פיתרון מבוסס מצלמה מחליף
זיהוי ידני של ברקודים

 
מאת ניר גרינהאוס*  
החל משנת 2010, חברת דיפלומט משתמשת בפתרון Pick by Voice של חברת Zetes לליקוט קולי. המערכת מופעלת על מכשירים ניידים תומכי קול ומתחברת לכל מערכת WMS / ERP מובילה בשוק. החל משנת 2013 משתמשת דיפלומט בפתרון  Medea Dock Door control של זטס, אשר מנתחת ומזהה מדבקות משטחים באופן אוטומטי בתוך שניות. זהו פתרון מבוסס-מצלמה, העושה שימוש בטכנולוגיית  - ImageID visionמצלמה בבקרת ההעמסה המצלמת תמונות של כל משטח, עגלת גלילה או ארגז המועמס על הרכב. המצלמה מזהה מיידית ומנתחת את הברקוד על מדבקת המשטח ויוצרת אות "המשך" או "עצור" עבור מפעיל ההעמסה. החברה מפעילה את המערכת ב-16 שערים במחסניה המרכזיים בישראל, באינטגרציה מלאה עם מערכת SAP הארגונית.

דיפלומט היא חברת לוגיסטיקה ושיווק המפיצה מותגים של P&G, אסתי לאודר, Clinique, Heinz, Gillette, קיקומן ועוד. מדובר בחברה גלובלית, הכוללת יחידות עסקיות פעילות בישראל, גיאורגיה, דרום אפריקה וקפריסין. המשרדים הראשיים של הקבוצה נמצאים בישראל. החברה מיישמת אסטרטגיות לשיפור כלל היחידות העסקיות בקבוצה, הנהנות מלוגיסטיקה ומניהול מצטיינים מקצה לקצה של שרשרת האספקה ונתמכים על ידי שיווק משולב ויצירתי של המותגים. בדיפלומט ממנפים את החוזקות והיכולות המוכחות של הקבוצה על מנת לתמוך בכל היחידות העסקיות, תוך יישום תרבות תאגידית ותקנים אחידים בכל הפעולות הגלובליות. כל היחידות העסקיות של הקבוצה נהנות ממדיניות וניהול אחידים המבטיחים תקנים גבוהים ביותר של בקרה פנימית, בטיחות, אחריות תאגידית והערכת סיכונים.
המוטיבציה לפתרון בקרת העמסה

בסביבות תפעול ידניות או ממוכנות חלקית, אנו תלויים ב"גורם האנושי" במידה זו או אחרת ועקב כך טעויות קורות, ולטעויות כידוע יש מחיר. העלות של טעויות אלו עבור הארגון, הינה קשה למדידה ישירה, אבל על פי רוב מורכבת מכמה גורמים כואבים יותר, או פחות:
  • עבודה חוזרת לתיקון הטעות – בדרך כלל כשמתגלה הטעות עוד בשטח התפעול.
  • עלויות הובלה חזרה ואדמיניסטרציה סביב החזרת המשלוח – לאחר שילוח.
  • פיצוי ללקוח עקב אי אספקת הפריטים שהזמין, וספיגת "חותמת אדומה".
  • אבדן ערך הפריטים עצמם - לפריטים בעלי תוקף קצר.
קריאת ברקודים מסורתית ע"י קורא לייזר הולכת ומפנה את מקומה לטכנולוגיות מתקדמות, מבוססות עיבוד תמונה. לטכנולוגיה החדשה יש יתרונות ברורים:
  • זיהוי ברקודים ע"י מצלמה מאפשר, בנוסף לזיהוי ברקודים חד ממדיים, גם זיהוי ברקודים  דו-ממדיים מסוג QR Code,  Datamatrix וכדומה.
  • יתרונות הברקודים הדו-ממדיים הינם היכולת לדחוס מידע רב יותר בשטח מדבקה נתון, ומנגנון Error correction, המאפשר חילוץ הערך הנכון גם מברקוד פגום חלקית, מקומט או מוסתר חלקית.
לאחר יצירת התשתית של פריטים מסומנים ושל יכולת קריאה בנקודות הבקרה השונות, יש לבחון פתרונות מתקדמים מבוססי תוכנה אשר מאפשרים לעובדים בסביבת התפעול לעבוד בצורה חלקה וידידותית תוך הורדה דרמטית של כמות הטעויות.

שיטות שונות לקריאת ברקודים
אתגרי העמסה הנפוצים הם בין השאר העמסה של משטחים, עגלת גלילה או ארגזים לא נכונים, יחידות שינוע מעטות או רבות מדי מועמסות, העדר הוכחה ויזואלית של העמסה או מצב במקרה של תלונות לקוחות, יחידות העמסה ש'נעלמות' בדרך וגם העמסה איטית מדי.

מערכת Zetes Medea מנתחת ומזהה מדבקות משטחים באופן אוטומטי בתוך שניות. זהו פתרון מבוסס-מצלמה העושה שימוש בטכנולוגיית ImageID vision . מצלמה בבקרת ההעמסה מצלמת תמונות של כל משטח או עגלה או ארגז המועמס על הרכב. היא מזהה מיידית ומנתחת את הברקוד על מדבקת המשטח ויוצרת אות של המשך או עצור עבור מפעיל ההעמסה. כך נמנע הצורך בהעמסה ארוכה ולא מדוייקת של משטחים, לא נוצרות טעויות בעזרת בקרת משטחים אוטומטית ומיידית, קטן זמן ההעמסה ובקרת האיכות, נמנעות תלונות עקב טעויות והחזרות יקרות וכמו כן מדובר במערכת פשוטה לשימוש, ללא צורך בהכשרה.

טכנולוגית עיבוד תמונה המבוססת אלגוריתמים מתקדמים מאפשרת קריאת משטח שלם, ופענוח כל הברקודים תוך כשנייה, כפי שניתן לראות בטבלת ההשוואה. למעט הצורך בקשר עין בין הקורא (המצלמה) לאובייקט הנקרא, טכנולוגיה זו עדיפה משמעותית אל מול האלטרנטיבות הקיימות.

אימות משלוחים הופך למוכוון ERP/WMS יותר ויותר. קיימת אינטגרציה חלקה עם מערכות ERP ו WMS  שונות, כולל מערכות  SAP. הפתרונות מאפשרים לאחזר מידע על הזמנות בקלות ממערכות Back-End, ולהשוות אותם לתוכן האמתי של המשטח העומד להישלח.
היתרונות הם הגברת פרודוקטיביות – העמסה מהירה יותר, תהליך אוטומטי במקום בקרה ידנית, מפעילים שונים יכולים להעמיס את אותה משאית בו-זמנית, וברקודים מזוהים תוך כדי תנועה, ללא השפעה על נוהל ההעמסה של המפעיל.

שיעור המעקב מגיע ל-100%. כל משטח העובר דרך השער נבדק, גישה למשאית ניתנת על בסיס מידע הברקוד על מדבקת המשטח, והמפעל מבוקר. יש גם פחות טענות מלקוחות כי התמונה מספקת הוכחה ויזואלית של ההעמסה, התמונות מאוחסנות בבנק תמונות מבוסס ענן, אשר מאפשר שיתוף עם לקוחות, וקיימת יכולת עקיבות על תהליך ההעמסה.

שי מיקהל, סמנכ"ל תהליכים וטכנולוגיות בקבוצת דיפלומט, אומר: "השימוש בפתרון Zetes Medea מותקן אצלנו בהצלחה בכל שערי העמסה מזה כארבע שנים. הפתרון הביא לחיסכון משמעותי ופישט את תהליכי ההעמסה שלנו. לאור התועלות הרבות בפתרון והשירות המצוין אותו אנו מקבלים מזטס, החלטנו להרחיב את הפתרון לשערי העמסה נוספים. השימוש בפתרון מבטיח גם ללקוחותינו איכות בלתי מתפשרת הודות לשימוש בטכנולוגיה מתקדמת ומוכחת".

---

* ניר גרינהאוס הוא מנהל הפיתוח העסקי בחברת זטס ישראל. המאמר תורגם מתוך פרסום של זטס. החברה עוסקת בפתרונות מתקדמים לייעול תהליכים בשרשרת האספקה, כמו פתרונות לניהול קווי האריזה, פתרונות ניראות ועקיבות, תהליכים במחסן ועוד. זטס ישראל, חברה בת של זטס אינדסטריס, מהווה גם את אחד ממרכזי הפיתוח של החברה האם.