קובוטים בתקופת הקורונה: במפעל סיאט בספרד הם סייעו בייצור מנשמים, בקנדה ייצרו מסיכות שקופות ובטקסס סייעו בביצוע בדיקות מעבדה 

מאת יחיאל ינאי       פורסם: 17.6.2020
קובוטים במפעל סיאט בספרד עברו בן לילה לסיוע בייצור מנשמים, בקנדה ייצרו הקובוטים של UR מסיכות פלסטיק שקופות ובטקסס סייעו הקובוטים בביצוע בדיקות מעבדה לווירוס הקורונה.

על המשימות המיוחדות שהוטלו על הקובוטים (הרובוטים השיתופיים) בעידן הקורונה סיפר השבוע נשיא Universal Robots יורגן ואן הולן, במושב הפתיחה של WeAreCOBOTS, תערוכת הרובוטים השיתופיים הווירטואלית הגדולה בעולם. התערוכה הקיברנטית, רחבת ההיקף, שכללה 50 הרצאות חיות ומעל 30 ביתנים וירטואלים, נערכה כולה בענן ביוזמתה ובהפקתה של חברת Universal Robots. מעל 5000 איש מרחבי העולם השתתפו במושב הפתיחה.
לדברי יורגן ואן הולן, התערוכה הדגימה היטב את רמת החדשנות שאליה שואפת UR בכל התחומים. ״עם נתח שוק עולמי של מעל 50 אחוז בתחום הקובוטים (רובוטים שיתופיים), פעילות ב-20 מדינות (כולל ישראל) ומעל 1100 שותפים עסקיים –שמספרם גדל מיום ליום, אנו בהחלט מצליחים להזיז את כל התעשייה לכיוון שלנו. אנו שואפים לחדשנות במוצרים ובטכנולוגיה, במודל העסקי, באקוסיסטם שהקמנו ובתהליכים ובכלים בהם אנו משתמשים. הקו המנחה שלנו: הוצאת רכיב המורכבות מהאוטומציה״.

לדברי ואן הולן, האוטומציה יכולה להיות התשובה ללא מעט תחומים בתעשייה, במיוחד לאור הבעיות בגיוס כוח אדם מיומן. ״הבעיה היא שרוב הפתרונות הקיימים יקרים, מורכבים ולא גמישים. המודל שלנו להצלחה שונה. אנו מעריכים, ובמיוחד, לאור אי הוודאות אליה נקלענו כולנו, כי המשכיות עסקית משמעותה כיום – גמישות״.

"לפני עידן הקורונה", אומר ואן הולן, "בחברות הקטנות והבינוניות לא ממש הבינו את העקרונות של הקובוטים, אבל, כעת נראה שהתפיסה שלהם השתנתה. הם הבינו את היתרונות של אוטומציה באינספור תחומים. הגמישות של הקובוט מתרגמת להחזר מהיר יותר על ההשקעה הראשונית. על ידי האצה של הליכי ההטמעה בתנאי שטח ועם מינימום הפרעה לעבודה השוטפת של המפעל והיכולת של תכנות על ידי עובדים מהשורה (נתון שמתגבר פרודוקטיביות ומשפר את איכות התוצרים), ההחזר על ההשקעה, כשמדובר בקובוטים, נמדד בדרך כלל בשבועות ולא בחודשים.

"ה׳אוטומציה השיתופית׳, מספקת כאן אפשרות ויכולת לניצול טוב ויעיל יותר של כח האדם בארגון: היא למעשה משחררת את בני האדם מהעיסוק בעבודות על פס הייצור שהן מסוכנות לבריאות, מונוטוניות ומתסכלות, לטובת משימות ותהליכי עבודה שדורשים את היצירתיות והמוח האנושי, או משימות שנולדו אף הן בעידן התעשייתי החדש״.
 
עוד בעניין משבר הקורונה: ואן הולן ציין כי בגלל היערכות מוקדמת נכונה, החברה לא חוותה כל שיבושים בפעילות לאורך כל התקופה. ״התפרצות COVID-19 ניערה אותנו בצורה די משמעותית, ללא ספק. למרבה המזל, כבר הייתה לנו במקום שרשרת אספקה כפולה: כאשר סין התחילה לכבות מנועים ולהפסיק לייצר, לא היינו פגיעים במיוחד והיו לנו אפשרויות להשיג את אותם חלקים במקום אחר. כשסין נפתחה לגישה וחלק גדול מאירופה עדיין סגור, אנו רואים את אותה אסטרטגיית 'המקור הכפול' עובדת להפך. כתוצאה מכך לא חווינו שיבושים בפעילות וכושר הייצור שלנו נותר על כנו״.

בראייה הכוללת, אומר ואן הולן, הפתרון למחסור בעובדים בתעשייה מחייב המצאה מחדש של העבודה וסביבת העבודה שמשלבת טכנולוגיה חדשה. "בנוסף לקיצוץ בעלויות וייעול התפוקה והייצור, שילוב של אוטומציה שיתופית משפר משמעותית את חווית העבודה בתעשייה ובייצור ויוצר ערך מוסף ללקוחות".
צילום: UR