עבור מעצבים ומהנדסים רבים, השימוש בהדפסת תלת מימד כבר עבר את שלב המחקר, או הניסוי. כיום מדובר כבר בטכנולוגיה שימושית עליה מסתמכים מעצבים בחברות דוגמת כתר פלסטיק, כאשר הם עומדים בפני משימת עיצוב של מוצרי הדור הבא. 

בחברה הבינלאומית, שנחשבת כיום לחברת הפלסטיקה הגדולה בעולם, המייצרת ומספקת מגוון רחב של ריהוט, פתרונות אחסון וארגון לבית ולגן, הוקם מרכז חדשנות שבמסגרתו פועלת מעבדת תלת-ממד, המצויידת בין השאר במדפסת פורמט גדול במיוחד BigRep One, שיכולה להדפיס דגמים ואבות טיפוס עד למידות של מטר x מטר x מטר.

באמצעות שימוש בהדפסה בתלת-ממד יכולים מעצבי המוצרים משש קבוצות פיתוח השונות בחברה, לבחון מראש רעיונות ולייעל עיצובים – עוד טרם ההליכה לפס הייצור. 

צביקה זק: מדפסות תלת-ממד חוסכות לכתר פלסטיק עשרות אלפי דולר

מאת אבישג אשר      פורסם: 6.2.2018
״הכנת תבנית לייצור עולה מאות אלפי שקלים״, אומר צביקה זק, מנהל מרכז החדשנות של קבוצת כתר, ״היכולת לראות, למשש ולבחון מקרוב מוצר בגודל טבעי בשלב המאוד ראשוני, תורם משמעותית למניעת טעויות בזמן חוסכת אלפי ועשרות אלפי דולרים ומאות שעות עבודה״.
 

העובדה שמרבית המוצרים של החברה כיום הם גדולים יחסית ובתצורות מורכבות, הפנתה אותם מראש לחפש מדפסת תלת-ממד היכולה לספק את הסחורה ובאיכות הנדרשת ואלו נמצאו בדמות המדפסת של BigRep המצויידת בראשי הדפסה של עד שני מ״מ.

״הרבה פעמים שואלים אותנו: איך חברה ותיקה כל כך עדיין מוצאת במה לחדש? התשובה היא שאנחנו קשובים וערניים למציאות המשתנה, שהמוחות לא מפסיקים לפעול אצלנו, וכל יום מוליד רעיונות חדשים״, אומר זק. הוא מספר כי קבוצת כתר מחזיקה 23 מפעלים ושני מרכזי הפצה ב-11 מדינות, ומעסיקה יותר מ-4,500 עובדים ברחבי העולם. מוצרי כתר נמכרים ביותר ממאה מדינות והקבוצה מפיצה את מוצריה ב-25,000 רשתות שיווק ונקודות מכירה ברחבי העולם, כולל 250 מהקמעונאים המובילים בעולם.

לדברי גיל לביא, מנהל פעילות BigRep הגרמנית בישראל, שהכריזה זה לא מכבר על פתיחת פעילות עסקית ישירה בישראל, מדפסות התלת-ממד של BigRep באות לתת מענה לחברות תעשייה וגופים שונים המחפשים פתרונות להדפסת חלקים גדולים במחירים נגישים. פתרונות אלו מספקים אפשרות  להדפיס אבי טיפוס גדולים, תבניות להזרקה ויציקת מתכת במידות גדולות ואביזרי המחשה ותפאורה בעלי עיצוב ייחודי. מוצרי החברה הוטמעו עד כה בחברות גדולות מובילות בגרמניה ובעולם וכוללים את Airbus, ABB, BMW, Daimler. ״אנו בטוחים שהשותפות הזו עם כתר תמשיך ותתרחב. יש בחברה צימאון לחדשנות ולשימוש בטכנולוגיות חדשות שיכולות לזרז הליכי פיתוח. בסוף היום הרי מדובר במי מגיע ראשון לשוק, ובכתר יודעים לעשות את זה טוב מאחרים״.