קבוצת וויפרו מהודו מחפשת השקעות בישראל בתחומי התעשייה המתקדמת

מאת אבישג אשר       פורסם: 6.4.2019
משלחת בכירים מחברות טכנולוגיה והייטק מהודו הגיעו לישראל לצורך איתור שיתופי פעולה והשקעות בישראל, בין השאר בתחום התעשייה המתקדמת. המשלחת היתה אורחת רשות החדשנות בישראל ובמסגרת הביקור נחתמו הסכמים לעידוד שיתוף פעולה טכנולוגי עם חברות ענק מהודו.

אחת החברות המרכזיות במשלחת היא קבוצת וויפרו, שמחזור עסקיה עולה על 10 מיליארד דולר בשנה. החברה עוסקת בטכנולוגיית מידע וייצור תעשייתי ונציגיה הגיעו לכאן במטרה לאתר חברות ישראליות בין היתר בתחומי תעשייה 4.0, על מנת למנף את הפעילות של החברה בהודו ובעולם כולו. כמו כן מתעניינים נציגי החברה בשיתופי פעולה בתחומי המים והבריאות. שיתוף הפעולה עם רשות החדשנות יאפשר לקבוצה לאתר חברות ישראליות המתאימות לפעילות שלה ויעניק לאותן חברות מעטפת תומכת הכוללת כלים מימוניים ולא מימוניים למחקר ופיתוח, התאמת המוצרים לשוק ההודי, הטמעת מוצרים ופיילוטים בשטח.
בכיריי משרד המדע והטכנולוגיה של הודו יחד עם גוף סוכנות החדשנות ההודי GITA הכריזו גם על סבב ההשקעות שני של קרן ישראל-הודו I4F. אירוע השיא של הביקור היה נערך בהשתתפות מנכ"ל רשות החדשנות, אהרון אהרון, שגריר הודו בישראל, מנכ"ל משרד המדע והטכנולוגיה ההודי, ראש מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, אוהד כהן והנספח המסחרי בניו-דלהי, ברק גרנות.

אהרון אהרון אמר: "הודו רואה בישראל חממת חדשנות פורצת דרך. מבחינתם שיתוף הפעולה עם חברות וארגונים בישראל יכול לסייע לה ביצירת יתרון בזירה התחרותית בעולם. על מנת ליישם את מדיניות הצמיחה שלהם, הודו זקוקה לטכנולוגיות חדשניות בתחומים המהווים אתגר עבור חברות ישראליות. מדובר בהזדמנות מעולה לשיתופי פעולה טכנולוגיים עם חברות הודיות וכלי למינוף הפוטנציאל בשוק ההודי".

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, אמר: "בשנה וחצי האחרונות אנו עדים לשינויים משמעותיים ביחסי הסחר עם הודו. בשנת 2018 ראינו לראשונה מזה שנים  צמיחה משמעותית של כ-10% אחוז בהיקף היצוא. צמיחה זו, מחזקת את מעמדה של הודו כאחת מעשרת שותפות הסחר הגדולות והחשובות ביותר לישראל. אנו שמחים וגאים על כך שפעילותנו לחיזוק קשרי הכלכלה, המסחר והחדשנות בין המדינות, הולידו תוצרים מרשימים של שיתוף פעולה כמו תכנית "גשר לחדשנות" שהושקה על ידי שני ראשי הממשלה בביקור ראש ממשלת הודו בישראל ותכנית השת"פ במו"פ- I4F, שהושקה על ידי השניים בביקור ראש ממשלת ישראל בהודו לפני כשנה. גורמי ממשל וגורמים מהמגזר העסקי – משני הצדדים – הבאים במגע שוטף ובוחנים כל העת הזדמנויות להשקעות ושיתוף פעולה".

הודו היא המדינה בעלת קצב הצמיחה המהיר ביותר בעולם, של מעל 7% בשנה, ותוך חמש שנים היא צפויה להפוך להיות המדינה המאוכלסת בעולם. בשנת 2017 היקף ההשקעות הזרות בהודו עמד על כ-40 מיליארד דולר, גידול של פי יותר מ-5 מאז שנת 2005. סך היצוא הישראלי להודו בשנת 2018 עמד על כ-2.136 מיליארד דולר, גידול של 10% ביצוא בהשוואה ל 2017.

בשנים האחרונות הודו יצאה במספר הכרזות שמטרתן לשנות את פני המדינה והחברה כולה בהודו. היוזמות כוללות פרוייקטים בתחום החקלאות, הבריאות, ערים חכמות, מעבר דיגיטלי ותעשייה מתקדמת.