פיתרון חדשני למערכת הבקרה של מכונה לייצור חכם של צינורות השקיה

מאת יחיאל ינאי       פורסם: 15.1.2020
שיתוף פעולה בין חברת סימנס לחברת נטפים מקיבוץ מגל המייצרת ומוכרת פתרונות השקיה ללקוחות ברחבי העולם: סימנס סייעה לנטפים להגדיל תפוקת הייצור ולשפר את איכות התוצר, כשסיפקה לה מערכת בקרה משופרת לאקסטרודרים (המכונות לייצור צינורות השקיה) על פי הדרישות שהתוו מהנדסי נטפים. המערכת מייעלת את צריכת החשמל, מנטרת רעידות, מפחיתה את כמות התקלות, מאפשרת קבלת תמונת מצב עדכנית ופתוחה לשינויים ולעדכונים לכל אורך חייה.
 
"כשניגשנו לפרויקט למדנו בתחילה את המערכת הקיימת וזיהינו מקומות לשיפור טכנולוגי ובטיחותי", אומר מהנדס החשמל טדי ניקולייבסקי מסימנס, "תכננו מערכת חדשה מבראשית תוך הבנת האתגרים הקיימים ושילוב טכנולוגיות מתקדמות ביותר ודגש על בטיחות. בהמשך יישמנו טכנולוגיות וציוד סימנס החדיש ביותר בבחינת "'חם מהתנור' שהוצג לראשונה בתערוכות בינלאומיות. היתרון הבולט של המערכת בהשוואה לקודמתה הינו היעילות, האינטגרציה והתקשורת המלאה בין הרכיבים והמערכות המביאה לעלייה משמעותית בכמות המידע ולאיתור תקלות בצורה מהירה יותר". 
לדברי מנהל מחלקת הפיתוח הטכנולוגי בנטפים, זיו שפירא,  "מערכת בקרת חימום וקירור יעילה ושומרת על צריכת הספק יציבה ושמירה טובה על טמפרטורה. מערכת זו עוזרת בהורדת צריכת החשמל ומקטינה את החיווט ורמת הרכיבים וכן מאפשרת דיאגנוסטיקה טובה של גופי החימום. מנוע עם נצילות גבוהה הביא לייעול בצריכת החשמל".
 
לדברי מנהל תחום בקרה תעשייתית בסימנס יניב בן מוחה, "לאחר שיתוף פעולה פורה קודם עם נטפים, החלטנו להעמיק את הפתרון ולגשת לחלק המרכזי בקו הייצור מתוך אמון הדדי ושותפות אמיתית. בנטפים מצאנו פרטנרים עם מוכנות לקבלה ויישום של טכנולוגיות חדשניות ופתרונות מתקדמים".
 
לדברי מהנדס הבקרה בתחום האקסטרוזיה בנטפים יובל אלפסי, "מדובר בקונספט מצוין, בו אנו מבססים מערכת ייצור שלנו, על אפליקציה סטנדרטית ברמת ביצוע מעולה שנוצרה תוך התאמה מיטבית לעולם האקסטרוזיה ועריכת תוספות ושינויים לתצורת העבודה הרצויה והנדרשת בנטפים. תוצאת הליך זה, מאפשרת "ליהנות" מעולם היציבות והראייה הרחבה שמאפיינת מוצר מדף ברמה שכזו (תוכנה וחומרה), עם אותם דגשים ואלמנטים המייחדים את תפיסת עולמנו, שגובשה עם השנים לאחר שימוש במגוון מערכות מקבילות שונות".
 
מסכם יניב בן מוחה: "הפתרון פרי פיתוח במרכז הידע בגרמניה עבר שדרוגים כאן בארץ ותוספות שנולדו מעבודה משותפת ולמידה של האתגרים בקו הייצור. הפתיחות, האמון והחתירה למצוינות של שני הצדדים הביאו אותנו לכדי פתרון שכולנו גאים בו - סיפור הצלחה אמיתי".
 
בסימנס ובנטפים משוכנעים, שמפעל חכם המיישם תהליכי ייצור מתקדמים ומשלב אותם עם טכנולוגיות מידע מתקדמות, יכול להשיג התייעלות תפעולית ולייצר מוצרים טובים יותר ובעלויות נמוכות יותר. 
 
Simatic S7-1500 מבית סימנס