פותחו גלולות מודפסות בתלת מימד שעשויות לסייע בטיפול במחלות עיכול

מאת יחיאל ינאי        פורסם: 27.7.2019
פרויקט מחקר בהובלת אוניברסיטת טאפטס בבוסטון, ארה"ב, פיתח גלולה מודפסת תלת מימדית שעוברת דרך מערכת העיכול ויכולה לדגום חיידקים שנמצאים במעיים. על ידי פרופיל של מיני חיידקיים (מיקרוביומה) הנמצאים בתוך המעיים, החוקרים יכולים להגביר את הבנת המצבים והמחלות הקשורים במחלות עיכול.

כפי שתואר במחקר שפורסם בכתב העת Advanced Intelligent Systems, הגלולה המודפסת בתלת-ממד נחשבת לכלי האבחון הראשון הפולשני שיכול לספק פרופיל של אוכלוסיות מיקרוביומות בדרכי העיכול. לדברי החוקרים. שיטות המשמשות כיום לדגימה של המיקרוביומה כוללות בעיקר את הנהלים הפולשניים של ניתוח DNA צואה ומטבוליטים. שיטות אלה יכולות לפעמים להיות לא יעילות ולא מדויקות, ומספקות מעט מידע באזורים שבהם מיני חיידקים יכולים להשתנות באופן משמעותי.
 
"יש לנו טכנולוגיות מתקדמות לניתוח אוכלוסיות חיידקים באמצעות רצף DNA, אך עד כה לא הייתה לנו דרך לדגום חיידקים באופן שאינו פולשני", אומרים החוקרים.
 
בתוך הגלולה נמצא מגנט קטן המאפשר למגנט שמחוץ לגוף לשלוט בגלולה. ניתן להזיז את הגלולה ולהחזיק אותה במקומות ספציפיים במעיים לצורך דגימה ממוקדת יותר במרחב. לגלולה היכולת לדגום שלבים שונים של מערכת העיכול. החוקרים הגיעו למסקנה כי הגלולה מסוגלת לספק זיהוי מדויק של אוכלוסיות החיידקים. הגלולה נבדקה רק בחזירים ונדרשים ניסויים קליניים כדי לקבוע אם ניתן להשתמש בגלולה המודפסת התלת-ממדית בבני אדם לטיפול קליני שגרתי.
 
יש לציין, כי אין זה המקרה הראשון בו נעשה שימוש בהדפסת תלת מימד לייצור כדורים עם יתרונות ייחודיים ברפואה ובבריאות. בדצמבר 2018 נערך פרויקט במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) בו פיתחו החוקרים גלולה מודפסת תלת מימדית שאספה נתונים מתוך בטנו של אדם. הכדורים נועדו לשבת בבטן במשך יותר מחודש, לחוש בהתפתחות הזיהום, או בתגובת הגוף לטיפול תרופתי, ואפילו מתן תרופות טיפוליות.. צוות מחקר מאוניברסיטת סנט ג'ון, ניו יורק, לעומת זאת, תכנן ובדק טבליות מודפסות תלת מימד שמטרתן להרתיע מתעללי אופיואידים מלהשתמש לרעה בתרופות. הלוחות התרמופלסטיים מודפסים בתלת מימד בצורת ביצה, המסייעים להקשות על שימוש לרעה בתרופות מרשם חזקות. FabRx,
 
חברת FabRx המתמחה במסחור תרופות ומכשירים מודפסים בתלת מימד, פיתחה גם גלולות מודפסות תלת מימד משלה, ועובדת על פרויקט שיתופי למסחור חומרת מדפסת תלת מימדית וחומרים שיכולים לייצר תרופות בהתאמה אישית לצריכה אנושית. ממשלת בריטניה העניקה מעל 650,000 ליש"ט לפרויקט המדובר.