פותחה שיטה חדשה להדפסה רב-חומרית בתלת מימד. "לטכנולוגיה הזו יש פוטנציאל להדפיס ממגוון חומרים מעגלים משובצים, רכיבים אלקטרומכניים ורכיבי רובוט" 

מאת יחיאל ינאי       פורסם: 8.8.2020
חוקרים חוקרים מבית הספר להנדסה של אוניברסיטת קולומביה הדגימו תהליך הדפסת תלת מימד (Selective Laser Sintering - SLS) המאפשר להדפיס עם חומרים רבים במקביל. הטכניקה החדשה של הצוות איפשרה להם לייצר טיפוסי עבודה משופרים המכילים שני פולימרים שונים באותה שכבה. החוקרים הגיעו למסקנה כי הוכחה כדאיות התהליך שלהם ויכולתו ליצור חומרים חזקים וצפופים יותר, ושאחרי פיתוח נוסף ניתן למנף את התהליך לייצור מגוון חלקים רב-חומריים, החל ממעגלים משובצים לרכיבי רובוט. 
"מגבלות ההדפסה בחומר אחד בלבד רדפו את הענף, חסמו את התרחבותו ומנעו ממנו להגיע למלוא הפוטנציאל שלו",  כתבו החוקרים,  "לטכנולוגיה שפיתחנו יש פוטנציאל להדפיס מעגלים משובצים, רכיבים אלקטרומכניים ואפילו רכיבי רובוט, ממגוון חומרים תואמים לתהליך ההדפסה בתלת מימד SLS, כולל תרמופלסטים ומתכות. אנו חושבים שהדבר יתרחב לעבר מגוון רחב יותר של תעשיות על ידי הפעלת ייצור חלקים מרובי חומרים מורכבים ללא הרכבה. במילים אחרות, זה יכול להיות המפתח להעברת ענף ייצור התוספים מהדפסת חלקים פסיביים לעבר הדפסת מערכות משולבות אקטיביות".  

יצוין, כי מספר חברות לייצור תוספים נקטו בשנים האחרונות בגישה משלהם למיטוב הדפסת ה- SLS. מדפסות תלת מימד אלה לרוב דומות למכונות SLS קונבנציונאליות בכך שהן ממזגות אבקה בשכבות מלמטה למעלה, אך יש בהן גם פונקציות ניטור משופרות ותאימות חומרים.

אפשרות אחת נוכחית מגיעה מיצרנית מדפסות התלת מימד Aerosint עם חלופת ההדפסה המרובת אבקות SLS שלה בשם 'אבקת סלקטיבית אבקה'. החברה השוודית וומטר השיקה את מדפסת ה- SLS התלת-ממדית החדשה שלה ב Gravity 2020. המערכת מוכנה לענן ומאפשרת פיקוח ובקרת תהליכים על חיישנים ואלקטרוניקה מובנים שלה. המשתמשים במצלמה המשולבת שלה, המספקת הזנת וידאו חי, משתמשים יכולים לעקוב אחר מספר השכבות שהודפסו בזמן אמת. 
צילום: אוני' קולומביה