שיתוף פעולה בין חברת פולימרטל (Polymertal) מחיפה וחברתBigRep  בישראל יצר פריצת דרך, שעשוייה לשנות את הדרך בה מייצרים מוצרי מתכת. הפיתוח החדשני מאפשר לחבר מתכת לפלסטיק תוך שילוב היתרונות של שני החומרים: את מוצר הבסיס מפלסטיק מדפיסים במדפסת  תלת-ממד ומחדירים אליו מתכת תוך שימוש בטכנולוגיה של פולימרטל. התוצאה היא מוצר חדש לחלוטין, שמחליף מוצרים שבמקור נוצרו ממתכת מלאה.

חברת פולימרטל עובדת עם לקוחות במגזר הבטחוני והאזרחי, בהם רפא״ל, אלביט, התעשייה האווירית, משרד הביטחון, אורבוטק ופלקס. המוצר הראשון בו הודגמה הטכנולוגיה הוא מכל דלק למזל״ט, שעד כה
נבנה בשיטה המסורתית, כשהוא עשוי ממתכת יקרה וכבדה. המכל החדש מודפס כולו כיחידה אחת בתלת-ממד ומצופה במתכת. המוצר הסופי שוקל 60% פחות מהמקורי ועלותו כ-50% עד 70% מהמחיר הקודם.

פריצת דרך ישראלית בייצור תוספתי:

מאת אבישג אשר    פורסם:  24.4.2018
חברת פולימרטל הישראלית ו-BigRep הגרמנית פיתחו תהליך תעשייתי חדשני, שמאפשר לשלב חלקי פלסטיק המיוצרים במדפסת תלת-ממד עם מתכת, ולהביא להפחתת משקל של 60% ולחסכון כספי של עד 70% לעומת הייצור המסורתי.
מנכ״ל פולימרטל, רן כרמלי, מסביר כי ייחודה של הטכנולוגיה הוא ביכולת לחבר בין המתכת לפלסטיק ולהפוך אותם למוצר אחד: ״לפלסטיק יש ׳תקרות זכוכית׳. אין לו מוליכות חשמלית, הוא חדיר ללחות ולנוזלים, קולט חום ולא מפזר אותו והוא אינו חזק דיו. אנו מספקים פתרון טכנולוגי שמהווה בעצם תחליף למוצר מתכתי. זהו פתרון היברידי עם רמת האדהזיה (חיבור) הגבוהה בעולם. המוצר הסופי הוא בעל משקל נמוך מאוד של הפלסטיק, עלותו נמוכה משמעותית ויחד עם זאת יש לו את כל  תכונות המתכת – הולכה חשמלית, מניעת חדירת לחות ואדים, עמידות בפני כימיקלים, הסעת חום וחוזק״.
כרמחי מוסיף כי החיבור עם BigRep ישראל היה חיבור מאוד הגיוני: ״הם מכוונים את ההדפסות הגדולות שלהם לתעשייה בעיקר, והם חיפשו כיצד להביא את היכולות המאוד מיוחדות שלהם, הן מבחינת המורכבות והן מבחינת הגודל, למקומות בהם הצורך במתכת הוא הכרח״.

״הפתרון של פולימרטל הוא לא פחות מגאוני״, אומר גיל לביא, מנהל פעילות BigRep בישראל. ״הם לוקחים את התוצרים שיוצאים מהמדפסות שלנו ומוסיפים להם את המתכת, כך שנוצר מוצר חדש לחלוטין. היתרון הגדול הוא שניתן להתאים את המוצר במדויק לדרישות של כל לקוח ולקוח, וזאת בזכות היכולות של טכנולוגיית ההדפסה בתלת-ממד. מדפסים את החלק הנדרש, מורכב ככל שיהיה, ומחדירים לפני השטח של הפלסטיק מתכת בתהליך החדשני״.

לביא מעריך כי החלקים ההיברידיים החדשים יכולים להתאים לתעשיות כמו תעשיית התעופה, הבטחון, התחבורה והאריזה. ״צריך לזכור שלתמונה נכנסים היתרונות הברורים של ההדפסה בתלת-ממד: המהירות של העבודה והיכולת לספק מורכבות גדולה. היתרון בשימוש במדפסות הענק 
של BigRep משמעותו, שכבר לא צריך להדפיס עוד ועוד חלקים קטנים ולחבר אותם, אלא מדפיסים את המוצר הסופי כולו כיחידה אחת. המשמעות ברורה: חסכון בזמן ובכסף ללקוח״. 
מנכ״ל פולימרטל רן כרמלי עם המכל המודפס והמכל המצופה                                                     צילום: יח״ץ

שילוב פלסטיק ומתכת יוצר דור חדש של חלקים מודפסים