ענקית התעשייה ABB מציגה בישראל את YuMi, “הרובוט האנושי” הראשון

מאת אבישג אשר       פורסם: 18.11.2018
חברת ABB ישראל משיקה בימים אלו בישראל YuMi - רובוט אנושי ראשון מסוגו, שפיתוחו ארך מספר שנים. רעיון פיתוח הרובוט נולד ב-2006 במחלקת המו”פ של קונצרן ABB העולמי, לאור ניצני המהפכה התעשייתית הרביעית וכניסתם לשימוש של הטלפונים החכמים שדרשו בניית תהליכים גמישים יותר כמפתח לניהול חכם ויעיל.

YuMi הושק לראשונה ב-9 בספטמבר 2014: מדובר ברובוט בעל שתי זרועות, יכולת להרגיש ולראות ולעבוד בשיתוף פעולה עם בני אדם. הזרועות הכפולות המרופדות בטכנולוגיה חדשנית, בעלות יכולת חישה, ועל כן מבטיחות את שלומם של העמיתים האנושיים. הבטיחות מובנית בתוך הפונקציונליות של הרובוט עצמו, כך שהוא יכול לעבוד ללא גדר בטיחות היקפית.

המילה YuMi הוא ראשי תיבות של ‘You and Me’, רוצה לומר אתה ואני עובדים ביחד. הרובוט מסוגל לטפל בחלקים עדינים ומדוייקים כמו טלפונים ניידים, מחשבים ניידים ועוד. הרובוט זכה בפרס ארגון הרובוטיקה העולמי IFR על חדשנות והובלת התחום.

הרובוט הוא גולת הכותרת של הטכנולוגיה במחלקת הרובוטיקה שפתחה ABB ישראל לאחרונה. רונן אהרון, מנכ”ל ABB ישראל, מציין: “אנו עומדים בעיצומה של מהפכה בתחום האוטומציה. התעשייה העולמית נמצאת בתהליכים מתקדמים של שילוב מערכות חכמות ורובוטים, אשר יביאו לעליית התפוקה ופריון העבודה. אם ישראל לא תשכיל לעודד שילוב של רובוטים בתהליכי הייצור, אנו עתידים לראות כי חלק לא מבוטל ממפעלי הייצור המקומי יסגרו עקב חוסר יעילות ועלויות יצור גבוהות. ABB ישראל זיהתה את הצורך בשילוב רובוטיקה בתעשייה המקומית ורואה חשיבות לאומית בפתיחת המחלקה הישראלית לרובוטיקה אשר תהווה מרכז ידע וסיוע לתעשייה הישראלית בדרכה להעלאת הפריון”.
מחלקת הרובוטיקה מהווה מוקד רב-תחומי ומרכז ידע ופיתוח בתחום הרובוטיקה ומשמשת לשיווק רובוטים לתעשייה. למחלקה הצטרפו מהנדסים מומחים בתחום הרובוטיקה שמטרתם ללוות ולסייע ללקוחות בהטמעת המערכות המתקדמות. מחלקת הרובוטיקה מציעה ללקוחותיה מגון רחב של פתרונות ברמות שונות, החל מאספקת הרובוטים עצמם, דרך חבילות מובנות הכוללות תוכנה וחומרה ועד תאים מושלמים לריתוך, צביעה וכדומה כפרוייקטי מפתח. בימים אלה, מושק מרכז הדרכה והדגמה בישראל עם מגוון רובוטים מובילים בקטגוריות השונות.

העולם נמצא במרוץ במסגרת מהפכת תעשייה 4.0 בתחום האוטומציה ומצוי בתהליך פיתוח וייצור מואץ של רובוטים לתחום התעשייה כאשר הדור הבא בתחום זה הינו רובוטים המסוגלים לבצע מטלות חדשות בסביבה מורכבת, לא מוכרת וכן לקיים אינטראקציה עם בני אדם. מחקרים מראים כי תוך שני עשורים יעלם היתרון הקיים לחברות בהעסקת כח עבודה זול עקב כניסת והתחזקות הרובוטים בתעשייה. מסיבה זו ניתן לראות כי רובוטים נכנסים בצורה מרשימה כיום גם למדינות הנחשבות למקור כח עבודה זול (כיום כל רובוט רביעי בעולם מותקן בסין).

חברת ABB העולמית הינה חלוצה בתחום הרובוטיקה ומובילה באספקת רובוטים לתעשייה, מערכות תוכנה לרובוטים, ציוד משלים ומתן פתרונות להטמעת המערכות בסביבת העבודה. עד כה, החברה העולמית הטמיעה יותר מ-330,000 רובוטים. ההודעה על פתיחת מחלקת הרובוטיקה מצטרפת להודעה של קונצרן ABB העולמי על השלמת רכישת החטיבה התעשייתית של GE. היקף העסקה היה 2.6 מיליארד דולר. העסקה ממצבת את החברה כשנייה בגודלה בעולם בתחום פתרונות חשמל לכל התעשיות. בנוסף, הרכישה מרחיבה את הנגישות של ABB לצפון אמריקה. מנועי הצמיחה של החברה הם בתחום הרובוטיקה ותחום הפתרונות הדיגיטליים וגם בישראל מדובר בשני מנועי צמיחה מרכזיים.