרגיה, איכות דלק גבוהה ומעקב מקדים אחר תחזוקה נדרשת של ציוד. חברת Huawei ממנפת כיום את הטכנולוגיות שפיתחה ומציעה לחברות ברחבי העולם טכנולוגיות כמו שדה קידוח דיגיטלי, תקשורת לאסדות קידוח, צינור הובלה דיגיטלי, זיקוק חכם ועוד. בין לקוחותיה של Huawei בתחום המעבר הדיגיטלי נמצאות 197 חברות מרשימת פורצ'ן 500, בהן 45 מתוך רשימת 100 הגדולות.

חברת סיסקו וקונצרן התקשורת TIM (טלקום איטליה) חתמו על הסכם MOU לשיתוף פעולה, שנועד להאיץ את תהליך המעבר הדיגיטלי באיטליה. שתי החברות יבנו תוכנית חדשנות ועסקים חדשה משותפת, במסגרתה יוצגו פתרונות בתחום האינטרנט של הדברים, תעשייה 4.0, ערים חכמות, הבטחת רשתות ורשתות סלולר דור 5. ההסכם נחתם במסגרת יוזמת "איטליה דיגיטלית" (Digitaliani), יוזמת השקעות תלת-שנתית. בפרוייקט יקחו חלק שחקנים מעולם התעשייה, מתחומי הממשל והסקטור הפרטי, מרכזי מחקר וסטרטאפים, שיעשו מאמץ משותף בהקמת מיזנים חדשניים ומהפכניים שיאימו את קצב המעבר הדיגיטלי ויתרמו לשגשוג הכלכלי של המדינה. הפרוייקט הוא אחת היוזמות הראשונות שמקדם עמוס גניש, הישראלי שמונה לאחרונה למנכ"ל TIM. 

עדיין באיטליה, חברת הטלקומוניקציה והמחשבים Italtel ויצרנית מוצרי האלקטרוניקה Rold חתמו על הסכם שיתוף פעולה בפיתוח פתרונות ללקוחות תעשייתיים בתחום טכנולוגיות תעשייה 4.0. החברות מפתחות שיטות וכלים טכנולוגיים חדשניים לשיפור תהליכים תעשייתיים, המבוססים על פלטפורמת SmartFab שפיתחה חברת רולד בשיתוף חברת סמסונג, המאפשרת ניטור חכם של קווי ייצור ועל מומחיותה של איטלטל בתחומי האינטגרציה, נתוני עתק וניתוחם ותמיכה הנדסית. הפרוייקט יכלול בנייה של אקו-סיסטם תומך של שותפים טכנולוגיים והוא נתמך על ידי תוכנית ממשלתית איטלקית לקידום תעשייה 4.0 במדינה. נשיאת רולד, לאורה רוצ'יטלי, אמרה שפלטפורמת Smartfab מאפשרת לחברות תעשייתיות לבצע את המעבר הדיגיטלי ולעבור לשימוש בטכנולוגיות תעשייה 4.0, לחבר מכונות לרשת, לצבור נתונים מקו הייצור וכך להגביר את היקפי הייצור ופיריון המפעלנים.

התהפוכות רבות גם בתחום הייצור התוספתי. חברת BASF הגרמנית, יצרנית החומרים התעשייתיים הענקית, חתמה על הסכם אסטרטגי עם יצרנית מדפסות התלת-ממד הענקיות BigRep לפיתוח חומרים חדשים לייצור תוספתי.  בהמשך השנה צפוייה להשיק מדפסת BigRep One חדשה שתפעל בקצב מהיר פי עשרה מהקצב הנוכחי ותעשה שימוש בראש התזה שחרור חומרים חדש, שיתאים לחומרים החדשים המתוכננים. ההסכם החדש ממשיך מגמה מתמשכת ב-BASF של כניסה לתחום ההדפסות בתלת-ממד, לאחר שהקימה את חטיבת BASF 3D ורכשה את יצרנית חומרי ההדפסה לתלת-ממד, חברת Innofil3D. החומרים של חברה זו ניתנים לשימוש גם במדפסות BigRep וגם במדפסות Apium המתחרה לייצור חלקי מתכת בטכנולוגיה חדשה. החברה מקדמת שיתופי פעולה גם עם חברת Xaar המתמחה בהדפסת פוטופולימרים בטכנולוגיית התזה, וגם חברת המדפסות HP שבנתה אקו-סיסטם 50 חברות לאספקת חומרים לתעשיית הייצור התוספתי.

קבוצת הטכנולוגיה השוויצרית Oerlikon חתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם ענקית התעופה בואינג. במסגרת ההסכם יפתחו שתי החברות שיטות ייצור תוספתי תקניות לייצור חלקי מטוסים מטיטניום, אחד החומרים הקשים ביותר לעיבוד תעשייתי. באפריל 2017 הפך מטוס הבואינג 787 דרימליינר למטוס המסחרי הראשון שמכיל חלקי מרכב מטיטניום, שאושרו על ידי רשות התעופה האמריקאית FAA. שיתוף הפעולה החדש נועד להמיר את שיטת הייצור של חלקים אלה, ו"להדפיס" אותם בטכנולוגיית ייצור תוספתי מבוסס אבקה. בהמשך אמורה שיטת הייצור התוספתי להחליף את שיטות הייצור הקיימות בכל מטוסי בואינג. הסכם דומה נחתם בין אורליקון לבין GE Additive, חברת בת של ג'נרל אלקטריק המתמחה בייצור תוספתי.

חברת GE Additive גם השלימה לאחרונה את רכישת מרבית האחזקות בחברת Arcam EBM השוודית, המתמחה בייצור תוספתי בשיטת התכה בקרן אלקטרונים. מדפסת H1 שהיא עומדת להוציא לשוק תהיה ככל הנראה המהירה ביותר בטכנולוגיית הצמדת מתכות (metal binder) והיא כבר שברה שיא באפקטיביות טורבינה תודות לטכנולוגיית ההדפסה בתלת ממד. GE גם מוציאה לשוק מדפסת תלת ממד בטכנולוגיה נוספת שפותחה על ידי Concept Laser, שנרכשה על ידה במקביל לרכישת אקרם. 

בתחום התוכנה, חברת התוכנה PTC הכריזה על שותפות עם מיקרוסופט, שתאפשר ליישם את פלטפורמת החדשנות התעשיתית ThingWorx על גבי פלטפורמת הענן Microsoft Azure. הפיתרון המשולב מציע יכולות מתקדמות בתחום האינטרנט התעשייתי שחל הדברים וניהול דיגיטלי של מעגל החיים של המוצר. שילוב הטכנולוגיות יאפשר לחברות לחדש את מוצריהן ולהבטיח ניהול רציף ומקושר של כל תהליכי התכנון, העיצוב והייצור. חברת NXP Semiconductors N.V וחברת Kontron מקבוצת S&T חתמו על שיתוף פעולה לייצור פתרונות חומרה לתעשייה 4.0. המוצרים יתבססו על מערכות מיקרוסופט Azure IoT ומערכות של TSN כדי לספק את יכולות הדור הבא של IoT תעשייתי ומיחשוב ענן. חברת Wineman וחברת Viviota חתמו על הסכם לפיתוח משותף של פתרונות ניהול נתונים אוטומטי עבור מפעלי תעשייה 4.0 ואינטרנט תעשייתי של הדברים, שיאפשרו להפיק מידע משמעותי מנתוני העתק שמצטברים במחשבי המפעל, מידע שיאפשר לקבל החלטות עסקיות מושכלות. הפתרונות יאפשרו אינטגרציה של טכנולוגיית תפעול (OT) עם טכנולוגיות  מידע (IT) בדרך יעילה ואפקטיבית.​
מנהלי אריקסון וצ'יינה מובייל בטקס חתימה על ההסכם האסטרטגי                                                          צילום: יח"ץ